Data publikacji: 28 sierpnia 2022
Data aktualizacji: 28 marca 2024

Czerwona flaga – to określenie, które na stałe zapisało się w słowniku relacji damsko męskich. Oznacza cechy osobowości / zachowania, które w relacji długoterminowej skreślają daną osobę. To najczęściej toksyczne zachowania, które w przyszłości mogą stać się sporym problemem. Przykładem dużej czerwonej flagi jest osoba z objawami borderline. Kontynuowanie relacji z osobą niestabilną psychicznie, może być nie tylko męczące, ale przede wszystkim – niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego trzeba pamiętać, że jeśli zauważymy „duże” czerwone flagi w zachowaniu potencjalnej partnerki / partnera – trzeba taką relację uciąć zawczasu lub traktować tylko jako Friends with Benefits.

Czerwone flagi w relacjach z kobietami

Czerwone flagi możemy obserwować u obu płci, jednak jako że blog kierowany jest do mężczyzn, skupię się tylko na toksycznych zachowaniach kobiet. Problem z czerwonymi flagami i relacjami FWB jest taki, że czasami nie jest łatwo utrzymać kontrolę w takiej znajomości. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z osobą borderline. Może więc dojść do sytuacji, gdzie zauważysz czerwone flagi, przekreślisz poważny związek i zaczniesz z taką kobietą spotykać się tylko jako FWB. Jednak po czasie taka relacja może Cię dosłownie wciągnąć i wypluć. Dla niektórych relacji nie warto się narażać – i chwilowe uniesienia są niczym przy zachowaniu zdrowia psychicznego na wysokim poziomie.

Odradzam też próby naprawiania takich osób. Każdy sam musi przepracować swoje zachowania / demony przeszłości. Nie jesteś nikomu nic winien, więc nie baw się w rycerza na białym koniu, który przyjechał uratować wybrankę ze szponów smoka – to nie działa i tylko tracisz czas i energię. Oczywiście mam też świadomość, że dla kogoś innego ja mogę swoim zachowaniem również reprezentować czerwone flagi. Jeśli kobieta szuka poważnego związku, a ja żyję życiem Barneya Stinsona – to zrozumiałe jest, że to dla niej „red flag” i dobrze, bo nie tracimy swojego czasu. Oto kilka moim zdaniem największych czerwonych flag – dla mnie jakakolwiek z nich przyczynia się do tego, że osoba, z którą się spotykam, przestaje być rozpatrywana jako materiał na poważny związek (o ile w ogóle rozpatruję kogoś w ten sposób – what up?).

Zdradza partnera

Jeśli spotykasz się z kobietą, która zdradza z Tobą swojego obecnego partnera – to definitywny „red flag”. I żadne tłumaczenia nie mają tutaj sensu. Osoba, która zdradza i nie potrafi być sama, nie potrafi zakończyć jednej relacji, tylko jeszcze będąc w tej relacji, już łapie się innej gałęzi – nie jest materiałem na poważną relację. W Twojej głowie szybko przeskakuje wtedy (a przynajmniej powinien) przełącznik z „może coś z Tego będzie” na „co najwyżej seks i friends with benefits” – click, przerwij połączenie i dziękuję.

Osoby, które zdradzają swoich partnerów, są toksyczne, słabe wewnętrznie, nielojalne. Jeśli szukasz zabawy – idź w to i używaj. Jeśli szukasz czegoś poważnego albo co jeszcze lepsze – już się zdążyłeś zauroczyć – przerwij póki możesz. Nic nie zbudujesz z taką osobą, a jest duża szansa, że wkrótce będziesz na miejscu jej obecnego jeszcze partnera.

Miała wielu partnerów seksualnych

Kontrowersyjny temat w tych nowoczesnych czasach. Jednak badania sugerują, że kobiety, które miały wielu partnerów seksualnych, tworzą mniej trwałe związki. Jeśli wiążesz się z kobietą, która miała wielu mężczyzn przed Tobą, istnieje spora szansa, że taki związek nie będzie trwał długo.

Kobiety posiadające więcej partnerów seksualnych oraz zaczynające kontakty seksualne wcześniej mają mniej stabilne małżeństwa oraz raportują mniejsze zadowolenie z związku i poziom szczęścia, w porównaniu do tych kobiet które mają mniej partnerów seksualnych i zaczynają współżycie później.

http://s3.amazonaws.com/thf_media/2003/pdf/Bookofcharts.pdf
https://ifstudies.org/blog/counterintuitive-trends-in-the-link-between-premarital-sex-and-marital-stability

Wymaga specjalnego traktowania (syndrom księżniczki)

czerwone flagi

Mój EX to mnie na rękach nosił i wszystko stawiał, nie to co Ty.

Kobieta z syndromem księżniczki to poważna czerwona flaga. Kobiety, które uważają w XXI wieku, że to nadal w gestii mężczyzny leży staranie się, dbanie o wszystko, kupowanie prezentów – nie nadają się na poważną relację. Niestety media i wszechobecna narracja nie pomagają w zrozumieniu i poprawie sytuacji. Kobiety są takimi samymi ludźmi jak mężczyźni, nie wymagają specjalnego traktowania, tak samo, jak mężczyźni go nie wymagają. Jeśli kobieta od początku znajomości nawet nie sięga do torebki po portfel, żeby też coś postawić / odwdzięczyć się mężczyźnie, to prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni. Takie kobiety uważają, że po prostu należy im się specjalne traktowanie za samo bycie kobietą.

Jeśli będziesz próbował w przyszłości to zmieniać i będziesz sugerował, że mogłaby też się czasami wykazać, odbijesz się od ściany. Taka kobieta od razu będzie wywoływać w Tobie poczucie winy. Pojawią się próby wjeżdżania na Twoją męskość. „Kiedyś to byli mężczyźni”, „gdzie Ci wszyscy prawdziwi mężczyźni?”, „a chłopak Anki jej funduje wszystko”. Umówmy się – związek to partnerstwo, jeśli tego brakuje już na początku – szkoda czasu. Wybierasz numer, dzwonisz – „wyglądasz grubo w tych dżinsach” i już masz pewność, że znajomość dobiegła końca. Barney – piątka dla Ciebie za ten patent.

Daddy issues

Słaba relacja z ojcem lub co gorsza – jej brak, to zwykle czerwona flaga. Szczególnie jeśli kobieta nigdy tego nie przepracowała i nie chce przepracować. Oczywiście brak matki również może mieć negatywne konsekwencje, jednak częstszy jest brak ojca lub słaba relacja z nim. Takie kobiety zwykle przenoszą swoje negatywne doświadczenia na innych mężczyzn. Niektóre kobiety uważają, że skoro ich ojciec był „do bani”, to mężczyźni powinni im rekompensować jego braki. Tak, jak gdyby to jacyś obcy Panowie, byli odpowiedzialni za braki w jej relacji na poziomie „ojciec – córka”. I niestety – znajdą się oczywiście mężczyźni, którzy podejmą „wyzwanie” i będą starali się rekompensować te braki.

Brak relacji z ojcem to zawsze powinna być lampka z tyłu głowy, że na pewno trzeba mieć się na baczności. Wiele takich dziewczyn przerobiłem i jeśli szukasz czegoś poważnego – lepiej sobie odpuść, chyba że dziewczyna jest mocno świadoma i pracuje nad sobą. Jednak jeśli szukasz tylko przygód – daddy issues to bardzo ciekawa opcja, która może dostarczyć Ci niezapomnianych wrażeń, nie tylko na one night stand <puszcza oczko>.

daddys home

Przejawia niski poziom dojrzałości

Niska dojrzałość emocjonalna to red flag. Zawsze musisz robić co chce kobieta, nigdy ona nie poświęci się, aby zrobić coś po Twojemu. Zawsze musi być jak ona chce, a jeśli nie – foch. Taka kobieta nie wesprze Cię gdy przyjdzie Twój gorszy czas, bo to ona cały czas wymaga wsparcia, ze względu na swoją niedojrzałość. Szukasz partnerki, a nie dorosłej osoby o psychice dziecka, które się obraża, bo rodzice nie kupili jej loda (chociaż lody czasami mogą pomagać – high five!).

Co chcę Ci powiedzieć – jeśli sam jesteś dojrzały jak na swój wiek i wiesz czego chcesz, to szukaj ludzi na podobnym poziomie. Tak jak wspomniałem na wstępie o naprawianiu takich osób – nie ma to sensu, stracisz czas, zasoby i energię, a na koniec i tak dostaniesz zostaniesz z niczym.

Przeczytaj również:

Ma problemy psychiczne

Jedna z największych czerwonych flag. Nie spotykaj się z kobietami, które mają problemy psychiczne. Jeśli trafiasz na kobietę, która ma borderline – natychmiast sobie odpuść. To może brzmi śmiesznie, ale większość psychologów również Cię o tym poinformuje. Nie pomożesz takiej osobie, ponieważ nawet specjaliści mają problem żeby takiej osobie pomóc. Taka osoba wydrenuje Cię z energii i zadowolenia z życia i nawet się nie obrócisz, a jej problem psychiczny… stanie się też Twoim problemem.

Wiele osób ma problemy ze zdrowiem psychicznym, ale nie jest w porządku, aby obarczali nim kogoś innego. Nie powinieneś cały czas chodzić wokół nich na palcach. Jeśli nie potrafią na co dzień radzić sobie ze swoimi emocjami, nie ma sensu tracić na nie czasu. Jeśli kiedykolwiek taka osoba mówi „jeśli mnie zostawisz, zabiję się”, uciekaj. Skontaktuj się z policją, rodziną, kimkolwiek potrzebujesz, aby ewentualnie im pomóc. Ale na tym kończy się Twoja odpowiedzialność. To nic innego jak taktyka nadużycia/kontroli i nigdy nie jest w porządku.

Jest bierna i nie wykazuje dużej inicjatywy

Ogromne ilości simpów i białych rycerzy doprowadzają do tego, że kobietom wydaje się, że nie muszą inwestować w relacje. Jednak jeśli jesteś wartościowym mężczyzną z „top tier” – to oczywiście wymagasz tego, to się rozumie samo przez się. Odpisywanie jednym zdaniem, brak inicjatywy co do randek, spotkań, płacenia na tych spotkaniach – jednym słowem bierność. Jeśli spotykasz taką kobietę, to wiedz, że to się nie zmieni. Może na chwilę – ale tylko na chwilę, na tydzień, dwa, a potem wróci do normy i znowu będziesz jej musiał „przypominać”, jak to powinno wyglądać.

Kolorowe włosy, zdjęcia z piorunami i tęczami na profilowym

czerwone flagi

To nie do końca czerwone flagi, ale jednak warto o tym wspomnieć. Jeśli dziewczyna ma co tydzień włosy w innym oczojebnym kolorze, a po wejściu na jej facebooka widzisz tylko nakładki na profilowe w stylu „nie zabijaj karpia w wigilię” – po prostu się zastanów. Weź głęboki oddech. Pomyśl nad tym wszystkim z dystansu. Osoby, które z takim uporem maniaka próbują zwracać na siebie uwagę nie poprzez realne osiągnięcia i czyny, a poprzez zmienianie fotki na FB, zwykle mają trochę skrzywiony światopogląd i samoocenę. Nie twierdzę, że wszyscy, ale dla mnie na pewno jest to oznaka, że może warto się zastanowić nad taką znajomością, a już na pewno warto podejść do niej z dużym dystansem.

Czerwone flagi u dziewczyn – podsumowanie

Temat czerwonych flag jest dosyć obszerny i na pewno można by go jeszcze rozwinąć. Jednak szerzej poruszę go w książce Alpha Male. Podsumowując, jeśli szukasz kobiety do stałej relacji, przede wszystkim uważaj gdy kobieta:

  • zdradza partnera – kto nie potrafi być sam, nie nadaje się do poważnych relacji,
  • miała wielu partnerów – rozwiązłość nie jest plusem, jeśli chodzi o stałe relacje,
  • ma syndrom księżniczki – wielb mnie bo jestem kobietą – chcesz się w to bawić?,
  • daddy issues – jeśli przepracowane – ok, jeśli nie i uważa, że problem nie istnieje – red flag,
  • brak dojrzałości – szukasz partnerki czy dorosłego dziecka?,
  • problemy psychiczne – borderline i inne zaburzenia – natychmiast się wypisuj z tego układu,
  • bierność – partnerstwo wymaga inicjatywy obu stron.