Data publikacji: 6 grudnia 2017
Data aktualizacji: 7 grudnia 2017

Skoro mikołajki to i zapowiadany darmowy fragment powstającego „e-booka”. Dziś fragment rozdziału o Mowie Ciała. Mogłoby się wydawać, że mowa ciała nie ma wielkiego wpływu na atrakcyjny wygląd. Nic bardziej mylnego. To podstawa podstaw. Nawet najlepsze markowe ciuchy nie dodadzą ci tylu plusów, co pewna siebie mowa ciała. Jeśli chodzi o pełną wersję e-booka, to dostępna będzie ona w okolicach lutego / marca. Przewidywana cena w dniu premiery – 39,90 pln. 

ROZDZIAŁ 3

MOWA CIAŁA

O mowie ciała napisano pięć tysięcy i więcej książek. Rozdrabniano się nad ruchami warg i kierunkiem butów pod stołem. Podobno najwięksi fanatycy dźwigali obrus w restauracji na randkach i patrzyli, w którą stronę skierowane są stopy kobiety. Nie rzadko byli odbierani za zboczeńców i randka kończyła się szybciej niż mogłoby się wydawać. Jeśli jednak stopy były zwrócone w ich stronę – było pięknie, dziewczyna była chętna na coś więcej. Jeśli stopy skierowane były w innym kierunku – zaczynało się nerwowe stukanie zegarkiem o blat i zamawianie najdroższych szampanów, byle tylko zmienić zda, tfu, kierunek stóp partnerki.

Oczywiście ironizuję, jednak nie zdziwiłbym się, gdyby niektórzy faktycznie robili takie akcje. Prawda natomiast jest nieco inna. Możesz przeczytać te wszystkie książki o mowie ciała, ale i tak nie będziesz w stanie kontrolować 90% rzeczy, które zostały w nich zawarte. Amen.

Tak naprawdę do szczęścia potrzebne ci tylko kilka podstawowych informacji, dzięki którym będziesz uchodził za pewnego siebie faceta i odczytasz potencjalnie zainteresowane kobiety.

W tym rozdziale dostarczę ci podstawowych informacji o mowie ciała, które w zupełności ci wystarczą.

Ciekawostka: w technikum czytałem książkę Joe Navarro o mowie ciała. Miałem wtedy bzika na punkcie tej dziedziny i czytałem o tym na okrągło. Po przeczytaniu postanowiłem uszanować byłego agenta FBI, który napisał tę książkę na Twitterze i tak też zrobiłem. Ku mojemu zdziwieniu Joe Navarro we własnej osobie podziękował za miłe słowa.

3.1 Obawiaj się najspokojniejszej osoby w pomieszczeniu

Jest takie amerykańskie powiedzenie, które lubi Harvey Specter – „Be afraid of the calmest person in the room”. Jest to jedna z podstawowych zasad, jeśli chodzi o pewną siebie postawę.

Osoby, które mają tendencję do nadmiernego gadulstwa, rzucania całej masy słów na wiatr – nie są poważnie traktowane przez otoczenie. Są dla otoczenia nie groźne. Dlaczego? Ponieważ krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje. Gdy ktoś ci czymś grozi, prawdopodobnie nie ma zamiaru spełniać swojej groźby. Czasami ktoś mi mówił: „Bo zgłoszę to na Policję!” – i wiedziałem, że leci w kulki. Jak ktoś chce coś zrobić, to po prostu to robi. Prosty przykład. Gdy pod oknem grupa dresów zakłóca ciszę nocną i sąsiad z okna krzyczy – „ciszej! Bo zadzwonię na policję!” – to oni doskonale wiedzą, że nie mają się czego obawiać. Jeśli naprawdę chciałby zadzwonić, to po prostu by to zrobił, nie odzywając się słowem.

Tak samo jeśli ktoś mówi – planuję zacząć się zdrowo odżywiać i chodzić na siłownię, co o tym myślisz? – wtedy wiem, że nic z tego nie będzie. Gdyby chciał, to już dawno by zaczął, a nie szukał próżnego poklasku.

Więc jeśli chodzi o absolutną podstawę Mowy Ciała – opanowanie. Mniej gestykulacji, mniej emocji, a ludzie będą wiedzieli, że muszą się z tobą liczyć. Właściwie sztuka tej techniki polega na tym, że nie wiadomo czego się po kimś takim spodziewać. Dlatego każdy utrzymuje z taką osobą podświadomy dystans.

Tak działa James Bond. Jest oazą spokoju w każdej sytuacji. Nie da się wywrzeć na nim widocznego wrażenia. Nawet jeśli czegoś się boi w danej chwili, nie pokazuje tego na zewnątrz. Taka postawa wzbudza wśród innych niepokój i respekt. Zobacz sobie scenę z pociągu w Casino Royale. Bond od początku do końca zachowuje zimną krew, nawet jeśli rozmowa nie toczy się idealnie po jego myśli.

3.2 Mowa ciała zależy od poziomu szczęścia w życiu

Jeśli właśnie straciłeś pracę i zostałeś bez niczego z kredytem na mieszkanie będziesz smutny. Twoja mowa ciała cię zdradzi. Nasza mowa ciała jest bardzo zależna od emocji, które towarzyszą nam w danej chwili.

Wyobraź sobie, że po ulicy idzie świeżo upieczony milioner w garniturze z Armaniego i złotym Rolexem na nadgarstku. Promienieje uśmiechem i przyciąga spojrzenia mijanych kobiet. Zaraz obok niego podąża facet, który został właśnie spłukany i żona kilka godzin temu zażądała rozwodu. Różnica w mowie ciała i mimice tych panów będzie ogromna. Wytworzy się kontrast i każdy kto spojrzy w ich kierunku pozytywnie odbierze uśmiechniętego mężczyznę, a tego drugiego prawdopodobnie negatywnie.

Emocje nie są jednak stałe. Ciągle się zmieniają. Jutro milioner zbankrutuje, drugi facet odzyska pracę, a żona zmieni zdanie i sytuacja odwróci się o sto osiemdziesiąt stopni.

Wniosek z tego taki, że nasza mowa ciała to projekcja tego, co mamy w swojej głowie. Właśnie dlatego potrafimy bez słowa odczytać czy ktoś w danej chwili jest smutny czy może radosny.

Dbanie o poziom szczęścia w życiu jest niesamowicie ważne. Jeśli przez 330 dni w roku jesteś na fali, a pozostałe to jakieś małe potknięcia, które każdemu się zdarzają, to znaczy, że idziesz w dobrym kierunku. Mowa ciała będzie ciągle podążać za twoimi myślami. Brzmi to jak gadanina Coachów, ale akurat w tym aspekcie ma to swoje faktyczne uzasadnienie.


To tylko fragment rozdziału o Mowie Ciała. Pełna wersja e-booka pojawi się wkrótce na blogu. Obserwuj zakładkę sklep i informacje na moim fanpage’u.