Data publikacji: 5 stycznia 2019
Data aktualizacji: 28 marca 2024

Atrakcyjność zewnętrzna jest nieodłącznym elementem wielu sporów i ostatnio coraz częściej przyczynia się do podsycania wojny płci. Użytkownik serwisu ze śmiesznymi obrazkami wykop.pl postanowił przeprowadzić pewien eksperyment, który uwaga uwaga – potwierdził między innymi, że dla kobiet wygląd mężczyzn jest ważny. Jednak nie tylko o to tutaj chodziło. Tego typu eksperymenty na zachodzie realizowane były wraz z powstaniem aplikacji Tinder. Najgłośniejszym eksperymentem był ten od Markusa z tinderseduction.com. Na podstawie własnych doświadczeń napisałem na ten temat wpis na blogu, który w zależności od miejsca publikacji był inaczej odbierany. Jeśli jesteś zainteresowany, tutaj link.

Materiał jest również dostępny na moim drugim kanale YouTube w formie prezentacji rysowanej. Jeśli wolisz czytać, cały tekst dostępny poniżej. Subskrybuj kanał. 

YouTube video

Eksperyment Klaudiusz – nie do końca eksperyment

Zacznijmy od tego na czym w ogóle polegał eksperyment, gdyby ktoś jeszcze o nim nie słyszał. Eksperyment polegał na tym, że pewien człowiek założył fałszywe konto na Tinderze ze zdjęciami męskiego modela. Jednak tym razem użytkownik poszedł o krok dalej i poza okazaniem ogromnej ilości par, postanowił on również umawiać się z kobietami, a potem urywać kontakt gdy te przychodziły w umówione miejsce. To właśnie głównie z powodu tej drugiej części eksperymentu, okazał się on tak bardzo kontrowersyjny.

Wiele portali typu natemat.pl popełniło wpis na temat tego „badania”. Problem nieco spłycono, albowiem przekaz był prosty: „Użytkownik wykopu odkrył, że na Tinderze liczy się wygląd!”. Potem tradycyjnie przypięto użytkownikowi łatkę przegrywa, który na sto procent został skrzywdzony przez kobietę i teraz się mści. To niestety często stosowany w tych czasach zabieg, gdzie jakiekolwiek złe słowo na temat kobiet spotyka się z łatką „mizogina” i osoby, która na pewno nie lubi kobiet. Dzieje się tak dlatego, że kobiety bardzo często chcą w rzeczywistości uchodzić za lepsze i moralniejsze niż naprawdę są. Stąd też dużo bardziej przejmują się opinią innych i starają zachować dobre imię. To właśnie z tego powodu kobiety mają tendencję do zaniżania liczby partnerów seksualnych, a mężczyźni do zawyżania.

erodate opinie
Załóż konto na portalu randkowym Erodate!

Kobiety… to też ludzie

I to właśnie jest druga strona tego eksperymentu, która mocna oburzyła nieświadomą część męskiego grona. Okazuje się bowiem, że te piękne istoty o niemal niebiańskich cechach, w rzeczywistości niewiele różnią się od mężczyzn. Wystarczy, że w otoczeniu pojawi się atrakcyjny samiec i wszelkie blokady zostają zerwane. Nieświadomi mężczyźni najczęściej są tymi, którzy słyszeli, że aby zdobyć serce kobiety trzeba się starać i często stawać na głowie – i wtedy może się uda. Tymczasem atrakcyjny mężczyzna nawet jeśli traktuje kobiety z dystansem i niemal z brakiem szacunku – co widać w niektórych wiadomościach – wciąż ma powodzenie i kobiety nie zwracają na to uwagi.

Dochodzimy więc do kolejnej istotnej kwestii, znanej nie od dziś. Ładnej osobie można więcej. Gdyby tak samo zachowywał się nieatrakcyjny facet, kobiety byłyby oburzone, a nawet zdarzałyby się takie panie, sugerujące pójście z tym na policję.

Tyle, że… tak naprawdę nie jest to żadna nowość. Osoby, które są zaskoczone wynikami tego eksperymentu, prawdopodobnie niezbyt znają realia relacji damsko-męskich i w ogóle funkcjonowania świata. Odwróćmy sytuację, żeby nie było przedstawienia tylko jednej strony.

Mężczyźni działają podobnie, ale rzadko się z tym kryją

Czy mężczyźni są pod tym względem lepsi? Oczywiście, że nie. Wystarczy spojrzeć co dzieje się na Instagramie pod zdjęciami półnagich nastolatek – dosłownie wyścig o uwagę. To samo dzieje się na Spotted, gdzie nawet nie mamy zdjęcia ale informację, że ładna dziewczyna szuka kolegi – takie wpisy osiągają nawet ponad tysiąc komentarzy zainteresowanych samców. Dzieje się dokładnie to samo, co w przypadku kobiet. Kobiety zwracają uwagę na wygląd w takim samym stopniu jak mężczyźni i potwierdzają to badania naukowe (Eastwick, P. W., & Finkel, E. J. (2008). Sex differences in mate preferences revisited: Do people know what they initially desire in a romantic partner?. Journal of Personality and Social Psychology, 94(2), 245-264).

eksperyment klaudiusz

Różnica polega jednak na tym, że kobiety potrafią się lepiej kamuflować. Stąd też wciąż wielu mężczyzn szokuje fakt, że kobiety reagują pozytywnie na atrakcyjnych panów. Mężczyźni mają coraz mniej męskich wzorców w tych czasach, coraz częściej wychowywani są przez samotne matki, które nie przekazują im tego jak naprawdę wygląda świat i jak poderwać dziewczynę. Mówią im dokładnie odwrotnie – jak tego nie robić.

Filmy Disneya wychowują mężczyzn w przekonaniu, że żeby zdobyć kobietę trzeba być rycerzem w lśniącej zbroi, który pokona smoka i wejdzie na szczyt zamku dla księżniczki. Mamy i babcie wychowują mężczyzn na takich, którzy muszą być dobrzy i usługiwać kobietom, wtedy jakaś to doceni. A to mimo iż jest naprawdę wzruszający scenariusz na dobry film Hollywood, jest równocześnie jedną z najgorszych życiowych rad, jakie może otrzymać mężczyzna.

Specjalny układ taneczny i prezent, aby podbić serce koleżanki? To zależy od kogo

Można przytoczyć tutaj również przykład młodego chłopaka, który postanowił zdobyć serce bardzo atrakcyjnej koleżanki z zajęć tanecznych, mimo iż sam nie wyglądał za dobrze. Stworzył dla niej specjalny układ taneczny i prezent. Potem przed całą grupą go wykonał i wręczył jej podarunek. Warto dodać, że dziewczyna otrzymała to wszystko za darmo, tylko i wyłącznie dlatego, że była kobietą. Oczekujecie szczęśliwego zakończenia? Niestety. To nic nie dało.

YouTube video

Dziewczyna wolała pozostać przy swoim atrakcyjnym chłopaku grającym w futbol amerykański, niż wybrać niezbyt atrakcyjnego chociaż miłego chłopaka. Wybrała po prostu lepsze geny, bo mogła sobie na to pozwolić – sama była również atrakcyjna. Nie oznacza to, że chłopak z zajęć nigdy nie może znaleźć atrakcyjnej kobiety. Oczywiście, że może. Najpierw jednak musiałby mocno popracować nad swoim wyglądem.

eksperyment klaudiusz

Kolejny raz – to działa w dwie strony

Analogicznie wyglądałaby sytuacja z odwróconymi rolami. Na zajęciach tanecznych nieco otyła i zaniedbana dziewczyna postanowiła przygotować układ taneczny i prezent dla wysportowanego i umięśnionego kolegi, który może dosłownie przebierać w kobietach. Wykonała układ przed grupą, wręczyła mu prezent i… i nic więcej się nie wydarzyło. A to dlatego, że ten chłopak nie jest altruistą i nie będzie z kimś tylko dlatego, że ta osoba była miła. To tak nie funkcjonuje, chociaż wiele osób chce zaginąć rzeczywistość.

Kobiety często mówią „chciałabym, żeby ktoś o mnie powalczył i się starał” – kluczowe jest tutaj słowo „ktoś”, a więc ten konkretny, atrakcyjny facet. 50 twarzy Greya zawdzięcza swój sukces głównie temu, że główny bohater jest miliarderem wyglądającym jak model, a potem na jego drodze staje niewinna studentka, która wkracza do tego świata i podbija jego serce. Ten film to po prostu marzenie każdej kobiety.

Podsumowanie

Dlatego podsumowując – jeśli ktoś wmówił ci, że wygląd dla kobiet nie ma żadnego znaczenia i można zdobyć serce każdej pani kupując jej prezenty i robiąc inne dziwne akcje – to nabił cię w butelkę. Kobiety to tak jak mężczyźni – tylko ludzie, a nie mistyczne stworzenia, które wymagają specjalnego traktowania. Pozostaje więc pracować nad sobą i nie obrażać się na rzeczywistość.

Na tym się skupiam na blogu od początków jego istnienia. Drugi wpis, który tutaj dodałem, gdy jeszcze nieudolnie prowadziłem to miejsce wyglądał tak. Nie widzę sensu wmawiać komukolwiek, że wygląd się nie liczy. Jesteś facetem? Dbaj o siebie, bo lepiej o siebie dbać, niż to olać. Dlatego zachęcam cały czas do siłowni, zrobiłem kategorię dotyczącą mody męskiej i moim celem jest, abyś stał się jak najlepszy – pod względem atrakcyjności fizycznej oraz atrakcyjności zewnętrznej. Jednocześnie jest to również i mój cel, bo uwierz mi, że przede mną jeszcze mnóstwo pracy.

Witam w 2019 roku! Bierzmy się do roboty.