Data publikacji: 4 stycznia 2023
Data aktualizacji: 28 marca 2023

Ulubione części garderoby – takie jak klasyczne, wygodne koszule – mamy ochotę nosić jak najdłużej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a to głównie za sprawą naszych złych nawyków. Pora z nimi skończyć! Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, w jaki sposób dbać o koszule i co może je zniszczyć. Dowiedz się, jak sprawić, aby służyły ci przez długie lata – i to w doskonałym stanie.

O tym zawsze warto pamiętać

Dbanie o ubrania to podstawa, jeśli nie w smak jest ci wyrzucanie ich po pierwszym użyciu. Nie zawsze jednak jest to dla nas tak oczywiste – w takiej sytuacji najlepiej jest przestrzegać podstawowych zasad, które sprawdzają się nie tylko przy koszulach, ale i pozostałych częściach garderoby.

Przede wszystkim trzymaj się zaleceń producenta, które znajdziesz na metce. Nie możesz ich znaleźć? Spróbuj poszukać informacji na stronie sklepu, w którym kupiłeś koszule. Często znajdują się tam także odpowiedzi na najczęstsze pytania – wśród nich mogą być informacje o właściwym praniu i prasowaniu ubrań.

Zwracaj uwagę także na materiały – to właśnie w zależności od nich może różnić się pielęgnacja poszczególnych twoich koszul. Pierz ręcznie modele, które tego wymagają, a plam i zabrudzeń pozbywaj się jeszcze przed włożeniem ubrań do pralki.

Co robić, by koszule były w dobrym stanie?

Znasz już podstawową zasadę dbania o koszule, czyli stosowanie się do instrukcji na metkach. Dzięki niej dowiesz się, jak właściwie je prać, suszyć i prasować. Co jeszcze możesz zrobić dla swojej koszuli, aby jak najdłużej się nią cieszyć?

  • Często pierz koszule – usuwaj na bieżąco brud i pot, aby zapobiec przebarwieniom i plamom, których później trudno będzie się pozbyć,
  • podczas prania kieruj się kolorem koszul – nigdy nie pierz ciemnych z białymi, a dzięki temu unikniesz zafarbowań,
  • używaj odpowiednich detergentów do prania o jak najlepszej jakości – powinny być skuteczne, ale na tyle delikatne, by nie uszkodzić materiału,
  • po upraniu wieszaj koszule na wieszak tak, żeby schły bez zagnieceń – pamiętaj o zapięciu pierwszego guzika, aby okolice kołnierza zachowały prawidłowy kształt.

Dbanie o koszule nie kończy się jednak na odpowiednim praniu i prasowaniu. Ważne jest także to, jak je przechowujesz w szafie lub szufladzie. Koszule najlepiej czują się wtedy, gdy mają dla siebie przestrzeń. Przechowuj je więc na oddzielnych wieszakach i zapewnij odpowiednią ilość miejsca między sobą – inaczej łatwiej się pogniotą.

Koszule męskie – tego lepiej unikać

Nawet najdokładniejsze dbanie o koszulę może zepsuć jeden zły nawyk. Cóż, zdarzają się one każdemu z nas! Jeśli chcesz, by koszule nie straciły swojego kształtu lub koloru, staraj się:

  • nie prać ich w zbyt wysokiej temperaturze – przez to mogą się skurczyć, wyblaknąć, a ich materiał może stracić swoje właściwości,
  • nie ignorować plam i zabrudzeń – rozpraw się z nimi jak najszybciej, inaczej mogą z tobą zostać na dłużej, nawet na zawsze,
  • nie wybielaj koszul – to osłabia włókna i może sprawić, że ubranie straci jednolity kolor,
  • nie przesuszaj ich w suszarce – lepiej wyjąć je nieco wcześniej niż pozostałe pranie i pozwolić im naturalnie wyschnąć na wieszaku.
  • nie prasuj w zbyt wysokiej temperaturze – materiał może się przez to nieestetycznie spalić,
  • nie pierz koszul z przedmiotami w kieszeniach – mogą one przedrzeć ją lub podziurawić.

Nie tylko przedmioty schowane w koszuli mogą być niebezpieczne. Mamy tu na myśli także guziki, które gdy utkną w bębnie pralki, mogą doprowadzić do rozerwania koszuli i zniszczenia nie tylko pozostałych ubrań, ale i sprzętu. Dlatego pamiętaj o tym, by prać koszulę z zapiętymi guzikami, przewróconą na lewą stronę.

Dbaj o koszule – także te nowe

Od teraz jesteś bogatszy w wiedzę – wykorzystaj ją w praktyce, opiekując się swoimi koszulami. Jeśli zaś rozglądasz się za nowym, klasycznym modelem koszuli, koniecznie sprawdź białe koszule męskie w sklepie internetowym Borgio, gdzie czeka na ciebie wiele fasonów, uszytych z miłości do mody!