Data publikacji: 13 lipca 2018
Data aktualizacji: 30 lipca 2018

Jak nie zmarnować wakacji – to pytanie, które często sobie zadajemy… kiedy już się kończą i pytanie kierujemy w odniesieniu do następnego roku. No bo tych kolejnych już nie mogę zmarnować, muszę je wykorzystać w stu procentach. I co się dzieje gdy mija kolejny rok? Dokładnie to samo. Znowu czujesz jak dwa miesiące wyparowały. 

Jak nie zmarnować wakacji?

Niestety z wakacjami jest ten problem, że czeka się na nie bardzo długo, a jak już przychodzą, to mijają bardzo szybko. Wszystko co przyjemne wydaje się płynąć szybciej. Znasz pewnie to smutne uczucie, gdy zaczynasz wakacje imprezą pt. „Wielkie rozpoczęcie wakacji! Piana Party!”, aż tu nagle musisz pójść na „Zakończenie wakacji” – ze smutną miną. Myślę, że każdy to zna.

Jednak wyłącznie bawiąc się i świętując możemy mieć pod koniec sierpnia poczucie, że tak naprawdę to zmarnowaliśmy dużo czasu. Oczywiście, bawiliśmy się świetnie, ale finalnie niczego nowego się nie nauczyliśmy, niczego nowego nie spróbowaliśmy i dwa miesiące przeleciały nie wiadomo kiedy.

Więc co zrobić, aby nie zmarnować wakacji?

Zrób listę

Najlepiej zrób listę rzeczy, które chcesz zrealizować w okresie lipiec-sierpień, a potem skrupulatnie odhaczaj kolejne punkty. Robienie takiej listy jest dobre zawsze, nie zależnie od tego, czy potrzebujesz akurat listy na wakacje, czy postanowień noworocznych. Jeśli cele nie są realizowane i nie wykreślasz kolejnych punktów zaczyna gryźć cię sumienie. Twój mózg ma dowód, że jest bezproduktywny, więc nie może się już dłużej oszukiwać.

Jeśli masz problemy z „prokrastynacją”, to zacznij korzystać z techniki pomodoro. Kiedyś opiszę ją na blogu szczegółowo, bo bardzo pomogła mi w realizacji najważniejszych projektów. Póki co – zapytaj wujka Google, tylko teraz, nie odkładaj na później 😉

Zrób coś, czego jeszcze nie robiłeś

Zrób coś czego jeszcze nie robiłeś. Często wakacje są świetnym momentem, aby na przykład – pojeździć na nartach wodnych, skorzystać z wakeparku, albo by przebiec jakiś maraton. Można robić wiele szalonych rzeczy, które szybko wybiją ci z głowy twierdzenie, że zmarnowałeś swoje wakacje.

Możesz nawet wziąć kumpla i iść w nocy do tego opuszczonego domu w lesie z latarkami, a nawet nagrać jakiś film z tej wędrówki. Możesz też ustrzelić dobrą ofertę Last Minute i polecieć na spontaniczny urlop do Afryki. Pomysłów jest mnóstwo, a do odważnych świat należy.

Jak nie zmarnować wakacji

Odśwież sobie bloga Davida Durdena

Jeśli nie wiesz jak nie zmarnować wakacji, to zawsze możesz też wpaść do mnie i odświeżyć sobie jakieś archiwalne artykuły, żeby sobie przypomnieć jakieś ciekawe kwestie. Możesz też do mnie napisać, żebym zmotywował cię do nie marnowania kolejnych wakacji 😉

Możesz też pracować

Wakacje mogą być idealnym okresem, aby rozkręcić swój własny biznes, albo przyspieszyć budowę swojej marki w sieci. W trakcie roku nie mamy wiele czasu, aby zająć się takimi sprawami. Studia, szkoła – znakomicie utrudniają nam rozwój swoich narzędzi, które mogą pomóc nam w przyszłości godnie żyć.

Możesz też założyć bloga, albo zacząć szukać ofert jako freelancer, czyli wolny strzelec. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wakacje wykorzystać do robienia przydatnych kursów. Ja jeszcze przed wakacjami zrobiłem kurs SEO, za kilka dni przymierzam się do zrobienia kursu dla grafika, a jak czas pozwoli, to być może liznę też trenera personalnego. W trakcie roku nie będziesz miał / miała na to wiele czasu, dlatego zachęcam, aby w wakacje nie tylko się opalać i bawić, ale również wykorzystać kilka dni produktywnie.

Jak nie zmarnować wakacji

I najważniejsze – wrzuć na luz

Wszyscy jesteśmy świadomi jak wyczerpujący potrafi być cały rok pracy / nauki. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to w wakacje powinieneś wyluzować. Wakacje są idealnym okresem w roku, który pozwala zadbać o zdrowie psychiczne, które jest tak samo ważne jak fizyczne. Nikt nie jest robotem i nie ma na tym świecie ludzi, którzy są w stanie pracować 24/7 przez 365 dni w roku. Luz należy się każdemu.

Jeśli zawsze chciałeś sobie odpocząć i po prostu nic nie robić, ale nie miałeś na to czasu – do dzieła, walnij się na łóżko i leż. Zamów sobie pizzę z podwójnym serem, odpal sobie jakiś ulubiony serial, a jak takiego nie masz, to odpal przyjaciół i zobacz jak Ross po raz setny kłóci się z Rachel, a Joey nie dzieli się jedzeniem. Ładuj baterie, żeby potem w trakcie roku nie okazało się, że masz już dosyć, bo tak naprawdę… zapieprzasz przez 12 miesięcy i nie masz czasu dla siebie.

jak nie zmarnować wakacji

ale bym się napił takiego drina z Lloret De Mar

 

10 piosenek, bez których nie ma wakacji.