Data publikacji: 25 lipca 2017
Data aktualizacji: 5 grudnia 2019

Zastanawiasz się jak układać włosy męskie? Układanie włosów męskich, to temat bardzo rozległy. Albowiem mamy mnóstwo kombinacji fryzur, mnóstwo rodzajów włosów i tak naprawdę wiele zależy od konkretnej osoby. Ja skupię się na podstawach i przedstawię jak to wygląda z mojej perspektywy. Na samym dole wpisu znajdziesz film z mojego kanału YT, na którym pokazuję jak układać włosy męskie.

 Obserwuj nas na Instagramie
 Subskrybuj kanał na YouTube
 Dołącz do naszej grupy na FB (w grupie zniżka do sklepu!)

Jak układać włosy męskie?

Przedstawię ci dziś schemat, po którym powinieneś się poruszać niemal za każdym razem, niezależnie od fryzury. Oczywiście wzięcie pod uwagę danej fryzury mogłoby wzbogacić poniższe punkty o kolejne – tym się jednak nie będziemy zajmować, gdyż tak naprawdę możliwości jest zbyt dużo. Skupmy się zatem na fundamencie, na którym buduje się niemal każde cięcie.

Układanie włosów zaczyna się od mycia

Pierwsze, co powinieneś zrobić zanim zaczniesz komponować na głowie swoje dzieło, to umyć włosy szamponem. Dopiero tak przygotowane włosy będą podatne na modelowanie. Jeśli wstałeś rano i po prostu chcesz okiełznać bałagan na głowie i stojące na wszystkie strony kosmyki bez mycia włosów – proszę bardzo, jednak nie liczyłbym na zjawiskowe efekty.

Jak układać włosy

2. Suszenie włosów

Po umyciu włosów przechodzimy do suszenia. Już w trakcie suszenia modelujemy powoli swoją fryzurę. Najlepiej używać kwadratowej szczotki do włosów i kierować włosy w odpowiednim kierunku, ewentualnie podkręcając już grzywkę, jeśli nasza fryzura jest fryzurą typu quiff lub pompadour. To naprawdę ważny etap, który bardzo ułatwia dalsze modelowanie. Polecam nie suszyć włosów do końca, zostawić je lekko wilgotne, ponieważ teraz będziemy używali prestylera.

Jak układać włosy

Użyj prestylera jako bazy do stylizacji

Jest taki fajny rodzaj kosmetyków, które polecam jeśli chodzi o stylizację włosów męskich. Mam na myśli prestyler. Najczęściej jest dostępny w postaci toniku lub sprayu i jego zadaniem jest dodanie włosom objętości. Dzięki niemu późniejsza stylizacja za pomocą glinki czy pomady jest o wiele łatwiejsza. Mężczyźni często nie doceniają roli tego kosmetyku i potem dziwią się, że ich fryzury nie wyglądają tak dobrze, jak po wyjściu od barbera.

Poza tym jeśli masz cienkie włosy, to prestyler jest tutaj absolutną podstawą, żeby ułożyć coś fajnego. Nakłada się go na włosy wilgotne i używa z ciepłym powietrzem suszarki. Można przy okazji dołożyć w trakcie suszenia Uppercut Deluxe Quiff Roller i finalny efekt będzie znakomity.

Użycie specyfiku / specyfików

Gdy skończysz suszyć włosy, na głowie powinieneś mieć już zarys fryzury końcowej. Wiadomo, że włosy jeszcze się rozlatują i nie trzymają, ponieważ użyliśmy tylko prestylera. Bez względu na jego moc, polecam użyć pomady. Tak przygotowany grunt musimy jakoś utrwalić. Tutaj używamy na przykład odpowiedniej pomady, dobra będzie również glinka do włosów. Bierzemy niewielką ilość produktu na palec i rozgrzewamy w dłoniach, tak jakbyśmy chcieli się ogrzać zimą na przystanku. Potem wcieramy pomadę we włosy tworząc odpowiedni model fryzury. Jeśli masz fryzurę z przedziałkiem, warto zacząć nakładanie pomady od nasady przedziałka wcierając ją we włosy z jego prawej i lewej strony. W zależności od fryzury możemy ją teraz przeczesać grzebieniem, aby stworzyć np. ładny pompadour.

Jeśli nie wiesz jaki kosmetyk do stylizacji włosów wybrać, koniecznie przeczytaj mój obszerny poradnik o stylizacji włosów męskich.

Jak układać włosy

Jak układać włosy? Dobry barber to podstawa

Podaję przykłady, gdyż tak naprawdę każdy może wybrać dowolny specyfik i może mieć do czynienia z kompletnie inną fryzurą. Jeśli chcemy mocno utrwalić nasze dzieło, przyda się spryskać włosy lakierem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po zaaplikowaniu lakieru, tracimy możliwość późniejszego modelowania i poprawiania fryzury w ciągu dnia – podobnie jak w przypadku pomady na bazie wody. Jeśli ktoś chce mieć komfort poprawiania swojej fryzury, polecam używać pomad na bazie wosku i pominąć lakier do włosów.

Dobry Barber powinien odpowiedzieć na pytanie „jak układać włosy męskie” – i indywidualnie dobrać ci jakieś specyfiki do stylizacji. Niestety często zostaniesz potraktowany tak jak każdy – wrzucony do jednego worka i polecona zostanie ci pomada, którą akurat posiadają w Barber Shopie, bo współpracują z jakąś firmą i chcą ją opchnąć. Dobrze samemu dobierać produkty i sprawdzać co się sprawdza przy odpowiednich fryzurach.

Jeśli twierdzisz, że twoje włosy są nie do okiełznania wypróbuj Knuppelharta, Reuzel Extreme Hold Matte Pomade lub Shiner Gold Psycho Hold – z tymi pomadami twoje włosy nie mają żadnych szans. Zaznaczam jednak, że układanie włosów najlepiej powinien przedstawić ci twój Barber, który szybko sprawdzi, z jakimi włosami ma do czynienia i co najlepiej zastosować, aby je okiełznać.

YouTube video