Data publikacji: 11 kwietnia 2022
Data aktualizacji: 3 lutego 2023

Fascynujesz się turystyką motocyklową i często podróżujesz w grupie? Z pewnością nieraz zastanawiałeś się nad kaskiem z interkomem. Jest to użyteczny sprzęt umożliwiający komunikowanie się z innymi kierowcami. Sprawdzamy wady i zalety modeli z interkomem.

Wpis sponsorowany

Kask integralny z interkomem

Interkom jest urządzeniem pozwalającym na swobodną komunikację z innymi motocyklistami oraz pasażerami w czasie jazdy. Dzięki temu łatwo zaplanujesz postój, zmienisz trasę lub powiadomisz o zagrożeniu na drodze.

Urządzenie ma mnóstwo przydatnych funkcji. Nie tylko pozwala komunikować się z innymi bikerami, ale  również umożliwia słuchanie ulubionej muzyki czy stacji radiowej. Łatwo sparujesz je ze swoim telefonem, dzięki czemu będziesz mógł odbierać połączenia i korzystać z głosowej nawigacji GPS.

Wiele urządzeń umożliwia słuchanie muzyki podczas prowadzenia rozmów. Głośność dźwięku wówczas automatycznie się zmniejsza, a po zakończeniu rozmowy powraca do wcześniejszego poziomu.

Na rynku są dostępne dwa rodzaje interkomów, a mianowicie przewodowe i bezprzewodowe. Bezpieczniejszą i wygodniejszą opcją jest oczywiście interkom bezprzewodowy, wykorzystujący do łączności technologię Bluetooth. Jego maksymalny zasięg to zazwyczaj 1300 metrów, a jedynym mankamentem jest konieczność regularnego ładowania.

Cichy kask integralny a montaż interkomu

Jeśli planujesz zakup interkomu, dobrym pomysłem jest wybór urządzenia przeznaczonego do konkretnych modeli kasków motocyklowych. W ten sposób zyskasz gwarancję optymalnego dopasowania sprzętu. Zapewniamy, że montaż interkomu nie jest skomplikowany w przypadku profesjonalnych kasków integralnych.

W takim przypadku każdy element ma swoje miejsce, głośniki nie wypadają z gniazd, a mikrofon pozostaje na swoim miejscu pomimo wielokrotnego zakładania i zdejmowania kasku.

Obecnie większość dobrych kasków ma w EPS-ie specjalne wgłębienia przeznaczone na głośniki. Warto podkreślić, że pomiędzy głośnikiem a uchem zostaje zachowana przestrzeń. Motocyklista z pewnością usłyszy dźwięk klaksonu czy sygnał karetki. Brak kontaktu z małżowiną uszną niesie jeszcze jedną korzyść – nie wywołuje bólu po dłuższym użytkowaniu.

Niektórzy motocykliści, zamiast wydawać kilkaset złotych na porządny interkom, wolą używać słuchawek. Chociaż zapewniają dobrą jakość dźwięku, mają jedną istotną wadę – mogą tłumić dźwięki z zewnątrz. Kolejną wadą słuchawek jest fakt, że nie zostały zaprojektowane do użytkowania w kasku. Wyściółka kasku może powodować ucisk, a to przy dłuższym użytkowaniu doprowadzi do bólu.

Najlepszy kask integralny – sprawdź informacje w Dobrych Sklepach Motocyklowych!

Pamiętaj, aby kaski, interkomy, odzież motocyklową oraz wszelkie pozostałe akcesoria kupować z legalnych i bezpiecznych źródeł. Podejrzanie niska cena i niezweryfikowany sprzedawca zwiastują zakup towaru słabej jakości.

W tym roku w życie weszły nowe przepisy, a wraz z nimi certyfikacja ECE 22.06. Oznacza to spore zmiany dla producentów kasków motocyklowych. Od tej pory nie tylko kaski, ale również całe dedykowane wyposażenie musi spełniać ściśle określone standardy bezpieczeństwa. Interkomy, blendy przeciwsłoneczne czy nawet wizjery pokryte powłoką antyparującą nie zostaną dopuszczone do użytku, zanim nie przejdą wszystkich badań. Oczywiście, jeśli posiadasz kask z normą ECE 22.05, nadal będziesz mógł go używać.

Szeroki przegląd kasków integralnych i innych akcesoriów dla bikerów znajdziesz w Dobrych Sklepach Motocyklowych.