Data publikacji: 17 grudnia 2018
Data aktualizacji: 16 grudnia 2019

Jak ten czas leci. Dwa lata mijają od pierwszego wpisu z tej serii, a to już trzecia część. Przyznam, że z każdym rokiem wybór filmów jest coraz mniejszy, jednak mamy jeszcze sporo zaległości. Poniżej kontynuacja zestawienia pt. „Najlepsze filmy na święta„.

Ogarnij też poprzednie wpisy z tej serii: 

6 filmów, które musisz obejrzeć w okresie Świąt Bożego Narodzenia cz.1 (2016)

6 filmów, które musisz obejrzeć w okresie Świąt Bożego Narodzenia cz.2 (2017)

Najlepsze filmy na święta cz.3

Na wstępie zaznaczam jak co roku, że w zestawieniu mogą się znaleźć filmy, które nie są filmami typowo na święta w stylu Listów do M. Wiele tytułów, które polecam zawierają czasami motyw świąt w tle, a są filmami akcji jak np. Szklana Pułapka czy Nienawistna Ósemka. Oczywiście tego typu filmy są wymieszane z filmami typowo świątecznymi.

1. Szklana Pułapka (Die Hard)

W poprzednim wpisie znalazła się druga część Szklanej Pułapki, którą ja osobiście stawiam najwyżej – jest to moja ulubiona część. Pierwsza część kultowego Die Hard, jest u mnie zaraz po dwójce. Jeśli urodziłbyś się w Stanach Zjednoczonych, zapytany o filmy świąteczne, odpowiadałbyś bez zawahania: „Die Hard”. Szklana Pułapka 1 to bez wątpienia film świąteczny, a raczej kino akcji, zrobione na tle świąt Bożego Narodzenia. Trzeba przyznać, że twórcy mieli nosa, bo gdyby nie motyw świąt, to jestem pewny, że ten film nie byłby dziś tak kultowy.

Jednak ktoś wpadł na ten genialny pomysł wymieszania kina akcji ze świątecznym klimatem i tym samym dał miejsce Szklanej Pułapce w gronie legendarnych tytułów.

YouTube video

2. Holiday (The Holiday)

Ta pozycja nie jest u nas w kraju szczególnie popularna. Zdecydowany prym wśród filmów świątecznych wiodą Listy Do M., Kevin czy Święta Last Minute. Tymczasem gdzieś tam, zachował się całkiem dobry tytuł „Holiday”, który w tym roku (2018), będzie można oglądnąć w TV Plus oraz w TVN Fabuła, kolejno 23 i 26 grudnia. Pomysł na film polega na tym, że dwie kobiety „wymieniają się domami”, jedna wyjeżdża do LA, druga na wieś gdzie mocno sypie śnieg. Film zdobył nagrodę Teen Choice za „ulubiony babski film” w 2007 roku. 

Sama fabuła nie jest może czymś, co powinno bardzo zainteresować mężczyzn, jednak naprawdę warto go odpalić przed świętami, bo wprowadza w radosny świąteczny klimat. Lekka i przyjemna historia.

YouTube video

3. Elf

Jeden z tych tytułów, których nie trzeba było tłumaczyć na polski język – bogu dzięki. Elf to kino familijne, czego oczywiście użytkownicy Filmwebu nie zrozumieli i postanowili zasypać go słabymi ocenami. Finalnie więc film ma ocenę 5,7. Wystarczy jednak odwiedzić IMDb, żeby przekonać się o zaniżonej ocenie – na tamtym portalu film ma ocenę 6,9.

Film przedstawia historię Buddyego, który został wychowany wśród elfów Świętego Mikołaja. Wyrusza on do Nowego Jorku, aby znaleźć biologicznego ojca. Tak jak zostało wspomniane – jest to kino familijne, a więc chodzi mniej więcej o to, żeby z całą rodziną usiąść i się wyluzować. Jeśli ktoś oczekuje od tego filmu czegoś innego, to zdecydowanie powinien szukać w innych kategoriach.

YouTube video

4. Iron Man 3

Pewnie niektórzy są teraz nieco skołowani, no bo co ma Iron Man ze świętami wspólnego? Otóż sam Iron Man nic. Jednak trzecia część trylogii ma bardzo dużo, gdyż według wielu opinii, jest to po prostu w połowie film świąteczny, dziejący się w uniwersum Marvela. Osobiście uważam Iron Man 3 za najlepszą część serii.

Dla wszystkich, którzy nie czują świątecznego klimatu, w filmie jest choinka i Jingle Bells, co powinno trochę pomóc. Bardzo fajne kino, dobrze się ogląda nawet z doskoku, odgryzając głowy kolejnym czekoladowym mikołajom.

YouTube video

5. Kochajmy się od święta (Loove the Coopers, 2015)

Najnowszy z filmów w niniejszym zestawieniu. Nie wiem jak długo Canal+ będzie emitować ten film w sierpniu, ale póki co robi to dosyć systematycznie. Tak czy inaczej jest to godne uwagi kino, aczkolwiek nie należy do najbardziej ambitnych.

Sporą uwagę mogą przyciągnąć wnętrza, które pojawiają się w filmie. W tej pozycji możemy znaleźć naprawdę wiele świątecznych wystrojów. Fabuła opowiada o rodzinie Cooperów, która organizuje wspólne Boże Narodzenie. Kończy się to oczywiście wieloma niespodziewanymi sytuacjami i sporami, które dzielą bohaterów. Lekkie kino, takie idealne na święta, gdzie nie trzeba się za bardzo wysilać.

W filmie gra Olivia Wilde, znana najbardziej z roli w Dr. House. Warto dodać, że polski tytuł kolejny raz pozostawia więcej pytań, niż odpowiedzi.

YouTube video

6. Grinch: świąt nie będzie (How the Grinch Stole Christmas, 2000)

Można rzec, że to pozycja dla fanów Ebenezera Scrooge’a. Z tego co pamiętam, to Kevin także oglądał Grincha w jednej części. Oczywiście oglądał kreskówkę, wyprodukowaną dużo wcześniej, niż w 2000 roku.

home alone grinch

Sprawdziłem i faktycznie tak było. Oglądanie Kevina setki razy sprawiło, że człowiek pamięta niemal wszystko.

Grinch to taki podejrzany zielony typek, który postanawia zniszczyć święta Bożego Narodzenia i chce żeby wszyscy tego dnia byli tak samo nieszczęśliwi jak on. Trzeba przyznać, że jest podobieństwo związane z Opowieścią Wigilijną. Dodałbym, że wśród ludzi także wielu jest takich „Grnichów”, którzy tylko narzekają na święta i próbują je wszystkim obrzydzić. Trzeba być odpornym 😉

YouTube video

*

Cieszę się, że kolejny rok tradycja została podtrzymana. Polecam w okresie przedświątecznym się nieco zrelaksować i odpalić jakiś film, który bardziej wprowadzi w nastrój. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wielu czytelników bloga musi kupić jeszcze prezenty, karpia w Lidlu i ogólnie przed świętami jest spory nawał obowiązków. Jednak na wieczorny seans powinien znaleźć się czas. Szczególnie, że w tym roku wigilię poprzedza weekend.

Myślę też nad serią „odcinki z seriali, które musisz obejrzeć w okresie świąt Bożego Narodzenia”, albo gry, w które musisz zagrać. Swoją drogą w święta będzie trochę oddechu i jak co roku odpalę Quake Live, Payday 2 czy nawet Fortnite. Jeśli ktoś chce ze mną okradać banki i muzea, to w komentarzu można pisać, wystarczy mieć Skype do komunikacji.