Data publikacji: 3 września 2017
Data aktualizacji: 3 września 2017

Ludzie mają tendencję do wypowiadania pustych frazesów, które niekoniecznie mają swe pozytywne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Moje ulubione to słynne „bądź sobą” i „rób to, co kochasz”. Jeśli jesteś nieatrakcyjnym człowiekiem, to po prostu bądź sobą, a wszystko inne się ułoży. To samo mówi się otyłym kobietom, które mają 30 kilogramów nadwagi, a one potem w to wierzą. 

Podobnie gdy jesteś całkowicie spłukany, przychodzi jakiś człowiek dobra dusza i oznajmia: „rób to co kochasz, reszta się ułoży”. Nie ułoży się, a pieniądze nie zaczną lecieć z nieba, bo to tak nie funkcjonuje. Pomyśl ilu jest ludzi, którzy myślą w ten sposób? Pomyśl ilu jest ludzi, którzy robią to co kochają? Jest ich mnóstwo i ciągle przybywa.

Oczywiście znajdzie się wiele osób, którzy powiedzą, że im nie chodzi o pieniądze i oni są szczęśliwi nawet nie mając co włożyć do garnka, nie mówiąc już o markowych ciuchach i wakacjach za granicą. Dobry suchar.

Same pieniądze nie uczynią cię szczęśliwym, ale uczynią cię kimś z niemal nieograniczonym potencjałem. Skoro Marek kocha gotować, to powinien po prostu gotować, żeby osiągnąć bogactwo. Istnieje mała szansa, że ten Marek za niedługo będzie pływał w forsie, bo ludzi, którzy kochają gotować jest mnóstwo. Ilu z nich zarabia na tym astronomiczne sumy? Kilka osób.

Nie zrozum mnie źle. Jeśli coś kochasz i masz jakieś marzenie – bądź gotów się za nie pokroić, ale miej plan B. Nie oczekuj, że robienie tego, co kochasz, nagle zacznie przynosić ci regularne zastrzyki gotówki. To jest możliwe, ale wymaga ogromnego nakładu czasu, ponieważ ludzi, którzy po prostu robią to co kochają, jest mnóstwo.

"Rób to, co kochasz" - najgorsza rada, gdy jesteś spłukany

Tak możesz skończyć, gdy słuchasz utartych sloganów coachów życia.

Żeby zarabiać na polu gdzie jest ogromna konkurencja, potrzeba ogromnego nakładu czasu, umiejętności i pomysłu na wyróżnienie się. To ocean, w którym zaczynasz od bycia małą rybką, żeby pewnego dnia stać się rekinem. Problem polega na tym, że nie wiesz czy kiedykolwiek się nim staniesz, a jak się nie uda, zostaniesz z niczym.

Dlatego warto mieć kilka planów, na kilku płaszczyznach. Gdy jeden nie wypali, nie zostaniesz na środku zamarzniętego jeziora ze stukilogramowym ciężarkiem w plecaku.

NAJPIERW RÓB TO, CO TRZEBA, PÓŹNIEJ TO, CO KOCHASZ

Ponadto osiągnięcie niezależności finansowej w jakiejkolwiek płaszczyźnie, daje ci niemal nieograniczone możliwości na innych. Jeśli zrobisz sobie mocną markę i osiągniesz dochód pasywny w wieku np. 25 lat, to możesz stwierdzić, że w sumie masz ochotę pobawić się w MMA. Spójrz jakie masz możliwości. Twoje finanse pozwolą ci na najlepszy sztab szkoleniowy, najlepszych trenerów w kraju i przede wszystkim na potrzebny rozgłos.

Jeśli będziesz chciał zająć się muzyką, będziesz miał nieograniczone możliwości na zakup sprzętu, a potem na odpowiedni marketing i promowanie wydanej płyty.

Podczas gdy robiąc tylko to, co kochasz, narażasz się na zderzenie czołowe czołgu z samochodem osobowym i bynajmniej nie siedzisz za sterami pierwszej maszyny.

Jedną z cech ludzi inteligentnych jest przewidywanie i planowanie kolejnego ruchu. Nie można sobie pozwolić na bezmyślne podążanie za sloganami, nawet jeśli sprawiły, że poczuliśmy się lepiej. To właśnie mają na celu slogany i przyjaciele, którzy przychodzą nas poklepać po plecach. Jednak życie to nie bajka, trzeba myśleć trzeźwo i kalkulować. To ty masz szachować życie, a nie życie ciebie.

Często ci, którzy podążają za radą rób to, co kochasz, są dosłownie o jeden mały krok od wielkiej tragedii. Życie ciągle ich szachuje, a oni odraczają wyrok na kilka następnych ruchów i tak w kółko. Dochodzi wreszcie do tego, że wpadają do błędnego koła, z którego nie ma już wyjścia i toczą się bezwładnie ku upragnionej emeryturze.

Ludzie chcieliby zarabiać mnóstwo pieniędzy, ale wciąż myślą tylko o sobie. Większość ludzi chciałaby dolary za sam fakt istnienia. Wszyscy otrzymujemy wynagrodzenie adekwatne do liczby osób, na które życie mieliśmy wpływ lub zaspokoiliśmy jedną z ich potrzeb. Skoro robisz, to co kochasz, zastanów się, na ile osób tak naprawdę masz teraz w tej chwili wpływ. Ile osobom poprawiło się życie dzięki twojej pracy?

Oczywiście nie rezygnuj z tego co kochasz robić, bo pewnego dnia być może będziesz zarabiał na tym grube pieniądze. Jeśli jednak tak by się nie stało miej plan B, dzięki któremu finalnie będziesz mógł robić to, co kochasz, nie zważając na nic innego.