Data publikacji: 4 października 2020
Data aktualizacji: 4 października 2020

Worki pod oczami u mężczyzn potrafią być naprawdę denerwujące. Wstajesz rano, chcesz dobrze wyglądać w pracy lub na ważnym egzaminie – ale w lustrze widzisz podkrążone oczy. Sam często miałem z tym problem, ponieważ byłem nocnym markiem (wciąż często pracuję do późna), a swego czasu byłem też nałogowym graczem w Counter Strike 1.6 😃 Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, że wyglądałem przez to rano jak alkoholik po dobrym melanżu.

Na szczęście można temu zapobiegać, a także stosować pewne rozwiązania, mające zwalczyć ten problem. Zapraszam Cię również do sprawdzenia odcinka na ten temat na moim kanale YouTube – możesz też zostawić SUBSKRYPCJĘ. Ostatnio staram się powoli rozwijać ten kanał, więc treści stopniowo przybywa.

YouTube video

Worki pod oczami u mężczyzn – przyczyny

Najczęściej worki pod oczami powstają na skutek zalegającej w organizmie wody. Ma na to wpływ np.:

  • zła dieta,
  • nadmiar soli,
  • niewystarczająca ilość płynów w organizmie.

Ponadto jeśli regularnie zarywasz noce, pijesz dużo alkoholu i palisz papierosy, to prawdopodobieństwo wystąpienia worków pod oczami jest dużo większe. Jeśli chodzisz, chodziłeś lub dopiero będziesz chodził na studia – to gwarantuję Ci, że to będzie częsty obrazek. Rano na egzaminie połowa osób na sali ma z tym problem.

Dlatego podstawowa kwestia – wysypiaj się i dbaj o dietę, a cienie pod oczami mogą zniknąć szybciej niż Ci się to wydaje. Dla mnie absolutnym minimum jest 8 godzin snu. Po przebudzeniu rano czuję się wypoczęty i nie mam uczucia piasku pod oczami.

Jeśli śpisz odpowiednią ilość godzin, a twoja dieta jest dobra (przede wszystkim – jesz regularnie co kilka godzin, bez dużych przerw), a problem nie znika, możesz wykorzystać kilka domowych sposobów na worki pod oczami.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Okłady z ogórka

okłady z ogórka

Pierwsza sposób, to okład z zielonego ogórka. Ważne, aby ogórek był wcześniej w lodówce, albowiem kluczowa jest tutaj jego temperatura. Potrzebujesz dwóch plasterków ogórka. Połóż się wygodnie na łóżku i umieść plasterki na powiekach. Leż tak przez około 15 minut. Dzięki temu krótkiemu zabiegowi, skóra pod oczami zostanie rozjaśniona, nawilżona i schłodzona, co z kolei poprawi krążenie krwi i zredukuje obrzęk.

Okłady z herbaty

podkrążone oczy herbata

Sposób drugi to okład z torebek herbaty. Wystarczy zamoczyć dwie torebki herbaty w ciepłej wodzie (nie gorącej), a następnie położyć się i umieścić torebki na powiekach. Cały zabieg powinien trwać około 15 – 30 minut. Herbata działa nieco inaczej niż wspomniany ogórek, ponieważ zawiera kofeinę, która pobudza naczynia limfatyczne i redukuje zalegający pod oczami płyn.

Okłady z lodu

podkrążone oczy lód

Wreszcie ostatnim sposobem jest okład z lodu. Działanie bardzo podobne, jak te z ogórkiem. Kostki lodu chłodzą obrzęk pod oczami, dzięki czemu ulega on zredukowaniu. To dosyć popularny sposób nie tylko w przypadku worków pod oczami, ale też obrzęków występujących w innych częściach ciała.

*

Tak czy inaczej uważam, że w większości przypadków wystarczy popracować nad ilością i jakością snu oraz prawidłową dietą. Powyżej opisane domowe sposoby na worki pod oczami są raczej zwalczaniem skutków, a nie przyczyny problemu.