Data publikacji: 19 kwietnia 2017
Data aktualizacji: 6 maja 2017

Frank Underwood jest zdecydowanie postacią stojącą po ciemnej stronie mocy. Brak skrupułów, empatii i sumienia, to tylko niektóre jego największe cechy. Frank jest piekielnie inteligentny i potrafi z łatwością manipulować innymi. To przykład psychopaty, który potrafi funkcjonować w społeczeństwie, wykorzystując innych do swoich celów, nawet jeśli musi polać się krew. Co sprawia, że Frank Underwood jest tak niebezpieczny, a zarazem zdolny do osiągnięcia niemal wszystkiego? Z pewnością stoją za tym żelazne zasady i przekonania, których nigdy nie łamie i dzięki którym jego pozycja rośnie z każdym dniem.

„Kiedy za bardzo się przejmujemy, stajemy się ślepi”
Nadwrażliwość i empatia są zdaniem Franka domeną ludzi słabych, którzy nie mają szans, by pełnić największe funkcje w państwie, czy jakiejkolwiek innej dziedzinie. Jeśli wspinasz się na szczyt drabinki, będziesz musiał zrozumieć, że nie ma tutaj miejsca na sentymenty, to twarda gra, w której przetrwają tylko najsilniejsi. Nasze sumienie często przysłania nam prawdziwy obraz sytuacji, przez co nie jesteśmy w stanie dojrzeć rozwiązania, odstawienie emocji na bok i zimna kalkulacja pozwolą nam uniknąć manipulacji i wykonać ostateczny ruch – szach, mat. Pamiętajcie, że w krainie ślepców, jednooki jest królem.

„Wszystko kręci się wokół seksu, oprócz samego seksu, który oznacza władzę”
Większość naszych działań jest motywowana seksem, ludzie mogą mówić różne rzeczy, ale i tak finalnie chodzi o seks. Chcemy mieć lepszą pracę, mieć wyższy dowód społeczny, lepiej wyglądać, mieć fajny samochód – za tym wszystkim stoi seks. Gdyby ktoś powiedział ci jutro, że seks przestał istnieć, to czy dalej z taką ochotą piąłbyś się w górę po drabince społecznej? Wątpiące. Seks równa się władzy, piękna kobieta u boku jest wizytówką mężczyzny. Spójrz na Donalda Trumpa. Jeśli masz władzę, to prawdopodobnie masz i inne materialne wygody jak najnowszy Aston Martin, markowe ciuchy i sylwetkę greckiego boga. Zdobycie władzy to najtrudniejsze zadanie, za władzą stoi wszystko inne, władza to skutek naszych działań, które są tylko przyczyną.

„Ściskaj prawą dłoń, a w lewej trzymaj kamień”
Gdy gra toczy się o tron, nikomu nie można już ufać. W każdym talerzu może być ampułka z cyjankiem, to ty przyrządzasz sobie zupę i ty ją nalewasz. Nawet z pozoru najlepszy przyjaciel, może ściskać ci rękę, a za plecami wbijać nóż w plecy. Znasz przykłady kobiet, które udawały niewiniątka, żeby na koniec zwinąć się z połową majątku zamożnego gościa? W życiu trzeba być gotowym na wszystko, im wyżej jesteś, tym więcej ludzi, którzy chcą cię zniszczyć i wykorzystać. Miej oczy dokoła głowy, uśmiechaj się, ale bądź gotów na unik, nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Ten moment może być kluczowy, żeby rzucić kamieniem, prosto między oczy i zneutralizować przeciwnika.

„Nie zaczynaj wojny, którą wiesz, że przegrasz”
Jeśli ruszasz na podbój Rzymu ze stuosobową armią, to jesteś głupcem. W każdym potencjalnym pojedynku mierz siły na zamiary. Czasami warto na chwilę odpuścić, zagryźć zęby, przeczekać i zaatakować z większą siłą, spryt jest bezcenny.

„Zwracaj uwagę na to, co jest napisane drobnym druczkiem. Jest to dużo ważniejsze, niż pozostała część”
Jeśli ktoś chce cię oszukać, nie pokaże ci tego na srebrnej tacy, która stoi na końcu czerwonego dywanu. Jeśli ktoś chce cię wyrolować, uśmiechnie się i poda ci rękę, w której trzyma pineskę. Jeśli widzisz kartkę z napisem „ZA DARMO”, weź do ręki lupę i sprawdź, o co naprawdę chodzi, zwracaj uwagę na niuanse i szczegóły. To, co dzieje się na pierwszym planie, najczęściej ma na celu odwrócenie twojej uwagi. Wydaje się to oczywiste, a jednak wciąż o tym zapominamy

„Istnieje tylko jedna zasada: polujesz albo jesteś upolowanym”
Możesz stać z nożem w środku dżungli, w której odbywają się igrzyska śmierci, ale nie licz na to, że inni ominą cię i polecą polować na innych. Jeśli stoisz bezczynnie, jesteś dużo łatwiejszą zwierzyną, niż jeśli walczysz o swoją pozycję i swój teren. Nie licz na litość, bo wtedy jesteś na łasce innych. Jeśli chcesz wygrywać – musisz walczyć, unikając konfrontacji do końca życia, nie zostaniesz zapamiętany jak Gladiator Maximus. Le­piej przeżyć je­den dzień jak dra­pieżny lew niż sto jak po­tul­na owieczka.

Kolejny sezon House of Cards zbliża się wielkimi krokami. Z pewnością Frank Underwood po raz kolejny uraczy nas swoimi przemyśleniami na temat władzy. Wbrew pozorom uważam wszystkie powyższe cytaty, za bardzo cenne, szczególnie dla osób, które wchodzą na Mount Everest.

Znalezione obrazy dla zapytania frank underwood gif