James Bond wyglądał w nim, nomen omen, zabójczo i to pozwalało mu pokonywać złoczyńców w nienagannym stylu. Nic dziwnego, że wielu mężczyzn zakłada go na ślub, czyli w dniu, w którym chcą wyglądać jak najlepiej. Jest to także obowiązkowy męski strój na każdą galę na czerwonym dywanie… Podpowiadamy, kiedy założyć smoking i jak go nosić, nie tylko by przestrzegać zasad dress code’u, ale także (a może przede wszystkim) świetnie wyglądać.
Wpis przy współpracy z Lancerto
Black tie, czyli kiedy założyć smoking
Dziś smoking to niewątpliwie strój wyjątkowy, zarezerwowany na specjalne okazje i nie pozostawiający wątpliwości co do wysokiego stopnia formalności stylizacji. Wśród męskich strojów bardziej elegancki od niego jest tylko frak (który nosi się, gdy dress code określono jako white tie). Smoking zakłada się wtedy, gdy na zaproszeniu widnieje adnotacja „black tie” czy „full evening dress”, ale nie tylko. Jest on idealnym strojem na uroczystą galę (także oskarową), wyjście do opery i filharmonii, wieczorny bal czy wesele. Według etykiety, to strój półformalny, który nosi się wyłącznie po zmroku lub po godzinie 18. Jest on także zwyczajowo zarezerwowany dla mężczyzn powyżej 15. roku życia.
Smoking – jak go nosić, z czym go zestawiać
Black tie dosłownie tłumaczy się z angielskiego jako ‘czarny krawat’, ale, jakby na przekór temu tłumaczeniu, wytyczne dress code’u wskazują, że należy zaprezentować się w czarnej, najlepiej atłasowej, musze. Krawat do smokingu nie pasuje i nie ma od tej zasady wyjątków! Dobierając koszulę do smokingu, warto postawić na klasyczny model z łamanym kołnierzykiem i zakrytą plisą guzikową lub (bardziej szykownie!) na model z fałdami z przodu, zapinany na specjalne spinki. Również mankiety koszuli nie powinny mieć guzików lecz spinki. Wyjątkiem są tak zwane jubilerskie guziki, ich też jednak powinno być tylko tyle, by ciało nie było widoczne spod koszuli. Do smokingu nie nosi się paska, a dodatkiem podtrzymującym spodnie mogą być dyskretne, czarne lub białe szelki. Stylowym dodatkiem jest też pas smokingowy (inaczej nazywany pasem hiszpańskim) lub kamizelka smokingowa.
Buty do smokingu – wybierz parę idealną
W poradnikach dotyczących mody dla gentlemanów znajdziemy zasadę, która mówi, że buty do smokingu powinny lśnić. Nie zawsze oznacza to jednak, że muszą one być wykonane ze skóry lakierowanej. Także dzięki odpowiedniej pielęgnacji można sprawić, aby nielakierowane buty ze skóry miały elegancki połysk. Chcąc dobrać idealne buty do smokingu trzeba zwrócić uwagę także na dwie inne kwestie. Pierwsza z nich dotyczy nosków – powinny być zaokrąglone. Druga związana jest z obcasem – powinien być niski, wręcz niezauważalny. Parą idealną mogą okazać się na przykład męskie oksfordy nazywane też wiedenkami lub lotniki.
Karuzela z kolorami?
Smoking to nazwa całego stroju, już samo to powinno podpowiedzieć, że w stylizacji black tie zawsze marynarka i spodnie muszą być w jednym kolorze: czarnym lub granatowym, a w ciepłym klimacie – kremowy lub biały. Koszula do smokingu, nawet gdy nie jest to klasyczny czarny smoking, zawsze musi być biała. Zasady klasycznej męskiej elegancji mówią też, że w tym kolorze powinna być także poszetka. Muszka natomiast – zawsze czarna, bo biała bywa atrybutem stroju kelnerów. Również ozdobny pas hiszpański do smokingu lub kamizelka smokingowa wykonana z tego samego materiału co cały strój, powinny być czarne. Także kolor obuwia pasującego do smokingu męskiego jest określony przez zasady dress code’u – buty w kolorze innym niż czarny, także modele z kolorowymi, nawet bardzo subtelnymi detalami, trzeba zachować do mniej formalnych ubiorów.
Jeśli nie czarny smoking, to co?
Choć nie ulega wątpliwości, że czarny smoking jest najbardziej elegancką odsłoną stylizacji black tie, chcąc wyglądać szykownie, można zdecydować się również na granatowy smoking lub granatową marynarkę smokingową z czarnymi, atłasowymi obszyciami na klapach czy przy kieszeniach. Męska moda formalna także idzie z duchem czasu i nawet do najbardziej rygorystycznych reguł dress code’u wprowadza współczesne modyfikacje. Możliwości jest wiele, a nowoczesną odsłonę black tie można odnaleźć na przykład w ofercie marki Lancerto. Pod adresem: https://www.lancerto.com/pl/ dostępne są męskie stroje wieczorowe o najwyższym stopniu elegancji, których nie powstydziłby się nawet James Bond.

Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂