Data publikacji: 12 grudnia 2018
Data aktualizacji: 19 kwietnia 2022

Jak powinien ubierać się wysoki mężczyzna? Bardzo wysocy faceci wcale nie mają takiego łatwego zadania jeśli chodzi o modę męską i dopasowanie ubrań. Wzrost oczywiście jest pomocny chociażby w kontaktach z kobietami, jednak w sklepach ciężko znaleźć odpowiednie rozmiary ubrań. 

Jak powinien ubierać się wysoki mężczyzna?

Rynek mody ukierunkowany jest głównie na rozmiary „average”, a więc takie, które będą pasowały panom znajdującym się po środku, którzy nie są ani za wysocy, ani za mali. To oczywiste, ponieważ producenci ponieśli by straty, gdyby wydali 90% sztuk w rozmiarach dla bardzo wysokich lub bardzo niskich. Prawdopodobnie towar nie poszedłby w całości. Nie łatwo więc dopasować ubrania, gdy nasza sylwetka i wzrost znajdują się na skrajnych punktach.

Pomijając już aspekty związane z dobraniem odpowiedniego rozmiaru, ważne jest także prawidłowe „zarządzanie” stylizacją, w celu optycznego odjęcia sobie kilku centymetrów. Osoby o niskim wzroście powinny dodawać sobie centymetrów stosując pewne triki, analogicznie osoby wysokie, powinny odjąć sobie kilka centymetrów.

Buty przyciągające uwagę

Jak powinien ubierać się wysoki mężczyzna

szewskapasja.com

Głównym zadaniem osób wysokich jest odwrócenie uwagi od swojego wzrostu. Takie osoby powinny od czasu do czasu założyć ciekawe buty, które spowodują, że będą pierwszą rzeczą, na którą odbiorca zwróci uwagę. Dzięki temu można wyeliminować efekt „oo ludzie, jaki wysoki chłop, pewnie koszykarz” i zastąpić go „hmm ciekawe buty, to te sławne Yeezy Zebra?”.

Oczywiście nie musimy za każdym razem ubierać krzykliwych butów, możemy to robić od czasu do czasu w przypadku nieformalnych wyjść. Ciekawe buty wcale nie muszą być kiczowate, możemy równie dobrze zainwestować w Brogsy, które przyciągną uwagę ciekawymi wzorami.

Warstwowe stylizacje

warstwowy płaszcz

Jeśli macie okazję, powinniście celować w kilka warstw, które stworzą „głębię” i odciągną uwagę od wysokiego wzrostu. Można wykorzystać tutaj koszule z marynarką w stylu casualowym, a w chłodniejsze dni możemy na koszulę włożyć sweter i wszystko to oprawić ładną marynarką. Warstwy są przyjacielem wysokich ludzi, jednak trzeba zauważyć, że sprawdzają się głównie zimą. Gdy na dworze 30 stopni w cieniu, raczej ciężko chodzić w kilku warstwach.

Zabawa kolorami i wzorami jak najbardziej wskazana

bussinesinsider.com

Wysocy panowie mogą pozwolić sobie na większą ekstrawagancję w kolorach. Wysoki mężczyzna w ciekawym zestawieniu kolorystycznym będzie wyglądał dobrze – niski mężczyzna, który dodatkowo odzieje się w krzykliwe kolory, raczej pogorszy swoją sytuację.

Poza tym chodzi tutaj także o odwrócenie uwagi od wzrostu, tak jak w pierwszym punkcie. Żółte chinosy, kolorowe polówki czy nawet akcesoria w odważnych kolorach są na pewno warte wypróbowania.

Dopasowane spodnie

spodnie chinos

lol-gift.com

Krąży mit, że wysocy panowie powinni unikać dopasowanych spodni. Wysocy mężczyźni powinni dobrze dopasować spodnie do sylwetki, jednak nie wolno przesadzić. Odradzam noszenia rurek i spodni super skinny – wtedy istnieje ryzyko, że wysoki facet będzie wyglądał jak żyrafa. Spodnie powinny być dopasowane, jednak nie obcisłe.

Najlepiej celować w spodnie Slim lub Relaxed, czasami warto sprawdzić Skinny, które niekoniecznie muszą być bardzo obcisłe – wszystko zależy od sklepu i marki.

Sprawdź też: jak powinien ubierać się szczupły / jak powinien ubierać się otyły.

Unikaj stylizacji „all black”

kurtka czarna

nextluxury.com

Możesz oczywiście wprowadzać elementy czerni jeśli je lubisz, jednak nie powinieneś robić się cały na czarno. Czarny kolor wyszczupla i w przypadku „all black” rozciąga całą sylwetkę. Biorąc pod uwagę fakt, że osoby wysokie są często również szczupłe, całość może wyglądać naprawdę kiepsko.

Stylizacje „all black” mogą sprawdzać się w przypadku osób niskich, które chcą wydłużyć sylwetkę oraz osób otyłych, które chcą się wyszczuplić. Tym samym całe stylizacje w czarnym kolorze są odradzane wysokim i szczupłym mężczyznom.

Dwurzędowe kurtki / płaszcze

dwurzędowy płaszcz

Kolejnym przyjacielem osób wysokich są dwurzędowe kurtki i płaszcze. Jak pamiętamy z poradnika odnośnie wyboru płaszcza męskiego na zimę, dwurzędowe okrycia wierzchnie mogą poszerzać sylwetkę. Jeśli zastosujemy je u osób wysokich, odciągniemy uwagę od wzrostu i sylwetka bardziej się poszerzy.

Podsumowanie

Wysocy mężczyźni mogą pozwolić sobie na większą ekstrawagancję i zabawę kolorami, wzorami i materiałami. Jeśli masz to szczęście być wysokim facetem, twoim podstawowym celem jest odwrócenie uwagi od wzrostu i poszerzenie sylwetki. Możesz tego dokonać poprzez:

  • ciekawe, wyróżniające się obuwie
  • nakładanie kilku warstw ubrań
  • stosowanie odważniejszych kolorów i wzorów
  • dopasowane fasony spodni – jednak bez przesady
  • unikanie stylizacji „all black”, chyba, że grasz w Faceci w Czerni III
  • ubieranie dwurzędowych kurtek lub płaszczy

Jeśli masz jakieś swoje własne sposoby na „wysokość”, daj znać w komentarzu 😉