Data publikacji: 19 grudnia 2019
Data aktualizacji: 19 kwietnia 2022

Zastanawiasz się jaki sweter świąteczny wybrać? A może podobają ci się one już od dawna, ale sam nie wiesz, czy to taki żart, czy naprawdę się w nich chodzi? Jeśli tak to super, bo dziś zajmiemy się tym bardzo ciekawym i nieszablonowym elementem męskiej garderoby.

Swetry świąteczne stale zyskują popularność w naszym kraju, ale pojawiły się stosunkowo niedawno. Można powiedzieć, że na dobre zagościły w modzie męskiej od 2016 roku i od tamtego czasu każdy rok jest dla nich coraz lepszy.

Jaki sweter świąteczny męski wybrać?

Jeśli chodzi o tak postawione pytanie, to odpowiedź jest dosyć trudna, albowiem wybór na rynku jest przeogromny. Jestem zdania, że sweter świąteczny im bardziej przesycony i udziwniony – tym lepiej. Na co dzień zwykle niezbyt możemy pozwolić sobie na przepych. Dbamy o to, aby stylizacje były stonowane, stosujemy zasadę trzech kolorów i to jest jak najbardziej w porządku. Natomiast gdy przychodzi grudzień nareszcie można wrzucić na luz i warto z tego skorzystać. Zaraz po bezrękawnikach na lato, swetry świąteczne są w ciągu roku drugą doskonałą okazją do zaprezentowania czegoś nieszablonowego.

Na męskim swetrze świątecznym powinna występować mieszanka kolorów, wzorów, pierników, choinek i mikołajów. Najważniejsze tutaj jest łamanie konwencji i odgórnie przyjętych w modzie zasad dobierania różnych elementów.  Kupując sweter świąteczny nie musisz na te wszystkie zasady zwracać uwagi, ponieważ w okresie przedświątecznym jest to jak najbardziej akceptowalne. Odpowiadając więc na pytanie odnośnie do wyboru, powiedziałbym – taki, na którym jest przepych i czuć święta. Jeśli będzie w dodatku posiadał świecące diody LED, to tym lepiej ;).

Minus świątecznych swetrów męskich i damskich

Swetry świąteczne, chociaż potrafią przywołać uśmiech na twarzach nawet największych Ebenezerów Scrooge’ów, mają jeden zasadniczy minus. Mianowicie zaraz po świętach trzeba odłożyć je do szafy i czekać kolejny rok na okres przedświąteczny. Raczej nikt nie chodzi w takich swetrach latem i niezbyt miałoby to wytłumaczenie w marcu. Zresztą z tymi swetrami jest jak ze świętami. Jeśli nosiłbyś je cały rok, to nie byłoby to samo. Święta trwające cały rok w końcu by się nam znudziły. A tak przynajmniej czekamy na nie cały rok i są przez to wyjątkowe.

Możemy założyć, że od połowy listopada można już chodzić w takich swetrach. Jest to oczywiście umowna data, nie żadna reguła, po prostu w tym okresie pojawiają się już ozdoby świąteczne i reklamy. Jeśli dołożymy do tego grudzień, to mamy łącznie około półtora miesiąca na chodzenie w świątecznym swetrze. Czy to mało? Moim zdaniem to bardzo dużo czasu. 

Rodzaje swetrów świątecznych

Nie łatwo podzielić świąteczne swetry męskie na konkretne kategorie. Można jednak wyróżnić typowo świąteczne swetry męskie z mnóstwem kolorów, wzorów i świecidełek oraz swetry norweskie, które również można zakwalifikować do tego wpisu. Swetry norweskie są bardziej stonowane, najczęściej stanowią połączenie dwóch kolorów np.:

  • niebieskiego i białego,
  • czerwonego i białego,
  • zielonego i białego.

Jak widać biały, jest kluczowym kolorem dla tego typu swetrów. Na norweskich dzianinach można znaleźć również wzorki świąteczne, takie jak śnieżki, choinki czy coraz bardziej popularne renifery. Ze względu na mniejszą krzykliwość, norweskie swetry można nosić również po świętach i w początkach jesieni. Dobrze dobrane będą ciekawym uzupełnieniem płaszcza lub kurtki. Tak czy inaczej, nie są to typowe swetry świąteczne, które dziś omawiamy. Uznałem jednak, że warto o nich wspomnieć, aby rozwiać wątpliwości.

świąteczne swetry

A może świąteczne swetry męskie LED?

Ostatnio, gdy byłem na małych zakupach świątecznych, zauważyłem, że coraz więcej pojawia się swetrów zasilanych diodami LED, które świecą w wybranych miejscach. Przykład to czerwony sweter ze śniegiem, mikołajem i bombkami, które migają na biały kolor. Przegięcie? Kompletny brak stylu? Nic bardziej mylnego. O to właśnie chodzi w swetrach świątecznych.

świąteczne swetry męskie LED

Sweter tego typu należy potraktować jak tuningowanie samochodu w Need for Speed Most Wanted. Zaczynasz od koloru w tle, a potem dodajesz wszystko z menu, nie zapominając o lampkach na baterie. Co prawda podczas kolacji wigilijnej taki sweter mógłby być trochę zbyt niepoważny, a domownicy mogliby się dusić ze śmiechu czerwonym barszczem. Dlatego gdyby ktoś wpadł na pomysł zakładania takiego swetra do wieczerzy, to radziłbym się jednak zastanowić ;).

Czy sweter świąteczny to dobry pomysł na prezent?

Sweter świąteczny może być trafionym prezentem, ale trzeba zauważyć, że osoba obdarowana długo w nim nie pochodzi, bo do końca grudnia zostanie tydzień. Natomiast jeśli chcemy wręczyć prezent osobie, która kocha ciepło świąt Bożego Narodzenia i na pewno będzie nosiła taki sweter za rok – to jak najbardziej można, a już na pewno, jeśli ma to być uzupełnienie większego prezentu.

Na zakończenie wpisu propozycja, która jest kwintesencją. Świąteczny sweter męski w wydaniu mocno przesadzonym, na którym jest już wszystko. Myślę, że takiego projektu nie powstydziliby się najwięksi kreatorzy mody na świecie. Wam życzę udanych łowów, jeśli oczywiście jeszcze nie macie swojego świątecznego swetra w szafie. Powodzenia!

świąteczne swetry męskie

PS. Świetny sweter świąteczny LED miał też Brandon Flowers w teledysku piosenki Joel the Lump of Coal. The Killers słyną z tego, że co roku nagrywają nowy świąteczny kawałek i w sumie warto przesłuchać je wszystkie.

YouTube video