Data publikacji: 12 maja 2020
Data aktualizacji: 12 maja 2020

Bateria w laptopie to ważne źródło energii zasilającej, kluczowe dla zachowania jego mobilności. Z kolei zasilacz jest niezbędnym pośrednikiem pomiędzy źródłem zasilania a komputerem. Jeśli akcesoria te ulegną uszkodzeniu, przy odrobinie wiedzy można łatwo zastąpić je zamiennikami. Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim wymienisz baterię lub zasilacz do laptopa.

Wpis sponsorowany

Bateria do laptopa – na co zwrócić uwagę przy wymianie?

Wymiana baterii w laptopie nie powinna przysporzyć nikomu problemów. Czynność tę można wykonać, o ile zgromadziło się wcześniej następujące informacje:

  • model laptopa i oznaczenie baterii,
  • napięcie baterii,
  • pojemność baterii.

Nazwa modelu laptopa powinna znajdować się na spodzie obudowy, a oznaczenie baterii na naklejce znamionowej umieszczonej na akumulatorze (podobnie jak reszta parametrów). Baterie do laptopów różnią się od siebie rozmiarem oraz sposobem mocowania. Informacje o kompatybilności z danym modelem i oznaczenie pozwalają uniknąć niepotrzebnych pomyłek w obu kwestiach.

Napięcie baterii jest wyrażane w woltach (oznaczenie V). Producenci komputerów przenośnych wykorzystują napięcie 10.8 V (lub 11.1 V) oraz 14.4 V (lub 14.8 V). Bateria o innym napięciu niż to zastosowane w laptopie niestety nie zadziała.

Pojemność akumulatora mówi o tym, jak długo komputer może działać bez zasilania z gniazdka elektrycznego. Użytkownik, wybierając nową baterię o tej samej pojemności, ma pewność, że nie zaburzy ona proporcji i smukłego wyglądu obudowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić akumulator, który będzie gromadził więcej energii. Trzeba jednak wiedzieć, że prawdopodobnie będzie on nieco wystawał z bryły laptopa. W zależności od zastosowanego rozwiązania – ku tyłowi albo do dołu.

Jak kupić właściwy zasilacz do laptopa?

Wybór właściwego zasilacza do laptopa także nie powinien być problematyczny. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na trzy kwestie:

  • napięcie wejściowe,
  • napięcie wyjściowe,
  • rodzaj wtyczki.

Wszystkie parametry znajdują się na naklejce znamionowej. Wystarczy więc odczytać je z uszkodzonego zasilacza. Napięcie wejściowe oznacza rodzaj gniazdek, do jakich przystosowana jest ładowarka. W Polsce i w większości krajów europejskich jest to 230 V. Z kolei napięcie wyjściowe to informacja o tym, ile zasilacz do laptopa oddaje prądu do komputera. Jest ona wyrażana w watach (W).

Ostatni parametr, czyli wtyczka, jest najbardziej kłopotliwy. Rodzajów wtyczek jest co najmniej kilkanaście. Na opakowaniu zasilacza co prawda znajduje się wykaz kompatybilnych modeli lub marek, a w zestawie znajduje się zwykle kilka końcówek, ale dla pewności najlepiej porównać je “na oko” z wtyczką ze starej ładowarki.