Data publikacji: 16 października 2019
Data aktualizacji: 28 marca 2023

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, a to oznacza zmiany, szczególnie dla kierowców, których czeka wymiana opon. Każdy, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, powinien wymienić opony, gdy warunki pogodowe zaczną się zmieniać. Dziś kilka słów na temat tego, jak ważne są zimowe opony i kilka porad odnośnie ich wyboru.

Wpis powstał we współpracy z marką Uniroyal

Dlaczego należy wymieniać opony na zimowe?

Zacznijmy od kwestii podstawowych parametrów opon zimowych, które są kluczowe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Przyjmuje się, że opony należy wymienić na zimowe, kiedy temperatura zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Oczywiście na początku jesieni takie wahania temperatur są dosyć powszechne. Dlatego niekoniecznie należy to robić natychmiast. Dopiero gdy niska temperatura zacznie się stabilizować i utrzymywać, należy koniecznie wymienić opony. 7 stopni Celsjusza to temperatura graniczna, poniżej której opony zimowe zapewniają o wiele lepsze osiągi od letnich.

Do wykonania opon zimowych wykorzystuje się większe ilości naturalnego kauczuku, który odgrywa kluczową rolę w niskich temperaturach i trudnych warunkach. Tego typu kauczuk pozwala zachować lepszą elastyczność, ponieważ jest miękki i dzięki niemu opona lepiej zazębia się z powierzchnią. Opony letnie z reguły twardnieją szybko w niskich temperaturach i nie nadają się na zimową nawierzchnię. Natomiast opony zimowe najlepiej radzą sobie właśnie wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7°C.

Zimą bardzo łatwo wpaść w poślizg i o ile mamy opony zimowe, to szanse na wyprowadzenie pojazdu z poślizgu znacznie rosną. Na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo i to właśnie podstawowy powód, dla którego należy wymieniać opony na zimowe.

Opony Uniroyal MS Plus 77 – najlepszy wybór na zimę

Jeśli jesteś kierowcą, który zastanawia się jak wybrać opony na zimę, to mam dla ciebie ciekawą propozycję od marki Uniroyal, która może cię zainteresować. Opony MS Plus 77 zostały wyposażone w bieżnik w kształcie ostrego V (widać to dobrze na poniższych zdjęciach), który zwiększa bezpieczeństwo na drodze, szczególnie jeśli chodzi o zjawisko aquaplaningu. Zimą często topniejący śnieg sprawia, że na nierównych odcinkach jezdni zbiera się woda. Gdy opona styka się z podłożem, powstaje wodny klin, który prowadzi do utraty przyczepności i kontroli nad pojazdem. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko. Na szczęście bieżnik opon MS Plus 77 posiada szerokie otwarte kanały w części centralnej i barkowej, które przyczyniają się do sprawnego odprowadzania wody zbierającej się pod kołem.

opony zimowe ms plus 77

Kolejnym atutem opon Uniroyal MS Plus 77 jest fakt, że zostały wykonane przy użyciu specjalnej mieszanki, stworzonej na zimowe warunki pogodowe. Duże i sztywne bloki w strefie barkowej bieżnika zapewniają doskonałe prowadzenie na mokrej nawierzchni i są mniej podatne na deformację na zakrętach.

Wiemy już, że MS Plus 77 doskonale radzą sobie na mokrej nawierzchni, a jak to wygląda jeśli chodzi o typową dla minusowych temperatur aurę pogodową? Przede wszystkim ze względu na dużą gęstość lameli, opony lepiej wgryzają się w śnieg i zapewniają lepszą trakcję. Podobnie jest przy hamowaniu na lodzie, gdzie zderzak podtrzymujący otwarcie lameli odpowiada za efektywniejsze usuwanie warstwy wody z powierzchni lodu. Zwiększa się również przepływ wody przez szczeliny, co z kolei umożliwia lepszą trakcję na lodzie. Oznacza to, że zarówno na śniegu, jak i lodzie, opony Uniroyal radzą sobie doskonale i znacznie zwiększają bezpieczeństwo jazdy.

opony zimowe ms plus 77 uniroyal

Przy wyborze zimowych opon szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na dwa oznaczenia. Pierwsze to „M+S” (ang. Mud + Snow, Błoto + Śnieg). Symbol ten obowiązuje w wielu krajach europejskich i umieszcza się go na oponie, której mieszanka, wzór i struktura bieżnika, zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o zimowej pogodzie. Opony oznaczone takim symbolem mają lepsze osiągi niż zwykłe odpowiedniki i zapewniają skuteczniejsze hamowanie na ośnieżonej drodze. Natomiast drugie oznaczenie to tzw. symbol alpejski (płatek śniegu). Europejska Komisja Gospodarcza wprowadziła regulację, zgodnie z którą opony zimowe oznacza się symbolem płatka śniegu. Stosowane zimą zapewniają większe bezpieczeństwo i kontrolę nad pojazdem, szczególnie na oblodzonej jezdni. Jeśli dobrze przyjrzysz się oponie MS Plus 77, znajdziesz wspomniane oznaczenia. Przedstawione powyżej parametry czynią omawiany model opon jednym z najbezpieczniejszych zimowych rozwiązań.

Konkurs dla czytelników bloga i nie tylko

Przy okazji wpisu mam dla was konkurs, organizowany przez markę Uniroyal. Zasady konkursu są następujące:

  1. Kup komplet opon zimowych Uniroyal MS Plus 77 i zachowaj paragon.
  2. Wgraj paragon, a następnie wypełnij formularz kontaktowy.
  3. Odpowiedz na pytanie konkursowe Co sprawia Ci radość podczas jazdy zimą? i wyślij zgłoszenie.
  4. Odbierz nagrodę gwarantowaną: 2x voucher 2D do sieci Multikino.
  5. Czekaj na wygraną. Co tydzień do wygrania 1x zwrot gotówki za opony. Promocja trwa od 14.10.2019 r. do 24.11.2019 r.

Konkurs będzie odbywał się na stronie zimazuniroyal.pl – serdecznie zapraszam do wzięcia udziału.

konkurs uniroyal ms plus 77

Jednocześnie kończąc wpis chciałem wszystkich zachęcić do bezpiecznej jazdy zimową porą, kiedy to robi się ślisko i często pogarsza się widoczność. Pamiętajcie o wymianie opon na zimowe i zachowajcie wzmożoną ostrożność na drodze. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie konkursu i opon Uniroyal, odwiedźcie wyżej podlinkowaną stronę lub piszcie w komentarzu pod wpisem.