Data publikacji: 22 sierpnia 2018
Data aktualizacji: 13 października 2023

Jak trafić z prezentem?

Kupno odpowiedniego prezentu, który spodoba się obdarowywanej osobie, nie jest łatwym zadaniem. Często zdarza się, że prezent jest kompletnym niewypałem i najlepsze co można zrobić, to po prostu go zwrócić. Oczywiście zwykle prezenty nie są zwracane, ze względu na dobre zwyczaje. No chyba, że masz do czynienia z Rachel Green, która z chęcią poprosiła by cię o paragon. 

WPIS SPONSOROWANY

Jak trafić z prezentem? Na co zwrócić największą uwagę? Przygotowałem kilka punktów, które mogą ci pomóc. Myślę, że mogę coś powiedzieć na ten temat, gdyż w moim otoczeniu dominują osoby, które nie będą cieszyć się z wszystkiego.

Sugeruję korzystanie z wpisu za każdym razem, gdy staniesz przed zakupem prezentu i będziesz chciał zrobić to dobrze.

1. Słuchaj i obserwuj osobę, której chcesz kupić prezent

Wydaje się to logiczne, jednak wciąż wiele osób o tym zapomina. Gdy chcesz kupić komuś trafiony prezent, słuchaj tej osoby. Najlepiej, gdy masz możliwość przejścia się z nią po sklepach, które ją interesują. Obserwuj, co jej się podoba oraz na co zwraca szczególną uwagę, przy wyborze np. perfum (będziesz wiedział, jakich unikać oraz jakie nuty zapachowe są wskazane).

Jeśli boisz się, że za chwilę zapomnisz co twoja „ofiara” dyskretnie ci wskazała, wyciągnij smartfona i zapisz sobie w notatniku daną rzecz oraz sklep, w którym się znajduje. Często korzystam z tego rozwiązania, nawet gdy w najbliższym czasie brakuje okazji do obdarowania danej osoby. Często po kilku miesiącach, gdy ta okazja się nadarzy, otwieram notatnik i już wiem czego szukać.

Ten punkt możemy wykorzystać, gdy do zakupu zostało jeszcze sporo czasu. Jeśli potrzebujesz prezentu „na za dwa dni”, musisz pomyśleć o czymś innym. Czy wiesz, że wstępne pomysły na trafione prezenty na gwiazdkę, powinno się robić już we wrześniu? Większość z nas zaczyna planować dopiero na kilka dni przed świętami, a co niektórzy – na jeden dzień przez wigilią. Nie muszę dodawać, że są to najczęściej nietrafione prezenty. Ponadto im bliżej świąt, tym większe pustki na pułkach sklepowych.

2. Skorzystaj z wyszukiwarki prezentowej

Świetnym pomysłem, jest wypróbowanie wyszukiwarki prezentowej typu lovvi – dzięki temu można wpaść na pomysł, który nie przyszedłby nam do głowy. Wyszukiwarki prezentowe stają się ostatnio coraz popularniejszym źródłem pozyskiwania upominków.

W wyszukiwarce prezentowej możesz dokładnie sprecyzować, z jakiej okazji kupujesz prezent i dla kogo ma on być. Wyszukiwarka podrzuci ci pewne pomysły sama, a ty po prostu wybierzesz ten, który najbardziej ci się spodoba. Prawda, że pomocne?

Nie trzeba wspominać, że przez wyszukiwarkę zamawiamy towar online i o nic więcej się nie martwimy. Nie musimy chodzić po sklepach stacjonarnych.

jak trafić z prezentem

Pamiętaj, aby prezent ładnie zapakować! Inspiracji możesz poszukać w internecie (np. pinterest).

3. Dobrze, gdy prezent będzie praktyczny i długowieczny

Moim zdaniem najlepiej kupić prezent praktyczny. Dzięki temu, obdarowana osoba, będzie faktycznie mogła na nim skorzystać, a nie tylko postawić go sobie na komodzie. Jeśli wiesz, że dana osoba potrzebuje nowej suszarki, miksera albo tostera – bingo! Powinieneś rozpocząć poszukiwania, bo na pewno sprawisz na jej twarzy uśmiech.

Badania potwierdzają, że Polacy najbardziej lubią otrzymywać prezenty praktyczne. Inne prezenty, które często są pożądane, to: niespodzianki oraz prezenty niematerialne typu bilet na koncert, karnet na wakeboard itd.

Ciekawostka: Polacy nie przepadają za prezentami humorystycznymi

Fajnie by było, aby prezent był czymś, co pozostanie z otrzymującym przez dłuższy czas. Gdy kupisz alkohol, to po wypiciu ktoś wyrzuci butelkę i zapomni o całej sprawie. Nie będzie wiązał z tym prezentem żadnych wspomnień. Prezenty typu: płyta ulubionego zespołu, kubek, naszyjnik itp. – na zawsze pozostaną z obdarowywaną osobą i będą jej o tobie przypominać.

Pamiętaj, że prezenty praktyczne to nie jest reguła. Moja babcia uwielbia różne dekoracje, które może postawić sobie na komodzie. Dlatego teraz zapoznaj się z punktem numer cztery.

4. Zastanów się, co lubi dana osoba, jakie ma zainteresowania

Wiadomo, że kupno chłopakowi lalki, zamiast żołnierzyków nie będzie najlepszym pomysłem. Podobnie, gdy miłośnik adrenaliny i sportów ekstremalnych otrzyma samolot kolekcjonerski do sklejania. Dlatego przy wyborze odpowiedniego prezentu trzeba trochę pomyśleć.

Odpowiedz sobie na pytania:

  • co lubi osoba, której chcę kupić prezent?
  • jakie zainteresowania / hobby / pasje posiada?
  • jakie cechy charakteru u niej dominują?

Dzięki temu szybko odrzucisz nietrafione pomysły. Ten punkt możesz połączyć np. z punktem drugim i skorzystać z wyszukiwarki prezentowej, gdy już będziesz mieć wiedzę, jakiego prezentu na pewno nie kupisz.

Możesz również wypisać na kartce swoje pomysły i potem zacząć wykreślać te, które nie pasują do osoby obdarowywanej.

Jeśli masz problem z kupnem prezentu i potrzebujesz konsultacji, możesz napisać w komentarzu pod wpisem 😉