Data publikacji: 9 maja 2020
Data aktualizacji: 12 maja 2020
Balsam do brody to świetny i niezbędny kosmetyk do pielęgnacji oraz stylizacji zdrowej i olśniewająco wyglądającej brody. Zainteresowanie tematem wzrasta i coraz więcej osób pyta mnie o wybór balsamu idealnego. Czy taki w ogóle istnieje? Z tej okazji przygotowałem ten poradnik dotyczący m.in. rodzajów balsamów do brody i ich składu. Czym jest balsam do brody i skąd wiesz, że wybierzesz ten najlepszy?
Balsam do brody – co to jest? Jaki ma skład?
Balsam do brody to przede wszystkim nawilżenie. Jest to jedna z funkcji olejków do brody, o których już wspominałem w ostatnim wpisie. Jednak poza tym balsam ma coś jeszcze, mianowicie – stylizację. Dokładnie, balsam to produkt 2 w 1, który nawilża brodę i dodatkowo umożliwia jej modelowanie. W związku z tym bardzo często spotkasz się z zamienną nazwą „pomada do brody”. Balsam zapewnia najczęściej lekkie lub średnie utrwalenie. Każdy Balsam do Brody wart wydanych pieniędzy powinien mieć trzy cechy:
- nawilżenie,
- uszczelnienie,
- stylizację.
Zastanawiasz się, czym różni się olejek do brody od balsamu? Poprosiłem o odpowiedź prawdziwego eksperta – profesjonalnego barbera Michała, który pomaga nam w doborze asortymentu na StylishSoul.pl.
Balsamy do brody są zwykle cięższe i używane przez osoby z dłuższymi, krzaczastymi brodami, ponieważ zawierają silniejsze składniki niż oleje do brody. Dodatkowo tam gdzie oleje działają szybko, balsamy potrzebują czasu na wchłonięcie we włosy. Rezultatem jest to, że dodadzą blasku i utrwalają, pomagając kształtować i oswajać niesforne włosy na twarzy.
Podobnie jak olejki, istnieje wiele produktów, które mogą zaspokoić twoje brodate potrzeby, ale od Ciebie zależy znalezienie najlepszego balsamu. Moi klienci często mówią, że oprócz balsamów, które zapewniają stylizację i połysk, uwagę należy zwrócić na teksturę. Tutaj dużą popularnością cieszą się balsamy Pan Drwal.
Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad krzaczastą brodą, to dla ciebie lepszy może być grubszy, woskowaty balsam. Jeśli masz krótką brodę i po prostu chcesz ją zmiękczyć i dodać blasku, to lżejszy, olejniejszy balsam będzie ok. Osobiście szukam produktów ekologicznych i etycznych, a także unikam olejów silikonowych. – mówi Michał.
Nawilżające składniki balsamu do brody
Najpierw omówmy nawilżanie. Na rynku znajdziesz wiele olejków i balsamów nawilżających, które dodatkowo odżywiają brodę. Kupując balsam do brody, upewnij się, że nie zatyka on porów, które odpowiadają za naturalne nawilżenie skóry. W jakie balsamy celować? Przede wszystkim w takie, które zawierają w swoim składzie następujące składniki.
Jojoba
Jojoba technicznie nie jest olejem, ale ciekłym estrem woskowym. W przeciwieństwie do wielu olejków jojoba nie zawiera trójglicerydów, więc nie staje się zjełczała w krótkim czasie, jak olej z pestek winogron. Olej jojoba jest niealergiczny i nie zatyka porów, więc spełnia najważniejsze zadanie. Jojoba zawiera duże ilości ważnych składników odżywczych, takich jak kompleks witamin E i B, witaminy i minerały, które stymulują wzrost brody i zmiękczają zarost, zapobiegając łamaniu i rozdwajaniu końcówek.
Argan
Olej arganowy, często nazywany przez ekspertów włosowych „płynnym złotem”, penetruje pory włosów na twarzy, gdzie poprawia elastyczność i stymuluje wzrost brody. Naturalne przeciwutleniacze i witamina E w oleju arganowym wzmacniają brodę, naprawiając uszkodzone błony komórkowe włosów na twarzy, a także naprawiając szkody wyrządzone przez syntetyczne chemikalia znajdujące się w większości zakupionych w sklepie mydeł, szamponów i odżywek.
Niezależnie od tego, jaki balsam do brody wybierzesz, powinien mieć jeden lub dwa wymienione wyżej nawilżacze. To ważne, ponieważ są one bardzo wysokiej jakości, mają znacznie dłuższy okres trwałości od innych i świetnie odżywiają brodę.
Balsam do brody Pan Drwal Freak Show Basil
Balsam do brody – funkcja stylizująca / utrzymująca
Balsam do brody przypomina zwykły balsam do ciała w tym sensie, że uszczelnia wilgoć. Jeśli balsam do brody nie zawiera odpowiednich substancji nawilżających, takich jak jojoba i argan, otrzymasz suchy efekt. Więc kiedy upewnisz się, że balsam do brody ma dużą moc nawilżającą, upewnij się, że ma coś, co właściwie tę wilgoć zatrzymuje. Naturalny oleje skóry „sebum” to za mało, jeśli często stylizujesz brodę, a skóra jest mocno wysuszona. Istnieją trzy substancje zatrzymujące wilgoć, powszechnie stosowane w balsamach do brody:
Wazelina
Wazelina jest produktem ubocznym ropy naftowej wytwarzanym przez mieszanie węglowodorów. Wazelina jest hydrofobowa, nierozpuszczalna w wodzie, jak masło shea i wosk pszczeli. Więc uszczelnia wilgoć, ale niestety wysusza pory. Dlatego lepiej nigdy nie używaj samej wazeliny na brodzie.
Masło Shea
Masło Shea jest pozyskiwane z orzechów afrykańskiego drzewa Sheanut i jest powszechnie uważane za najlepsze uszczelnienie włosów na twarzy. Wiele marek wykorzystuje masło shea w swoich kosmetykach do brody. W przeciwieństwie do wazeliny, masło shea nie zatyka porów i nie będziesz mieć problemu ze zmyciem go z brody, gdy nadejdzie czas.
Wosk
Wosk pszczeli jest naturalnym woskiem wytwarzanym w ulu pszczół miodnych. Podobnie jak masło shea, wosk pszczeli jest naturalny i nie zatyka porów. Ponadto wosk nie zapobiega wzrostowi włosów w zdrowiu i pełni blasku. Wosk ma silniejszą przyczepność niż Shea i zapewnia doskonałe zatrzymanie wilgoci na włosach.
Najważniejsze jest, aby nie stosować samej wazeliny. Najlepiej poszukaj balsamu do brody z naturalnymi uszczelniaczami, takimi jak shea i wosk pszczeli.
Stylizacja balsamem do brody
Trzecią rzeczą, którą powinien zrobić dobry balsam do brody, jest utrzymanie pożądanego kształtu, a więc – stylizacja brody. Modelowanie i stylizacja może pomóc w wygładzeniu bezpańskich włosów, oswajaniu dzikiej brody, a nawet podkreśleniu naturalnego zwijania się kosmyków. Te same składniki, które służą do uszczelnienia wilgoci na brodzie, zapewniają również kształt i stylizację. Masło Shea ma również tę dodatkową zaletę, że sprawia, że mieszki włosowe wydają się grubsze, dzięki czemu broda wydaje się gęstsza. Zdecydowanie zalecam znalezienie całkowicie naturalnego balsamu do brody, który zapewni dobry chwyt.
Jak używać balsamu do brody?
Korzystanie z balsamu do brody jest proste. Najpierw postaraj się zeskrobać balsam do wielkości grochu i pocieraj w dłoniach, aby go rozgrzać. Przeciągnij palcami po brodzie, zaczynając od szyi w górę. Upewniaj się, że wcierasz balsam w skórę, gdzie rośnie broda, aby odżywić włosy u nasady. Następnie przeciągnij palcami po brodzie ruchem od góry do dołu, rozprowadzając balsam po mieszkach włosowych. Nie zapomnij o wąsach i włosach wokół ust. Rozczesuj szczotką z włosia naturalnego dzika, aby wyprostować brodę, lub rozczesuj włosy palcami, aby podkreślić loki.
Jaki balsam do brody wybrać?
Przy wyborze balsamu do brody należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę wyżej wspomniane składniki. Nie warto upierać się przy najtańszych drogeryjnych markach. Można w ten sposób zaszkodzić skórze twarzy i brodzie, a już przede wszystkim – nie osiągnie się zadowalających efektów. Polecam celować w marki, które zdobyły zaufanie swoich klientów.
Oczywiście tradycyjnie zachęcam do korzystania z ofert polskich marek, ponieważ dzięki temu można wspierać polską gospodarkę. To przekłada się na więcej miejsc pracy, co jest ważne dla wszystkich w naszym kraju.
Podsumowując, balsam być może nie jest najważniejszym kosmetykiem do brody, ale na pewno jest czymś, co warto mieć pod ręką. Mała puszka przypominająca pomadę sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach. Wystarczy mieć ją w kieszeni płaszcza i w każdej chwili można poprawić swoją brodę.