Data publikacji: 24 maja 2022
Data aktualizacji: 25 maja 2022

Przez ostatnie 3 miesiące miałem okazję testować kolejny suplement od fromPlants – GoodSleep. Jeśli mnie obserwujesz, to wiesz, że wcześniej testowałem również suplement DeepFocus, który może pomagać w większym skupieniu i efektywniejszym wykonywaniu działań. Jak poszło z GoodSleep i jak zmienił się mój sen na przełomie tych kilkunastu tygodni?

Dlaczego sen jest taki ważny?

Sen to absolutna podstawa dla organizmu, bez odpowiedniej ilości snu po prostu nie da się żyć. Ja, od kiedy pamiętam, nigdy nie wysypiałem się wystarczająco. Powodem tego jest zapewno to, że jestem nocnym markiem i uwielbiam siedzieć po nocach (aczkolwiek ostatnio udało mi się to trochę zmienić). Uczucie niewyspania się i podkrążonych oczu towarzyszyło mi od podstawówki do końca studiów. Dopiero jak udało mi się lepiej zorganizować swoje życie – zacząłem się wysypiać i lepiej funkcjonować.

Jeśli chodzisz na siłownię, to pewnie spotkałeś się z tym określeniem, że mięśnie rosną, wtedy kiedy śpisz lub odpoczywasz. Nie mogę się z tym bardziej zgodzić. Możesz się śmiać, ale największe wzrosty u siebie zauważyłem wtedy, kiedy zacząłem się porządnie wysypiać. W czasach gdy spałem po 4 godziny czasami 5 godzin – nie umiałem zbudować zadowalającej mnie sylwetki. Dla mężczyzny to chyba wystarczający powód do tego, żeby się wysypiać.

Rutyna i organizacja – podstawa dobrego snu

Dobry sen to z pewnością wiele czynników – nie ma jakiejś magicznej tabletki, która odmieni Twój sen ot, tak. Dlatego uważam, z najlepszym sposobem na poprawę snu jest wprowadzenie pewnych zmian w życiu i organizacji i dodanie suplementu – takiego jak właśnie GoodSleep.

Podstawowa zasada – kładź się i wstawaj zawsze w podobnych godzinach. Jordan Peterson zawsze powtarza tę zasadę jak mantrę. Przestawiony zegar biologiczny to nic dobrego. Pamiętam, jak chodziłem spać o 4 nad ranem i wstawałem o 14:00! Katastrofa i jak przypomnę sobie ten styl życia, to łapię się za głowę. Wcale nie byłem wyspany, bo raz – spałem za długo i dwa – co chwilę coś mnie budziło, bo to raczej godziny, w których świat już dawno się obudził. Dziś zdarza mi się o 14 / 15 zamykać laptopa i kończyć pracę.

Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie spanie w nocy (o ile możesz sobie na to pozwolić). 7-8 godzin snu to ilość dla mnie idealna długość. Ponad 8 godzin – za długo i jestem niewyspany – poniżej 6 też jestem niewyspany (czasami śpię ledwo ponad 6 godzin, ale wciąż czuję się wypoczęty). Oczywiście sam musisz to ustalić, obserwować swój organizm. Ja chodzę dziś spać o 23:30 i budzę się o 7 rano. A mógłbym spać do 14, bo sam ustalam godziny, w których pracuję.

Jak się wysypiać? Nie jedz na noc – planuj kolację wcześniej

Bardzo ważna zasada to jedzenie kolacji wcześniej, a nie 15 minut przed pójściem spać. Najlepiej ustalić godzinę zero, o której już nic nie jemy. 2-3 godziny przed pójściem spać powinniśmy zjeść ostatni posiłek.

Dzięki temu jakość naszego snu będzie lepsza, ponieważ organizm będzie mógł zająć się snem, a trawieniem pokarmu – ten proces w nocy trwa około 4-5 godzin. Im więcej jemy na noc, tym więcej czasu i energii organizm poświęca podczas snu na trawienie, a nie na regenerację.

Jednak co innego zjedzenie dużego posiłku przed snem, a co innego małej przekąski. Zjedzenie małej przekąski przed snem przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, może ona poprawić jakość snu. Lekka przekąska przed snem może pomóc uregulować poziom cukru we krwi i zapobiec budzeniu się w środku nocy. Ponadto może dostarczyć energii potrzebnej do przetrwania nocy. I wreszcie, może pomóc uniknąć przejadania się podczas śniadania następnego dnia rano.

Oczywiście nie muszę dodawać, że odpowiednia dieta ma bardzo ważny wpływ na sen – jesteś tym, co jesz. Postaraj się jeść zdrowo, unikaj przetworzonego jedzenia.

Sport – lepsza jakość snu – jak się wysypiać?

Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie jakości snu. Należy jednak pamiętać, że rodzaj ćwiczeń może odgrywać rolę w tym, jak wpływają one na sen. Na przykład, badania wykazały, że trening interwałowy o wysokiej intensywności może poprawić jakość snu, podczas gdy ćwiczenia o umiarkowanej intensywności mogą ją pogorszyć. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że trening interwałowy o wysokiej intensywności pomaga zwiększyć poziom hormonów sprzyjających zasypianiu, podczas gdy ćwiczenia o umiarkowanej intensywności mogą prowadzić do zwiększenia poziomu hormonów stresu.

Ponadto pora dnia, w której wykonywane są ćwiczenia, może również wpływać na to, jak wpływają one na sen. Na przykład ćwiczenia wykonywane wieczorem mogą sprzyjać wcześniejszemu zasypianiu, natomiast ćwiczenia wykonywane rano mogą poprawić jakość snu przez całą noc. Ostatecznie najlepszym sposobem na zapewnienie, że ćwiczenia fizyczne poprawią jakość snu, jest wykonywanie treningu interwałowego o wysokiej intensywności co najmniej trzy godziny przed snem.

W dni, w które uprawiam sport, wysypiam się lepiej. Mam tutaj na myśli biegowe treningi, które mocno mnie męczą. Nie jest to jednak tajemnicą. Badania pokazują, że osoby, które uprawiają regularnie sport, nie tylko lepiej śpią, ale także szybciej zasypiają. Sen to regeneracja organizmu, dlatego po treningu jest on zwykle głębszy i czasami dłuższy.

Jednak regeneracja będzie znikoma, jeśli nasz sen od zawsze jest słabej jakości.

bieganie na sen

Interwały – świetny sposób na lepszy sen.

Suplement GoodSleep – co to jest?

Wspomniałem o podstawach, a teraz coś, czym można się dodatkowo wspomagać. GoodSleep to suplement diety, którego zadaniem jest poprawa jakości snu. Suplement zawiera roślinne składniki, które mają wspomagać prawidłowy sen.

  • Rozmaryn lekarski – zawiera drogocenne olejki eteryczne, które często wykorzystuje się w celach leczniczych. Według najnowszych badań ma on wpływ na regenerację i sen.
  • Liliowiec Rdzawy – w połączeniu z rozmarynem lekarskim, podnosi poziom melatoniny w organizmie i ułatwia zasypianie.
  • Ekstrakt z szyszek chmielu – bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy i garbniki. Ekstrakt ten redukuje napięcie nerwowe co pozytywnie wpływa na jakość snu.

GoodSleep od fromPlants – efekty

Tak jak wspomniałem na początku artykułu – miałem w ostatnich miesiącach możliwość testowania suplementu diety – GoodSleep od fromPlants. Przyjmowałem jedną tabletkę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty – i tak przez 3 miesiące. Dodatkowo pomagałem sobie aplikacją do poprawy jakości snu. Dzięki niej mój sen miał mniej przerw, ponieważ taka aplikacja wycisza wszelkie powiadomienia, aplikacje i rozświetlenie ekranu na czas snu. To ważne, szczególnie, że podczas snu może występować 4 lub 5 cykli faz NREM i REM. Mój sen wydłużył się ze średnio z 7 godzin 15 minut, do 7 godzin 30 minut.

Biorąc pod uwagę, że dodatkowo wspomogłem się suplementem GoodSleep – przestałem miewać przerwy podczas snu lub zdarzała się maksymalnie jedna od czasu do czasu. To bardzo pozytywnie wpłynęło na jakość snu i rano czuję się wypoczęty, a nie jak kiedyś – gdzie długo dochodziłem do siebie mimo, że spałem teoretycznie wystarczającą ilość godzin.

jak się wysypiać suplement

Dzięki połączeniu odpowiednich nawyków i suplementu od fromPlants – udało mi się poprawić jakość snu. Budziłem się bardziej wypoczęty i nie miałem potrzeby leżenia w łóżku jeszcze dobrych 15 minut, zanim byłem gotowy z niego wyjść. To była zdecydowanie odczuwalna zmiana – ponieważ do tej pory często zdarzało mi się budzić w stanie, jakbym właśnie przebiegł maraton albo wcale nie spał. Na szczęście udało się to poprawić.

Myślę, że mój sen stał się również głębszy. Wcześniej budziłem się bardzo szybko – wystarczyłoby, że ktoś w drugim pokoju zacząłby pisać na klawiaturze i po chwili się budziłem. Dziś nie mam z tym problemu – zwykle jak zasnę, to śpię. Mój zegar biologiczny działa, ponieważ rzadko budzi mnie budzik w telefonie. Zwykle budzę się kilka minut przed i wyłączam go, zanim zacznie dzwonić. To naprawdę super uczucie – nie musisz słyszeć budzika, a i tak wstajesz w odpowiedniej porze.

jak sie wysypiac - suplement

good sleep

Suplementy – Good Sleep czy Good Focus, możesz kupić na oficjalnej stronie fromPlantstym samym warto skorzystać z promocji w sklepie fromPlants, który przygotował aż -50% zniżki przy zamówieniu na 3 produkty – dlatego warto się pospieszyć 🙂

Podsumowanie

Podsumowując – jeśli masz problemy z wysypianiem się, powinieneś zastosować wszystkie rady z tego artykułu. Połączenie zdrowego stylu życia oraz odpowiednich suplementów, może znacznie poprawić jakość snu i przyczynić się do zwiększenia zadowolenia z życia. Prawidłowy sen ma wiele zalet – masz więcej energii, mięśnie szybciej rosną i jesteś bardziej optymistycznie nastawiony do nowego dnia. Korzystasz na tym nie tylko Ty, ale również całe Twoje otoczenie!