Jack Daniels z Colą? To tak można? A pewnie! Jeśli jesteś stałym czytelnikiem bloga to pewnie kojarzysz to połączenie. Jest to nieodłączny element, który stał się znakiem rozpoznawczym bloga. Zawsze jak pojawia się anegdota o piciu napoju zwycięstwa, to tym napojem jest Jack Daniels z Colą. Ten wpis jest nieco nieszablonowy i wyłamuje się z konwencji, jednak uważam, że jest bardzo interesujący. Tak więc nalej sobie Jacka z Colą i czytaj dalej.

Jack Daniels z Colą – co na to koneserzy?

Wiele osób nieco sceptycznie podchodzi do mieszania Whiskey z innymi trunkami. Gdzieś tam powstał stereotyp, że „prawdziwi mężczyźni” piją Whiskey bez żadnych dodatków. Nie ma znaczenia, że krzywią się i udają degustatorów. Po prostu tak ma być i tyle. Więc jak to jest? Niezwykle cenię sobie komentarze czytelników bloga, dlatego dziś sięgniemy nieco wstecz do pewnego wpisu, aby powołać się na komentarz czytelnika, który zajmuje się handlem Whiskey.

„Serial sobie sprawdzę, a co do ostatniego to generalnie motyw mieszania whisky jako faux pas to jakieś wielkie nieporozumienie i w takiej sytuacji można się dowiedzieć o człowieku, czy jest kimś na zasadzie – „nie znam się, ale się wypowiem, bo gdzieś słyszałem”. Większość tych tanich whiskaczy to są rzeczy, które mają zastosowanie koktajlowe. Chcesz je pić sote? Proszę bardzo, ale nie wiem jak można się w tym smakować. Na co dzień siedzę w temacie i zawszę kiedy ktoś kupuje ode mnie butelkę właśnie jakiejś takiej podstawowej whisky, to zawszę daje tipy odnośnie jak ją można wypić inaczej niż połączyć z colą i zawszę śmiać mi się chcę z oburzonych Januszy – „co pan wygaduje? mieszać whisky?! To grzech!”.”
@JohnVonJohn

Tak więc sytuacja jest dosyć klarowna. Natomiast nawet jeśli „koneserzy” stwierdziliby, iż picie Whiskey z Colą to zabójstwo, to myślę, że niewiele osób by się tym przejęło.

Połączenie Jacka Danielsa z Coca-Colą – Historia

Pierwsza wzmianka o napoju pochodzi z 1907 r. Wtedy napój był określany jeszcze jako „Bourbon & Coke”. Wzmianka znajduje się w raporcie, który przedstawił pracownik United States Bureau of Chemistry and Soils.

Jack Daniels z Colą

Jack Daniels i Coca-Cola, koktajl serwowany na festiwalu Lollapalooza. / en.wikipedia.org

Popularność koktajlu „Jack & Coke” rosła na przełomie ostatnich lat. Dyrektor ds. globalnej marki Jack Daniels, Mike Keyes, twierdził w 2007 roku, że coraz częściej łączy się Jacka z różnymi miksami, a jednym z najpopularniejszych jest właśnie Coca-Cola. W latach 90. producenci jednego z najpopularniejszych Whiskey na świecie widząc zainteresowanie ludzi połączeniem Jack + Cola, postanowili wydać puszkowany napój o nazwie „Jack Daniel’s and Cola”. Edycja puszkowa dobrze się przyjęła i do dziś można ją kupić w sklepach. Kosztuje około 9 złotych. Jeśli śledzisz moje story na IG, to wiesz, że od czasu do czasu właśnie korzystam z tych puszek.

Jack Daniels w puszce

lacavepetite.com

W roku 2016 po śmierci Lemmy’ego Kilmistera fani zespołu Motorhead, wystosowali prośbę do marki Jack Daniels, aby drink „Jack and Coke” miał zmienioną nazwę na „The Lemmy”. Wynikało to z tego, że lider zespołu uwielbiał to połączenie i doskonale wiedziała o tym również opinia publiczna. 12 stycznia 2016 roku magazyn „Food & Beverage” ogłosił, że połączenie Jacka Danielsa z Colą, będzie nazywać się „Lemmy”. Swoją drogą zespół Motorhead to naprawdę kawał świetnej muzyki. Pierwszy raz miałem z nim styczność oglądając WWE – Triple H wchodził na ring przy utworze „The Game„. Potem zdarzało się mu również używać King of Kings.

PRZECZYTAJ TEŻ:  Jak wyjść z sytuacji bez wyjścia - kompletny poradnik

Jack Daniels i Coca Cola – kooperacja w marketingu

Dziś koktajl za granicą nazywany jest często po prostu „Jack and Coke”. Termin ten był również używany w niektórych reklamach, w których Coca-Cola współpracowała z marką Jack Daniels.

Poniżej jedna z kampanii reklamowych Jacka Danielsa okraszona świetnym podkładem muzycznym, emitowana z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

YouTube video

Przygotowanie koktajlu Jack & Coke

Poza historią i reklamami, warto również przyjrzeć się temu jak drink jest przygotowywany. Aczkolwiek zastanawiałem się czy umieszczać tutaj ten nagłówek, ponieważ wydaje się to być oczywiste. Na serwisie YouTube mahalodotcom przygotowali poradnik dotyczący „Jack & Coke”. Ludzie stwierdzili: „dzięki, teraz już wiem jak wymieszać Whiskey z Colą! Następnym razem zróbcie poradnik o tym jak wlać wodę do szklanki” 😀

Przygotowanie drinka jest naprawdę proste i nie powinno stwarzać nikomu problemów. Najczęściej koktajl podaje się w szkle typu Collins. Szklanki Collins zwykle mają od 300 do 410 mililitrów. Podaje się w nich mieszane napoje. Charakteryzują się cylindrycznym kształtem. Oczywiście nie jest to reguła, można wybrać inne szkło. Potrzebujemy:

  • około 2 uncje Jacka Danielsa – 60 ml
  • około 10 uncji Coca-Coli – 300 ml
  • lód.

Całość mieszamy i otrzymujemy koktajl. Pomocna okazać się może w użyciu miarka barmańska obustronna jigger. Podane proporcje są proponowane, nie jest to reguła.

szklanka collins, jack daniels

Szklanka Collins / en.wikipedia.org

Jack Daniels z Coca – Colą – podsumowanie

Podsumowując Jack + Cola to połączenie, które nie jest żadnym wielkim wymysłem. Drink wyróżnia prostota i świetny smak. Polecałbym go najbardziej na mroźne zimowe wieczory, które powoli odchodzą w zapomnienie. Wtedy idealnie rozgrzewa.

Teraz czytając niektóre teksty będziesz już wiedział, że Jack z Coca Colą nie jest tutaj przytaczany przypadkowo. Jest to moje ulubione połączenie, o którym pewnie nie raz przeczytasz. Co do samego Whiskey – żaden ze mnie koneser gdyż nie jest to temat, którym interesuję się na co dzień. Pewnie jeśli w przyszłości będę miał trochę więcej czasu, to postaram się pokosztować innych propozycji.

A jaki jest twój ulubiony drink? Daj znać w komentarzu.

Podobny obraz

Główne zdjęcie pochodzi ze strony thebrobasket.com


Tinder Poradnik