Data publikacji: 26 sierpnia 2018
Data aktualizacji: 30 kwietnia 2020

Jeśli chcemy dobrze dobrać okulary przeciwsłoneczne, albo szukamy idealnej fryzury – musimy określić kształt naszej twarzy. Jak sprawdzić kształt twarzy? Właśnie o tym przeczytasz w tym wpisie. Poradnik jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Mimo, że na moim blogu często opisuję włosy męskie, to niektóre artykuły są uniwersalne dla obu płci.

Jak sprawdzić kształt twarzy – sposoby na sprawdzenie

Wielu panów pisze do mnie, że przeglądają polecane przeze mnie fryzury męskie, ale nie wiedzą, czy będą im pasować. Tutaj z pomocą przychodzi kształt twarzy. Aby określić kształt swojej twarzy, powinniśmy przejść przez trzy proste kroki. Wiem, że dla wielu z was zadanie nie jest łatwe. Ciężko samemu stwierdzić, czy twarz jest okrągła, czy kwadratowa. Szczególnie, że jeśli posiadamy jakąś wiedzę na ten temat, będziemy starali się dopasować odpowiedź do najbardziej nas satysfakcjonującej. Wielu ludzi staje przed lustrem i na siłę nagina rzeczywistość uznając, że mają twarz owalną, a tak naprawdę jest ona okrągła.

Przybywam jednak z tym małym poradnikiem, który wyjaśni ci raz na zawsze, jaki masz kształt twarzy. Przypominam, że jeśli będą jakieś problemy z oceną – pisz pod tym wpisem, postaram ci się pomóc. Okej, to przejdźmy do rzeczy. Postaraj się sam odpowiedzieć na pytanie jaką twarz ma nasz model z obrazków poniżej i sprawdź, czy udało ci się dobrze odpowiedzieć. Poniżej również wersja wideo, która jest trochę mniej skomplikowana. Jeśli materiał ci się podoba – prosiłbym cię o zostawienie subskrypcji, znacznie pozwoli mi to rozwinąć kanał i bloga.

YouTube video

Jak sprawdzić kształt twarzy – KROK 1 – najszersza część

Pierwszym krokiem jest ustalenie najszerszej części naszej twarzy. Możemy więc sięgnąć po nasz aparat i zrobić sobie pierwsze selfie, po czym zgrać je na komputer i otworzyć program Paint.

jak sprawdzić kształt twarzy

Nasz model najszerszy punkt na twarzy, ma na wysokości czoła.

a) Czoło – twarz z najszerszym punktem na poziomie czoła, jest najczęściej kwalifikowana do twarzy owalnej. Osoby, które mają twarz owalną mają się najlepiej, albowiem praktycznie nie istnieją ograniczenia we fryzurach i okularach. Tylko spokojnie, to dopiero pierwszy punkt, jeszcze się nie ciesz.

b) Policzki – twarz z najszerszym punktem na poziomie policzków, jest najczęściej kwalifikowana do twarzy okrągłej. Tutaj mamy różnicę w stosunku do owalnej, ponieważ twarz okrągła jest dosyć trudna w okiełznaniu. Musimy tworzyć inne kształty z włosów / okularów, aby odciągnąć uwagę od okrągłej twarzy.

c) Szczęka – twarz z najszerszym punktem na poziomie szczęki, jest najczęściej kwalifikowana do twarzy kwadratowej. Inne możliwości, to twarz w kształcie serca albo trójkąta. Aby się o tym przekonać, przejdź do kolejnego punktu.

Jak sprawdzić kształt twarzy – KROK 2 – kształt szczęki

Kolejny krok, to określenie kształtu szczęki. Aby to zrobić, musimy znowu trochę pomalować nasze piękne selfie. Możemy wziąć pędzel i odrysować naszą szczękę zgodnie z liniami, którymi prowadzi. Teraz widzimy jaki kształt ma nasza szczęka – dopasujcie ją do poniższych podpunktów.

jak sprawdzić kształt twarzyNasz model ma okrągłą szczękę.

a) Okrągła – jeśli masz okrągłą szczękę prawdopodobnie masz też okrągłą twarz. Jednak wciąż nie jest to pewne, ponieważ twoja twarz może być równie dobrze owalna – wówczas długość twojej twarzy będzie większa niż jej szerokość, o czym w następnym punkcie.

b) Kwadratowa – jeśli masz kwadratową szczękę, prawdopodobnie masz również kwadratową twarz. Zauważ, że chodzi o kwadratowy kształt, a nie szpiczasty – ludzie często to mylą.

c) Szpiczasta – możesz rozważać twoją twarz w kształcie serca, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki właśnie jest jej kształt.

Jak sprawdzić kształt twarzy – KROK 3 – długość twarzy

Ostatnim krokiem na drodze ustalenia naszego kształtu twarzy, jest określenie jej długości. Aby to zrobić, narysuj poziomą linię w programie paint, oraz pionową – w skrajnych punktach.

jak sprawdzić kształt twarzy

Wyraźnie widać, że zielona linia jest dłuższa. Oznacza to, że nasz model ma długą twarz.

1) Krótka – twarz jest określana jako krótka wtedy, gdy jej szerokość jest większa niż długość. Jeśli masz krótką twarz, wszystko wskazuje na to, że jest ona również okrągła.

2) Długa – twarz jest określana jako długa wtedy, gdy jej długość jest większa niż szerokość. Jeśli masz długą twarz, wszystko wskazuje na to, że jest ona owalna.

Teraz przechodzimy do poniższej infografiki, która pozwoli ci wybrać zbliżony typ twarz do twojej. Pamiętaj o odpowiedziach, jakie udzieliłeś na powyższe pytania. Musisz dopasować każdy element do poniższej infografiki. Najszerszy punkt, linię szczęki i długość.

Jaki kształt twarzy ma nasz model?

jak sprawdzić kształt twarzy

Nasz model ma podłużną twarz. Na graficie powyżej będzie to „oblong”. Jeśli nadal masz problem z określeniem kształtu, pisz w komentarzach!

Kształtem twarzy możesz manipulować na dwa sposoby – za pomocą brody i włosów. Odpowiedni zarost jest w stanie uczynić prawdziwe cuda. Pamiętaj jednak o jego pielęgnacji, wykorzystując sprawdzone kosmetyki do brody.

Jeśli nadal nie wiesz jaki masz kształt twarzy i nie potrafisz tego sam określić, dołącz do naszej grupy na FB. Tam na pewno ktoś ci doradzi (postaram się osobiście) i rozwieje twoje wątpliwości. 

Kiedy posiadłeś umiejętność określania kształtu twarzy, czas na dopasowanie do niej odpowiedniej fryzury. Stworzyłem osobny poradnik, który pomoże ci ustalić, jak dobrać fryzurę do twarzy, a jaka kompletnie się do niej nie nadaje.