Data publikacji: 11 maja 2018
Data aktualizacji: 14 grudnia 2019

Ładni ludzie mają łatwiej w życiu? Według badań i statystyk – nie da się ukryć, że mają łatwiej. Często wystarczy promienny uśmiech atrakcyjnej osoby, aby zdobyć cały dzban profitów, na które osoby mniej atrakcyjne muszą ciężko pracować. Brzmi niesprawiedliwie, ale takie właśnie jest życie. 

Czy ładni ludzie mają łatwiej w życiu?

Laura Freuen przeprowadziła eksperyment na grupie 2500 tysięcy osób. Podzieliła ona tę grupę na dwa zespoły.  Pierwsza grupa została zobligowana do tego, aby ocenić zdjęcia różnych ludzi pod względem ich atrakcyjności, wiarygodności i wyższości nad innymi. Grupa druga miała za zadanie określić kwotę, którą zapłaciłaby ludziom przedstawionym na zdjęciach za wykonanie pewnej pracy.

Okazało się, że wygląd był najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o zarobki. Pensja osób atrakcyjniejszych była o 12% większa od tych mniej atrakcyjnych. Naukowcy nazwali to premią za piękno.

ładni ludzie mają łatwiej

Wiecie co to jest efekt aureoli?

Atrakcyjność fizyczna może stanowić jedno ze źródeł „aureoli”. Wygląd zewnętrzny przenosimy na inne cechy człowieka, na jego charakter. Jest to automatyczna, bezrefleksyjna i co najważniejsze pozytywna reakcja. Istotne, by wystąpił ten efekt, jest to, że ta pierwsza zaobserwowana cecha musi być dla nas ważna. Mamy skłonność do przypisywania osobom ładnym takich cech jak: sympatyczność, uczciwość, inteligencja. Wnioskujemy o ich niezaobserwowanych cechach tylko na podstawie wyglądu.

cyt. naukowiec.org

Pewnie nie raz widziałeś na ulicy piękną kobietę i po chwili dopisałeś do niej pełno pozytywnych cech. Pomyślałeś, że pewnie jest dobra, wrażliwa, uprzejma, sympatyczna itd. Podobnie, jeśli jesteś kobietą i widziałaś atrakcyjnego mężczyznę. Tak właśnie działa efekt aureoli. Wystarczy, że ktoś jest ładny (pozytywna cecha) i automatycznie zostanie mu przypisanych kilka innych pozytywnych cech.

Inaczej wygląda sprawa z osobami mniej atrakcyjnymi. Pierwsza odebrana cecha jest negatywna, więc przypisujemy takim osobom cechy negatywne. Jest mało atrakcyjny więc pewnie i niezaradny, leniwy, nudny etc.

Brzmi to bardzo powierzchownie (w końcu też takie jest), ale tak działają ludzkie umysły, tak jesteśmy zaprojektowani. Zachwycamy się tym, co ładne.

Ładni ludzie mają łatwiej w pracy? 

Ludzie atrakcyjniejsi, są uznawani przez pracodawców za bardziej zdolnych, więc z góry mają łatwiej. Nienaganny strój, ładna sylwetka, niski poziom tkanki tłuszczowej i uśmiech sprawiają, że ktoś otrzymuje większą wypłatę.

Badania w dużej większości wskazują, że nie powinniśmy mieć co do tego wątpliwości. Czynnik urody jest ważny chociażby wtedy, kiedy przyglądamy się zarobkom. Dane wskazują, że w Stanach Zjednoczonych „dobrze wyglądający” prawnik zarabia od 10 do 12 procent więcej, niż jego „gorzej wyglądający” kolega po fachu. Co więcej, jak wskazuje „Psychology Today”, atrakcyjni ludzie są uważani za bardziej inteligentnych, milszych i kompetentnych.

cyt. natemat.pl

Negatywne strony

Ma to jednak swoje pozytywne i negatywne strony. Spójrzmy na sytuację, w której kobieta zostanie uznana za niewinną, mimo iż to ona pierwsza wytoczyła działa z agresją.

Stoisz przy wejściu do klubu. Czekasz w kolejce, aż tu nagle przed twój nos wchodzą dwie ładne panie i uznają, że mogą ot tak, przeskoczyć z początku kolejki, na jej koniec, po prostu im się należy i tyle. Upominasz je, ale wtedy tylko ładnie się uśmiechają, trzepoczą rzęsami i wydaje im się, że sprawa jest załatwiona. Ty jednak masz to gdzieś czy są ładne, czy nie i dajesz paniom reprymendę. Wyprzedzasz je i masz je znowu za plecami. Jedna kobieta odpycha cię i niechcący trącasz kogoś przed sobą. Też odpychasz kobietę, w końcu stosujesz obronę własną i co się dzieje?

Może nic się nie wydarzyć, ale może także dojść do sytuacji, w której to tzw. biali rycerze, zaczną bronić tych panienek, dla zasady. Nie znając kontekstu sytuacji zaczną ci grozić i będą starać się zagrać przed paniami wielkich obrońców praw kobiet, podświadomie licząc na jakieś odwdzięczenie się. Wiadomo kto się tak zachowuje – to myślenie samców beta. Ale oni podążą po prostu za efektem aureoli. Są ładne, to pewnie są niewinne i nic złego nie zrobiły. A ty? Pewnie jesteś najebany i stosujesz przemoc wobec kobiet.

Kobiety mogą również wykorzystywać wygląd w sytuacjach krytycznych. Kobieta czasami dostanie tylko upomnienie, a nie mandat za przekroczenie przepisów drogowych. Być może mężczyzna też, ale musiałby trafić na policjantkę – osobiście nigdy nie słyszałem o takich przypadkach 😉

3 dowody na to, że ładni ludzie mają łatwiej

ładni ludzie mają łatwiej

Obrazek pierwszy – sytuacja opisana już przy okazji mandatu za prędkość. Ładni ludzie mają łatwiej, bo nawet jak przeskrobali, często unikają kary.

Obrazek drugi – Deynn i Majewski – ładna para, która podbiła kraj popularnością w Social Mediach. Co stało za ich sukcesem? Ich wygląd zewnętrzny. Po aferze w styczniu ludzie pisali „wydawało mi się, że jesteście w porządku!” – ach tak, efekt aureoli.

Obrazek trzeci – chociażby jakieś streamerki na Twitchu. Co prawda nie znam tematu gier, ale słyszałem, że panie pokazując grę na małym ekranie, udostępniają swoje walory na większym i otrzymują tak zwane donejty od fanów. To prawie jak showup tylko pod przykrywką grania w grę – więc można się trochę usprawiedliwić.

ładni ludzie mają łatwiej

Swój sukces w internecie, zawdzięczam ciężkiej pracy i inteligencji.

Zresztą showup to podobna sytuacja. Wystarczy, że kobieta nawet nie pokaże twarzy, a tylko swoje ciało w seksownej bieliźnie – donejty sypią się jak z rękawa.

Podwójne standardy działają również wśród mężczyzn. Gdy facet jest przystojny, więcej mu się wybacza.

Masz 30 lat i mieszkasz z rodzicami? Ale jesteś opiekuńczy!

Ta sama sytuacja przy mniej atrakcyjnym:

Masz 30 lat i mieszkasz z rodzicami? Boże, co za dzieciak i nieudacznik życiowy!

A czy można coś z tym zrobić?

Można. Praca nad swoim wyglądem to trudna sprawa, która wymaga systematycznego podejścia i wytrwałości. Możesz jednak znacząco, poprawić standard swojego życia co powinno cię motywować.

W przypadku mężczyzny sprawa jest nawet łatwiejsza. Podstawy to:

  • siłownia – smukła sylwetka może dodać naprawdę mnóstwo punktów, eksperymenty przeprowadzane na Tinderze mówią same za siebie
  • niski body fat – pociągła twarz i zarys kości policzkowych dodaje atrakcyjności i męskiego wyglądu
  • dobra stylizacja – kilka par ciuchów wystarczy, żeby skomponować naprawdę dobrą i męską stylówę
  • barber – ładna fryzura i ewentualnie zarost, to kolejny punkt

Wszystkie te punkty rozwinąłem w swoim e-booku na temat poprawy atrakcyjności, do końca maja zniżka 10% z kodem: DD2002.

ładni ludzie mają łatwiej

Tak zmienił się poziom tkanki tłuszczowej na twarzy żołnierza podczas wojny.

Eksperymenty społeczne

Oczywiście temat podłapali również „pranksterzy”. Vitaly starał się poderwać dziewczynę w śmiesznym kapelusiku i opryszczce, a za kilka godzin spróbował schludnie ubrany i z większym luzem. Efekty oczywiście zgoła inne. Nie kwestionuję tutaj czy Vitaly to ustawił czy nie, chodzi jedynie o sam przekaz.

Ludzie jak cię widzą, tak cię piszą. Żadne poprawności polityczne i modelki XXL nie są w stanie tego zmienić. Ostatnio na topie jest temat modelek XXL. Coś w stylu „tak, jestem gruba i co z tego? Kocham swoje ciało”, albo Ewa Farna, która twierdzi, że promuje nurt „kocham swoje ciało”. No niestety to tak nie działa. Mężczyźni nie zaczną pożądać otyłych kobiet, bo ktoś im każe. Tak samo kobiety nie zaczną pożądać mało atrakcyjnych nerdów, bo ktoś im tak każe. Walka z naturą to jak walka z wiatrakami.

Nieatrakcyjne kobiety mają w życiu dużo trudniej niż ładne panie. Ogrom operacji plastycznych, poprawy estetyki ciała – to wszystko się kręci i robi ogromne pieniądze. Kobiety wiedzą, że atrakcyjność to ich największa karta, gdy nie wygrali jej na loterii genowej, próbują sobie pomóc w inny sposób. Nie widzę w tym nic złego, każdy orze jak może. W końcu czy liczy się dla ciebie status społeczny kobiety? Robi na tobie wrażenie Angela Merkel albo pani, która wygrała Eurowizję kilka dni temu? Myślę, że nie. Dla kobiety wygląd to podstawa do godnego życia.

Mężczyźni podobnie, tyle że na innych płaszczyznach. Czy ładni ludzie mają łatwiej? Zdecydowanie tak.

YouTube video