Data publikacji: 25 lutego 2019
Data aktualizacji: 14 grudnia 2019

To dosyć kontrowersyjny temat, który bywa błędnie przedstawiany w mediach. Dla przykładu od jakiegoś czasu mainstream stara się przekonać ludzi, że nadwaga jest w porządku i mężczyźni powinni pożądać modelek XXL. Nie ważne jednak jak mocna byłaby siła przekazu, natura zawsze będzie silniejsza. Nawet jeśli będziemy wszystkim mówić, żeby traktować każdego na równi, to i tak podświadomie lepiej będziemy postrzegać osoby atrakcyjne.

Możesz wybrać wybrać materiał w postaci wideo lub tradycyjnego tekstu.

YouTube video

Czy piękni ludzie mają łatwiej?

Piękne kobiety z reguły nie zainteresują się nieatrakcyjnym nerdem w okularach, a wybiorą kogoś na swoim poziomie. Podobnie w przypadku atrakcyjnych mężczyzn – nie będą zainteresowani nieatrakcyjną kobietą z dużą nadwagą. Odpowiadają za to geny. Jeśli ktoś jest ładny, to prawdopodobnie ma dobre geny. Jako że chcemy dalej przekazać jak najlepsze geny, wybieramy partnerów kompatybilnych ze sobą.

Warto potraktować poniższe informacje jako motywację do pracy nad swoją atrakcyjnością. Nie tylko zewnętrzną, ale również wewnętrzną. 

Oczywiście jak zawsze zdarzają się wyjątki. Nie ma co traktować tego wszystkiego jako prawdę objawioną. Warto jednak mieć świadomość pewnych prawideł. Jako że na ten temat można gadać godzinami, przedstawimy sytuację, opierając się tylko i wyłącznie na badaniach naukowych, które wyłaniają kilka faktów na temat atrakcyjnych ludzi.

1. Ładni ludzie są postrzegani jako zdrowsi

Osoby z symetryczną twarzą są postrzegani jako atrakcyjniejsi i zdrowsi, nawet jeśli w rzeczywistości wcale nie są osobami cieszącymi się idealnym zdrowiem. Australijscy badacze przekształcili fotografie młodych osób tak, aby ich twarze wyglądały na idealnie symetryczne. Potem obie wersje twarzy były pokazywane respondentom. Bez znaczenia czy pokazywano twarz kobiety, czy mężczyzny, za zdrowsze zostały uznane zdjęcia twarzy, przekształcone na idealnie symetryczne. Te niesymetryczne były postrzegane jako niezdrowe.

2. Ładni ludzie faktycznie są zdrowsi

Ta zasada oczywiście nie zawsze się sprawdza, jednak istnieją dowody na to, że osoby, które mają nieatrakcyjną twarz, są bardziej podatne na różnorodne choroby. Naukowcy na grupie 17-latków dowiedli, że wyraz twarzy wiąże się ze zdrowiem kobiet i mężczyzn, a jest to powiązane z okresem dojrzewania i dorosłością. Atrakcyjna twarz jest automatycznie wiązana z dobrymi genami, które dana osoba posiada.

3. Ładni ludzie łatwiej znajdują przyjaciół i partnerów

Mężczyźni poszukują kobiet atrakcyjnych fizycznie, ponieważ piękny wygląd oznacza dobre geny. Kobiety ładne są wiązane z młodością, zdrowiem i zdolnościami reprodukcyjnymi. Podobnie działa to w drugą stronę. Kobietom podobają się mężczyźni dobrze zbudowani, o atrakcyjnych rysach twarzy, na które często wpływa podkreślona linia szczęki. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że ludzie atrakcyjni nie narzekają na brak potencjalnych partnerów.

4. Ładni ludzie są inteligentniejsi

Badacze z Uniwersytetu Nowy Meksyk odkryli, że wysoka inteligencja jest często powiązana z odpowiednią symetrią całego ciała. Symetryczne ciało podobnie jak symetryczna twarz świadczy o zdrowiu i pozytywnych cechach biologicznych danego człowieka.

5. Ładni ludzie są bardziej przekonujący

Szanse ładnych ludzi wzrastają również podczas rozmów o pracę lub awans. Wykorzystanie swojego uroku przydaje się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Czasami za ładną buzię można dostać awans w pracy, mimo że tak naprawdę ktoś inny zasłużył na niego bardziej. Osoby atrakcyjne zwykle mają również większe umiejętności nawiązywania kontaktów, co oczywiście wykorzystują.

6. Ładni ludzie zarabiają więcej

Nie bez znaczenia ładni ludzie zarabiają więcej. Cytując artykuł Forbesa: „Atrakcyjne kobiety i mężczyźni są znacznie rzadziej bezrobotnymi niż osoby, które wyglądają trochę gorzej. Zarabiają oni również wyraźnie lepiej niż ich koledzy na podobnym stanowisku, ale z mniejszymi walorami zewnętrznymi. Do takich wniosków doszedł Uniwersytet Lueneberg. W ramach badań przeanalizowano ponad 3000 przypadków z całej Europy.”

Co więcej, badania przeprowadzone przez izraelskich badaczy dowiodły, że uroda bardziej służy mężczyznom. Badania polegały na wysyłaniu CV do pracodawców. 19,9% mężczyzn otrzymało odpowiedź na wysłane CV, co stanowiło przewagę nad tymi mniej urodziwymi, którzy otrzymali 13,7% odpowiedzi. Mężczyźni, którzy nie załączyli zdjęcia, otrzymali odpowiedź zaledwie od 9,2% pracodawców. Oznacza to, że atrakcyjny facet wysłał 5 CV, aby otrzymać jedną odpowiedź. Nieatrakcyjny potrzebował aż 11 wysłanych CV.

W przypadku kobiet sytuacja była nieco bardziej zaskakująca. Jeśli rekrutację przeprowadzała agencja zatrudnienia – szanse były wyrównane. Natomiast jeśli rekrutację przeprowadzała sama firma, częściej odpowiadano mniej atrakcyjnym kobietom. Badacze postawili teorię, że było to zamierzone działanie ze względu na zazdrość innych kobiet. Młoda i piękna kobieta w pracy to niepotrzebna konkurencja, dlatego lepiej przyjąć kogoś, kto nie będzie stanowił zagrożenia. Kolejny raz potwierdza się, że przyjaźń między kobietami istnieje zwykle tylko w filmach zza oceanu.

7. Firmy, których menadżerami są dobrze wyglądające osoby, mają wyższe dochody

W badaniu 300 holenderskich agencji reklamowych ekonomiści oznajmili, że firmy, które posiadają atrakcyjnych menedżerów, osiągają wyższe dochody. To kolejny dowód na to, że ludzie atrakcyjni są bardziej przekonujący. Atrakcyjni menedżerzy mają przewagę w bezpośredniej interakcji z klientem. Klient prędzej zaufa atrakcyjnej osobie, aniżeli osobie nieatrakcyjnej.

8. Ładni ludzie mają przewagę w polityce

Piękni ludzie radzą sobie w polityce lepiej niż ich nieatrakcyjni koledzy. Badania przeprowadzone w Finlandii jasno dowodzą, że atrakcyjni mężczyźni i atrakcyjne kobiety będący kandydatami politycznymi, odnoszą więcej sukcesów. Lepsza uroda podnosi poparcie nawet o 20%. Oznacza to, że uroda miała nawet większy wpływ niż kompetencje i wiarygodność. Ludzie faworyzują ładnych kandydatów, ponieważ lubią na nich patrzeć i uznają ich za godnych zaufania. Podobnie częściej w wyborach o fotel prezydenta, wygrywa wyższy kandydat.

9. Ładni ludzie są postrzegani jako sympatyczniejsi i godni zaufania

Piękni ludzie są lepiej traktowani przez innych, ponieważ automatycznie przypisujemy im pozytywne cechy. Atrakcyjny mężczyzna przyciąga spojrzenia kobiet, idąc dumnym krokiem po ulicy, niektóre nawet się zalotnie uśmiechają, zapraszając go do rozmowy. Podobnie jest w przypadku odwrotnym, gdzie piękna kobieta wzbudza zainteresowanie mężczyzn. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda dowodzi również, że odpowiedni makijaż podnosi kobiecą atrakcyjność nawet o kilka stopni. Ponadto makijaż, który podnosi atrakcyjność kobiety, sprawia automatycznie wrażenie, że jest ona postrzegana jako bardziej kompetentna, sympatyczna i wiarygodna. Oznacza to, że makijaż stanowi pewnego rodzaju oszustwo. Znane są już przypadki, gdzie mężczyzna zażądał rozwodu, gdy po raz pierwszy zobaczył swoją kobietę bez makijażu. Trzeba przyznać, że temat również jest kontrowersyjny.

*

A co ty myślisz o tym wszystkim? Napisz w komentarzu jakie są twoje doświadczenia związane z tym tematem i czy zaobserwowałeś w codziennym życiu, że przytoczone sytuacje, faktycznie mają miejsce?