Data aktualizacji: 6 lutego 2024
Wiele osób nie mających jeszcze osiemnastu lat zastanawia się, czy mogą korzystać z aplikacji randkowej Tinder. Niestety, polityka właścicieli firmy jest w tej kwestii nieugięta. Oficjalnie nie ma takiej możliwości, od sześciu już lat Tinder dla niepełnoletnich nie jest dostępny. Dlaczego tak się stało i czy jest szansa na to, by coś się zmieniło w tej kwestii w przyszłości?
Na wstępie warto od razu zaznaczyć, że Tinder dla niepełnoletnich nie istnieje. Kiedyś Tinder był dostępny dla osób poniżej 18 roku życia, jednak trwało to kilka lat. Następnie zostały nałożone ograniczenia i teraz tylko osoby pełnoletnie mogą korzystać z tej aplikacji. Co prawda alternatywy w postaci Yubo istnieją, jednak nie są to z definicji portale randkowe. Dlatego osoby poniżej 18 lat, mogą mieć na nich konto. Więcej o tym – w dalszej części artykułu.
Tinder dla niepełnoletnich – dlaczego są ograniczenia?
Tindera nie trzeba chyba przedstawiać, ta aplikacja jest obecna w świadomości ludzi na całym świecie od lat. Polityka firmy w zakresie prowadzenia profilu na tym portalu randkowym jest zmienna, odpowiada na to, w jaki sposób użytkownicy korzystają na co dzień z aplikacji.
W przypadku kwestii osób poniżej osiemnastego roku życia w roku 2016 postanowiono, że osoby niepełnoletnie nie będą mogły dłużej korzystać z usług portalu. Tinder dla niepełnoletnich w sposób legalny jest od tego czasu zupełnie niemożliwy, dlatego decydując się na korzystanie z tej najpopularniejszej na świecie aplikacji randkowej zyskuje się pewność uniknięcia spotkania z osobą poniżej lat wieku dorosłego.
Młode osoby obchodzą jednak te restrykcje i zakładają fejkowe konta, kłamiąc na temat swojego wieku – lub podają wiek w opisie profilu.
Portale randkowe, sieci społecznościowe i cała reszta
Czy istnieją dobre alternatywy dla osób niepełnoletnich, chcących spotykać swoje potencjalne sympatie w sieci, zanim umówią się na randkę w rzeczywistym świecie? Oczywiście, do tego celu tak naprawdę nadaje się nawet Facebook czy YouTube, wszystko w ręku użytkowników, którzy chcą online poszukiwać partnera lub partnerki. Każda z platform społecznościowych w gruncie rzeczy powstała właśnie po to, by kojarzyć ze sobą ludzi, w najróżniejszych zresztą celach. Obecnie specjalizacja tematyczna wielu sieci społecznościowych sprawia, że ginie się w powodzi aplikacji, gdy niekiedy naprawdę niełatwo jest znaleźć swoje miejsce. W ramach poszukiwań przyjaźni czy miłości ludzie od zarania dziejów robią wiele, wykorzystując do tego celu wszystkie dostępne w danej chwili środki i możliwości.
Ochrona nastolatków i osób dorosłych
Można zatem uznać, że nie jest rzeczą straszną, że akurat Tinder dla niepełnoletnich postawił zakazy, skoro dostępnych jest wiele różnych możliwości poza nim. Życie nie znosi próżni i wypełnia je na różne sposoby, często także te nieoczywiste. Portale randkowe są pierwszym miejscem do szukania osoby do stworzenia relacji, jednak nie zawsze potrafią przewidzieć zachowania swoich użytkowników, dlatego zwłaszcza nastolatki powinny być na tego rodzaju sprawy uczulone. Umiejętność korzystania z portali, w tym portali randkowych, jest dziś jedną z podstawowych, warto ją rozwijać, jednak z całą pewnością nie trzeba do tego celu naginać obowiązujących na portalu Tinder zasad. Nie tylko bowiem Tinder wprowadził ograniczenia wiekowe dla swoich użytkowników i nie tylko na Tinderze dla nieletnich nie ma miejsca. I wydaje się, że ma to swoje słuszne podstawy. Tak więc – nieletni nie zarejestrują się na Tinderze, ale…
Alternatywa dla nastolatków – Yubo
Yubo to aplikacja do mediów społecznościowych, która pozwala użytkownikom łączyć się z nowymi ludźmi. Aplikacja jest przeznaczona dla użytkowników w wieku 13 lat i więcej, i została pobrana ponad 10 milionów razy. Użytkownicy Yubo mogą tworzyć profil, dodawać znajomych i rozmawiać z innymi użytkownikami. Aplikacja zawiera również funkcje, takie jak transmisje na żywo, gry i filtry. Yubo jest dostępny w ponad 150 krajach, używał go m.in. David Beckham. Ostatnio o Yubo było głośnio w wiadomościach ze względu na swoją rolę w brytyjskim skandalu „sexting”. Według raportów, Yubo było używane przez nastolatków do dzielenia się zdjęciami i filmami o charakterze seksualnym. Yubo zaprzeczyło jakoby miało jakikolwiek udział w skandalu, ale ten incydent podkreśla, że rodzice powinni być świadomi aplikacji, z których korzystają ich dzieci.
Yubo – aplikacja 13+ – tinder dla nastolatków
Aplikacja jest popularna wśród nastolatków i młodych dorosłych, którzy używają jej do czatowania, udostępniania zdjęć i filmów oraz grania w gry. Yubo znalazło się ostatnio pod ostrzałem z powodu pobłażliwych procedur weryfikacji wieku, które umożliwiły nieletnim zarejestrowanie się w serwisie. Ponadto, aplikacja została powiązana z kilkoma przypadkami cyberprzemocy i innych form nękania w sieci. W związku z tym wielu rodziców i pedagogów obawia się o bezpieczeństwo korzystania z Yubo. Chociaż aplikacja ma pewne pozytywne cechy, takie jak umożliwienie użytkownikom łączenia się z przyjaciółmi z całego świata, potencjalne ryzyko wydaje się przeważać nad korzyściami.
Aplikacja posiada również funkcję czatu na żywo, która ułatwia użytkownikom interakcję ze sobą w czasie rzeczywistym. Yubo zostało spopularyzowane przez wiele gwiazd, w tym gwiazdę reality TV Kylie Jenner, która użyła aplikacji do dzielenia się zakulisowymi nagraniami ze swojego życia z fanami. Jenner jest tylko jednym z przykładów, jak Yubo może być używany do łączenia się z publicznością w bardziej intymny sposób niż tradycyjne platformy mediów społecznościowych. Oprócz rosnącej bazy użytkowników, Yubo przyciągnęło również uwagę inwestorów, którzy wlali w firmę miliony dolarów. Dzięki połączeniu transmisji na żywo i sieci społecznościowej, Yubo to obiecująca platforma zarówno dla twórców treści, jak i odbiorców.
Hipokryzja TikToka i rodziców
Jednak skandal z Yubo bardzo mnie zaskoczył, ponieważ młode dziewczyny – czasami 14+, czasami 15+ – wrzucają bardzo podobne treści na tiktoka – często są to seksualne tańce do popularnych utworów, nierzadko w samej bieliźnie lub bardzo skąpym stroju. Jak to więc ma się do Yubo? Nijak, ale rodzice często chcą wierzyć, że ich dziecko to aniołek i na pewno nie robi „takich” rzeczy. Niestety żyjemy w czasach, gdzie seksualizacja w Social Mediach jest na porządku dziennym i wiele młodych dziewczyn szybko się o tym przekonuje. Zwykłe zdjęcie nie zrobi takiej furory, jak zdjęcie w skąpym stroju kąpielowym.
Bądź co bądź oglądając niektóre TikToki mam wrażenie, że spełnia się scenariusz filmu Idiokracja. Nawet nie wyobrażamy sobie, jak wielu dorosłych mężczyzn daje upust swoim fantazjom, masturbując się do TikToka 14 letniej dziewczyny (to często mężczyźni, którzy lubują się w DDLG – jednak pamiętajmy, że takie zabawy są w porządku, tylko w przypadku dorosłych osób).
Podsumowanie
Ostatecznie – sam Tinder dla niepełnoletnich nie istnieje. Dawno temu Tinder był dostępny dla młodszych użytkowników, jednak od 2016 roku zmieniły się zasady i teraz mogą z niego korzystać tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Uważam osobiście, że to dobry ruch, aczkolwiek w niczym to nie pomoże, ponieważ świat nie lubi próżni i alternatywy powstają cały czas – nawet w szarej strefie.
Nie wiedziałem o istnieniu takich opcji… Ale może dla młodszych osób to fajny pomysł? Wydaje mi się, że jest dzięki temu łatwiej 🙂