Data publikacji: 2 sierpnia 2018
Data aktualizacji: 17 lipca 2020

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? To pytanie zadaje sobie nie jeden mężczyzna, który już za chwilę uda się do salonu fryzjerskiego. Wydaje się, że przecież mógłby się polecić barbera, który dobrałby mu takie cięcie, że klękajcie narody. A jednak często jest kompletnie na odwrót.

-> Interesujesz się włosami / modą? Koniecznie dołącz do naszej grupy na FB!

YouTube video

Dlaczego po wyjściu od Barbera, wyglądam jak nieopierzony kurczak?

Najczęściej powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że fryzura, którą sobie upatrzyłeś, kompletnie nie pasuje do twojej twarzy. No nie pasuje i koniec. Choćbyś nie wiadomo jak był przystojny, to cięcie ci nie leży. Powiem ci jak wygląda dobór fryzury u większości mężczyzn.

Mężczyzna lubi słuchać duetu Taconafide. Polubił ich do tego stopnia, że chce się do jednego z nich upodobnić. Myśli – zrobię sobie taką fryzurę jak Taco. Idzie do barbera, siada na fotel, tłumaczy co chce mieć na włosach. Barber odwala robotę, bierze kasiorę i nasz delikwent wychodzi. Wraca do domu, staje przed lustrem i… o Chryste panie! Wyglądam fatalnie. Jak ten łoś mnie obciął?

Niestety, fryzjerzy, czy też barberzy bardzo rzadko doradzą nam w kwestii fryzury. Jeśli przyjdziemy do nich z jakimś cięciem, po prostu zrobią o co prosimy i tyle. Nie będą kwestionować naszego wyboru. A czy powinni? Myślę, że szanujący się barber, powinien przynajmniej nakierować nas w odpowiednim kierunku. Klient ma prawo nie znać się na doborze fryzur i on powinien indywidualnie ocenić, czy będzie to wszystko grało jak należy.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Jeśli nie wiesz jaki kształt twarzy posiadasz, przejdź do tego wpisu i określ swój kształt. Poniżej przedstawiam kilka infografik, które powinny nieco ułatwić wam zadanie przy wyborze odpowiedniej fryzury. Pomijam również kwestie dotyczące tego, czym układać fryzury przy poszczególnych kształtach – pisałem już o tym w odpowiednim wpisie.

Dlaczego to ważne, aby dobierać fryzurę do jakiegoś kształtu twarzy? Dlaczego nie możesz sobie zrobić tego co ci się po prostu podoba i mieć to wszystko gdzieś? Oczywiście możesz tak zrobić. Jednak zgodzimy się, że jesteś tutaj, ponieważ chcesz wyglądać możliwie jak najlepiej. To jest twój priorytet. Jeśli chcesz wyglądać możliwie jak najlepiej, musisz trzymać się pewnych zasad. Nikt nie zabroni ci zrobić po swojemu. Tylko pozostaje pytanie, czy będzie to dla ciebie opłacalne. Okej, to jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Poniżej kilka propozycji do każdego z typów.

Twarz podłużna – propozycje

jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

nordic.businessinsider.com / onet.pl

Osoby o twarzy podłużnej powinny raczej unikać zaczesów i wysokich pompów. Musimy optycznie twarz skrócić, a zaczes i wysoka grzywka, optycznie ją wydłużą. Podobnie z długą brodą. Powinniśmy skupić się przede wszystkim na fryzurach typu side part, albo bad hair day.

Twarz kwadratowa – propozycje

jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

nordic.businessinsider.com / onet.pl

Przy twarzy kwadratowej odwrotnie jak przy podłużnej. Staramy się optycznie wydłużyć twarz, więc wysoko uniesione włosy będą tutaj bardzo dobrym pomysłem. Tym samym nie możemy twarzy poszerzać, a więc krótkie boki będą naszym najlepszym przyjacielem. Najlepiej poprosić fryzjera o długą górę i krótkie boki – obecnie bardzo popularne cięcie.

Twarz owalna – propozycje

jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

nordic.businessinsider.com / onet.pl

Twarz owalna to wygrana na loterii genowej. Możesz dopasować do tej twarzy praktycznie każdą fryzurę. Podobnie będzie z okularami przeciwsłonecznymi – niemal każdy model będzie idealny. Jak wyżej zostało już opisane, staramy się unikać grzywek i poszerzania boków, bo nie chcemy zbliżyć się kształtem do twarzy okrągłej. Oczywiście no offence. Twarz okrągła nie jest gorsza 😉

Twarz okrągła – propozycje

jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

nordic.businessinsider.com / onet.pl

Osoby z twarzą okrągłą nie mają łatwo, ale wszystko można zrobić. Po pierwsze – utrzymywanie niskiego poziomu tłuszczu w organizmie pozwoli nieco odkryć kości policzkowe i twarz nabierze „kształtu”. Co do fryzury – staramy się optycznie wydłużyć naszą twarz – wszelkie pompy mile widziane. Dobrze jest dodać trochę zawijasów, tekstur, aby odwrócić uwagę od okrągłego kształtu twarzy.

Twarz diamentowa – propozycje

jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

nordic.businessinsider.com / onet.pl

Twarz diamentowa wymaga od nas zwężenia czoła. Nie polecam ulizanych zaczesów i side partów. Bardziej skłaniałbym się w stronę bad hair day albo ciekawej, postrzępionej grzywki. Włosy powinny być co najmniej średniej długości. Mając taką fryzurę, powinniśmy unikać wszelkich fryzur z krótkimi włosami. Wtedy w żaden sposób nie będziemy mogli manipulować kształtem naszego czoła. Reszta jak najbardziej dozwolona.

*

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy. Jeśli jednak masz problemy z doborem fryzury i nie wiesz co zrobić – napisz w komentarzu pod tym wpisem. Postaram się pomóc i wybrać coś indywidualnie do twoich potrzeb 😉

Zostań ze mną na dłużej i odwiedź kategorię WŁOSY – znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów dotyczących włosów męskich i stylizacji. Subskrybuj też mój kanał na YouTube.