Data publikacji: 3 lutego 2018
Data aktualizacji: 19 kwietnia 2022

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Co prawda mamy dopiero luty i zanim słońce na dobre zawita w naszym rozkładzie dnia minie jeszcze dużo czasu. Postanowiłem jednak już teraz rzucić takim oto tematem. Czasami ktoś mi pisze, że nie wie jak dobrać okulary do kształtu twarzy. Cóż temat wydaje się błahy, a taki nie jest. Odpowiednio dobrane okulary do kształtu naszej twarzy mogą albo dodać nam kilka plusów, albo sprawić, że całkowicie zepsujemy jej finalny odbiór. 

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Niejednokrotnie widziałem faceta, który źle dobrał swoje okulary, przez co wyglądał jak agent z Matrixa w gorszym wydaniu. Niektórzy panowie zdecydowanie powinni wpisać w wyszukiwarce „jak dobrać okulary do kształtu twarzy”, bo to nie jest tak, że każde okulary przeciwsłoneczne, które znajdziesz na półce w sklepie są stworzone specjalnie dla ciebie.

Twarz Owalna

Kto posiada twarz o owalnym kształcie powinien się cieszyć, albowiem jest ogromnym szczęściarzem. Do takiej twarzy pasują wszystkie rodzaje okularów przeciwsłonecznych. Co za tym idzie – można korzystać niemal do woli z dostępnych wzorów.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Twarz Okrągła

Przy twarzy okrągłej nie jest już tak kolorowo jak przy owalnej. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do twarzy okrągłej powinieneś zaakcentować jej strukturę. Unikaj okularów typu lenonki, które jeszcze bardziej ją zaokrąglą. Zdecydowanie powinieneś postawić na okulary o kształcie kwadratowym. Dobrym wyborem będą tradycyjne okulary Wayfarer, które nosił w Wilku z Wall Street Leonardo DiCaprio (który też ma okrągłą twarz). Zaokrąglone oprawki jak już wspomniałem wcześniej podkreślą okrągły kształt twarzy, możesz to zauważyć na zdjęciu poniżej, drugim od góry od lewej.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Twarz Kwadratowa

Tutaj analogicznie jak wcześniej, tyle że w odniesieniu do innego kształtu, a więc staramy się nie podkreślać posiadanego kształtu twarzy (kwadratu). Powinniśmy poprzez odpowiednio dobrane okulary nieco zaokrąglić naszą twarz. Sprawdzą się także okulary typu D-Frame (oprawki w kształcie litery D) – ale tutaj ważna sprawa – powinny być to najprostsze modele, bez zbędnych udziwnień i dodatków. Unikamy wszelkich mocno zaakcentowanych okularów z wyostrzonymi krawędziami.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Twarz Prostokątna

Niektórzy mylą ten kształt twarzy z owalną. Posiadając ten kształt, nie możemy dobierać okularów, które będą wystawać poza najszerszy punkt naszej twarzy. Przy czym nie należy się rozdrabniać i wybierać egzemplarzy o małych rozmiarach. Wręcz przeciwnie, okulary powinny być pokaźne, aby podkreślić zalety naszej facjaty. Świetnie sprawdzą się tutaj aviatory czy okulary kwadratowe bez ostrych krawędzi.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Twarz Trójkątna

Panowie posiadający trójkątną twarz również jak powyżej w przypadku twarzy prostokątnej, nie powinni rezygnować z większych rozmiarów. Małe okulary odciągną uwagę od naszych oczu, a tego chcemy uniknąć. Bardzo dobry wybór to standardowe okulary typu D-Frames, czy wszelkie inne zaokrąglone modele.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy


Warto na koniec wspomnieć o podstawowych modelach okularów, które są dostępne na naszym rynku. Mogą one również pomóc odpowiedzieć na pytanie jak dobrać okulary do kształtu twarzy, gdyż zawsze najlepiej próbować chodzić w tym, co nam się podoba. Dopiero potem możemy zacząć odrzucać pewne opcje.

Aviatory

Pewnie wielu ludziom kojarzą się z lotnictwem i pilotami. I słusznie, bo ten typ okularów został zaprojektowany specjalnie dla pilotów, których oślepiały promienie słoneczne. Klasyka gatunku.Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Lenonki

Nazwa pochodzi od amerykańskiego muzyka Johna Lennona. To właśnie Lennon wprowadził modę na lenonki. W podobnych okularach gustowała również grupa Oasis, a szczególnie główny frontman Liam Gallagher.

lenony okulary

D-Frame

Okulary D-Frame to okulary w kształcie litery „D”. Gdyby brać pod uwagę pseudonim David Durden i jego inicjały „DD”, takie okulary powinny być moim znakiem rozpoznawczym.

Kwadratowe

Odmian okularów kwadratowych mamy całe mnóstwo. Są takie, które przypominają bardziej prostokąt, takie o zaostrzonych krawędziach lub zaokrąglonych. Do wyboru, do koloru.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Mam nadzieję, że artykuł nieco rozjaśnił ci jak dobrać okulary do kształtu twarzy. Jeśli masz jakieś pytania odezwij się w komentarzach, albo dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku.