Data publikacji: 30 lipca 2018
Data aktualizacji: 19 kwietnia 2022

Temperatury za oknem zmusiły mnie do napisania tego wpisu. Oczywiście wpisu pisanego przy butelce wody i wentylatorze ustawionym na maksymalne obroty. Po ostatnim proponowanym zestawie, który bardzo się podobał, kilka osób pytało szczegółowo o szorty i o to jak je nosić. Przybywam z małym poradnikiem. 

Krótkie spodenki męskie – Poradnik

Zacznijmy od rozwiania wątpliwości. Ostatnio ktoś rzucił mitem, że mężczyzna nie chodzi w szortach, bo są niepoważne i powinien chodzić tylko w długich spodniach. Argumentowane to było również tym, że taki jest kodeks elegancji i nawet niektóre szkoły zabraniały tak chodzić.

Przyznam szczerze, że z tymi szkołami to byłem mocno zaskoczony, bo na mojej drodze edukacji nigdy nie spotkałem się z takimi przepisami. Zawsze można było chodzić w czym się chce, a już na pewno nikt nie zwracał uwagi na szorty w czerwcu, przy 30 stopniach w cieniu. Ale oczywiście wierzę, że są takie szkoły, które mają swoje wymagania i traktują sprawę poważnie – coś jak mundurki. I to można w stu procentach zrozumieć, taka instytucja i ma swoje wymagania.

Czy mężczyzna może nosić szorty? 

Natomiast absolutnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w szortach chodzić nie można wcale. Naprawdę nie wiem kto wymyśla takie rzeczy, ale czasami czytając internet można się nieźle ubawić. Co więcej, osoby niezaznajomione z tematem, często biorą takie rzucone hasła na poważnie i kiszą się potem w ogromnym upale w rurkach. Po to są szorty, żeby w nich chodzić latem. Tyle na ten temat.

krótkie spodenki męskie

inhc.us

 

krótkie spodenki męskie

IG: @david_durden_

Krótkie spodenki męskie – jak dobrać?

Zacznijmy od długości. Tutaj sprawa jest dosyć prosta i klarowna. Krótkie spodenki męskie nie powinny sięgać za kolano. Ich długość powinna kończyć się przed kolanem lub ewentualnie dotykać krawędzią górnej części kolana. Zbyt długie krótkie spodenki wyglądają bardzo nieestetycznie i po prostu nieładnie. Jeśli nie chcemy, aby przypięto nam łatkę Janusza mody, to ten punkt jest podstawą.

Niestety często obserwuję na ulicach mężczyzn, którzy noszą szorty za kolano, albo co lepsze – niegdyś modne Hawajki. Wygląda to tak, jakby wstydzili się odkryć górnej części nogi, ale jest gorąco, więc zakładają coś takiego. Nie róbcie tak, a jak wkurzają was wasze nogi – to trzeba skoczyć na siłownię.

A co z szerokością? Tutaj powinniśmy zdecydowanie lawirować pomiędzy zbyt szerokimi, a zbyt wąskimi. Krótkie spodenki nie mogą być obcisłe, bo będzie to wyglądało komicznie. Po to zakładamy szorty, żeby nie odczuwać skutków upału na swoich nogach. Jeśli ktoś lubi rockowy styl i obcisłe spodnie – proszę bardzo, ale tylko długie. Szorty powinny mieć więcej luzu i nie ma tutaj miejsca na jakieś odstępstwa od normy.

Kolejna sprawa – gdy mamy umięśnione nogi, możemy pozwolić sobie na większy luz (bez przesady oczywiście). Gdy nasze nogi są szczupłe, bez widocznej muskulatury, nie możemy pogłębiać tego efektu, tak więc musimy wystrzegać się spodenek nieco bardziej szerokich (które przy większych nogach byłby ok), ale też nie możemy założyć spodenek obcisłych, bo również spotęgują ten efekt. Tak więc mierzymy gdzieś pomiędzy – np. tak jak na zdjęciu poniżej.

Tak więc przy szerokości starajmy się znaleźć kompromis. Zbyt obcisłe wyglądać będą źle, ale zbyt szerokie również – zachowajmy równowagę.

theidleman.com

Rodzaje krótkich spodenek

krótkie spodenki męskie

AliExpress.com

Jeans – podstawowy rodzaj, krótkich spodenek. Istnieje wiele szkół doboru szortów dżinsowych, ale ja przedstawię swoje podejście. Dżins jest średnim materiałem jeśli chcemy poczuć luz i wygodę latem. Wiele osób kwestionuje więc noszenie, krótkich spodenek z dżinsu – „no bo jak to, przecież to bezsensu, to jakbym chciał, to ubrałbym normalne długie dżinsy i tyle”. Jest w tym stanowisku dużo racji.

Dlatego moje podejście do szortów dżinsowych jako, że jest to nieformalny element garderoby, jest proste – staramy się znaleźć szorty w miarę możliwości przewiewne, które nie będą wyglądały zbyt poważnie. Polecam modne ostatnio szorty z przetarciami i białym sznurkiem zamiast paska – w ten sposób dżinsowe szorty stają się luźnym i przewiewnym elementem męskiej garderoby.

mandmdirect.com

Chino – to co odróżnia spodenki chino od jeansowych, to na pewno większa formalność. Chinosy będą spokojnie grały z jakąś ciekawą koszulą z lnu, gdzie szorty dżinsowe miałyby spory kłopot. Przedstawiałem ciekawe zastosowania koszuli i krótkich spodenek w jednym z wpisów – polecam zajrzeć.

Spodenki chino na pewno pozwolą zachować nam więcej klasy i elegancji, niż wspomniane wyżej szorty z denimu.

krótkie spodenki męskie

dstreet.pl

Dresowe – spodenki dresowe w przeciwieństwie do chino, są wyborem całkowicie luźnym i nieformalnym. Zdecydowanie jest to najbardziej casualowa kategoria z zestawienia i wybierając spodenki tego typu, powinniśmy liczyć się z tym, że zarówno buty oraz góra stylizacji, będą musiały podążać za luźnym formatem szortów.

Na pewno świetnie sprawdzą się latem, gdy maszerujemy na siłownię w bezrękawniku, albo akurat jesteśmy w drodze na basen, czy nawet idziemy wyrzucić śmieci, a potem zapalić cygaro. Dla wszystkich chcących poczuć maksymalną wygodę w ciepłe dni, dresowe spodenki będą idealnym wyborem.

Spodenki z lnu – jeszcze lepsza opcja w lecie?

Nie da się ukryć, że len to prawdopodobnie największy przyjaciel naszego ciała, podczas wysokich temperatur. Materiał ten doskonale przepuszcza powietrze, przez co jest bardzo przewiewny i nawet nie poczujemy, że coś mamy na sobie. Co do lnu – osobny wpis na jego temat już powstaje i wkrótce się pojawi.

Spodenki z lnu również zyskały całkiem sporą popularność.

krótkie spodenki męskie

menwithballs.pl

Szorty mogą być eleganckie

Na zakończenie ostatnia grafika, która pokazuje, że można połączyć szorty z eleganckim wydaniem. Marynarka, koszula – to wszystko może grać z szortami, pod warunkiem, że są to chinosy 😉

krótkie spodenki męskie

pinterest.com