Data publikacji: 16 marca 2020
Data aktualizacji: 17 października 2020

Mycie rąk jest jednym z najprostszych sposobów ochrony siebie i innych przed chorobami, takimi jak zatrucie pokarmowe czy grypa. W związku z zaistniałą sytuacją publikuję krótki artykuł na temat prawidłowego mycia rąk. W obecnym okresie jest to bardzo ważne. Zachęcam również wszystkich do pozostania w domu – oczywiście w miarę możliwości. Jak się teraz wszyscy zmotywują, to szybciej wszystko wróci do normy. Postaram się także przez kolejny tydzień codziennie publikować nowy artykuł na blogu. I co najważniejsze – bez paniki 😉

Jak myć ręce? Używaj mydła i wody

Przede wszystkim dłonie należy myć przy użyciu mydła i wody. Sama twarda woda to za mało, aby pozbyć się bakterii, dlatego koniecznie musimy skorzystać z mydła. A czy będzie to mydło w płynie, w kostce – bez znaczenia. Dlaczego należy myć ręce? Szacuje się, że dotknięcie banknotu czy klamki toalety publicznej przenosi na nasze ręce od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. 30 sekund prawidłowego mycia rąk sprawia, że pozbywamy się 90 procent bakterii. Jeśli będziemy robić to przez 60 sekund, pozbędziemy się wszystkich zarazków.

Pewnie nie raz korzystając z toalety publicznej, byłeś świadkiem, jak ktoś po prostu wychodzi, nie myjąc rąk i otwiera drzwi, naciskając na klamkę. Niestety to powszechne zjawisko szczególnie wśród mężczyzn. Nie jestem w stanie tego wytłumaczyć w racjonalny sposób. Dlatego tak trudno zadbać o higienę korzystając z toalety publicznej. Jeśli wymyłeś ręce, ale wychodząc, dotkniesz klamki – to prawie tak, jakbyś wcale ich nie umył. Pamiętaj, że oprócz higieny rąk, przydadzą się także maseczki wielorazowe – szczególnie podczas pandemii koronawirusa.

Przeczytaj również: Pielęgnacja Twarzy Męskiej

Instrukcja mycia rąk krok po kroku

Większość z nas prawdopodobnie nie zwraca większej uwagi na to, jak myje dłonie. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że większość z nas robi to bardzo niedokładnie, byle skończyć jak najszybciej. Poniżej przedstawiam 5 prostych kroków, którymi należy podążać za każdym razem. Natomiast pod krokami, zamieszczam infografikę „instrukcja mycia rąk” od WHO, która rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 1. Zwilż ręce czystą, bieżącą wodą (ciepłą lub zimną), zakręć kran i nałóż mydło.
 2. Pocieraj obie dłonie wewnętrzną i zewnętrzną stroną. Pocieraj dłonie także między palcami – patrz obrazek nr 3 i 4.
 3. Szoruj ręce przez co najmniej 30 sekund. Najlepiej jeśli dobijesz do 60 sekund.
 4. Dobrze spłucz ręce pod czystą bieżącą wodą.
 5. Wytrzyj ręce czystym ręcznikiem lub użyj automatycznej suszarki.
instrukcja mycia rąk krok po kroku

źródło: who.int

Kiedy powinieneś myć ręce?

Z myciem rąk nie wolno przesadzać. Może pomóc w rozsądnych ilościach, ale jeśli przesadzimy, to skóra zacznie wysychać i pojawią się dodatkowe problemy. Dlatego wszystko z umiarem. Ręce należy myć przede wszystkim w następujących sytuacjach:

 • po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluszki,
 • przed i po pracy z surową żywnością, taką jak mięso i warzywa,
 • przed jedzeniem lub obchodzeniem się z jedzeniem,
 • po wydmuchaniu nosa, kichaniu lub kaszlu,
 • przed i po leczeniu skaleczenia lub rany,
 • po dotknięciu zwierząt, w tym zwierząt domowych, pożywienia i wyczyszczenia ich klatek.

Właściwe mycie rąk usuwa brud, wirusy i bakterie, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na inne osoby i przedmioty, które mogą roznosić choroby, takie jak zatrucie pokarmowe, grypa lub COVID-19. 

YouTube video