Data publikacji: 26 lutego 2020
Data aktualizacji: 23 marca 2020

Pielęgnacja tatuażu to ważny proces, ponieważ od niego zależy końcowy efekt. Nie ma tutaj miejsca na zaniedbania. Tatuaż to osobiste i trwałe dzieło sztuki. Jest to również rodzaj rany, ponieważ pistolet do tatuażu używa szybko poruszającej się igły do ​​wstrzykiwania atramentu głęboko w skórę. Z każdą raną trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie i delikatnie. I tatuaż w pierwszych dniach od wykonania należy tak właśnie traktować – jak ranę, którą trzeba opatrywać. Pielęgnacja tatuażu jest ważną częścią zachowania pięknego (chyba, że wykonanego w piwnicy za wódkę) dzieła. Jak dbać o tatuaż? 

Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Pielęgnacja tatuażu może być niejasna, szczególnie jeśli jest to pierwszy tatuaż, który robiliśmy. Sam miałem podobnie – nie byłem do końca świadom, że tatuaż jest raną skóry. Świeżo po wykonaniu tatuażu jesteśmy zmęczeni, ponieważ 6 godzinna sesja jest dla organizmu dużym wyzwaniem. Ważne aby w trakcie uzupełniać płyny i mieć pod ręką batona. W tym przewodniku znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji nowego tatuażu oraz wskazówki dotyczące zachowania młodego i zdrowego wyglądu tatuowanej skóry. Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje tatuaż, przeczytaj mój artykuł na ten temat.

Początkowy bandaż

Po zakończeniu tatuażu artysta wykonujący dzieło nawilży skórę i nałoży na nią folię lub bandaże. W moim przypadku były to zarówno niewielkie bandaże i folia. Byłem też bardzo zmęczony całą sesją.

Jak widzisz, opieka nad tatuażem rozpoczyna się już w studiu. Po zakończeniu tatuażu artysta nałoży cienką warstwę kremu nawilżającego na cały wytatuowany obszar. Następnie całkowicie pokryje ten obszar folią lub bandażem. W pierwszych godzinach kuszące może być zdjęcie osłony ochronnej, aby spojrzeć na tatuaż. Jednak bandaż lub folia powinny pozostać przez co najmniej kilka godzin po zabiegu. Tatuator udzieli w tym zakresie szczegółowych informacji. Długość czasu będzie zależeć od wielkości i lokalizacji tatuażu.

To pokrycie chroni otwartą ranę przed bakteriami, światłem słonecznym i przed ocieraniem się o odzież. Aha żeby było jasne – zapomnij o opalaniu, jeśli dopiero co zrobiłeś tatuaż. Przez kolejnych kilka miesięcy nie powinieneś opalać skóry.

Pierwsze samodzielne mycie

Po zwykle nie mniej niż 5 godzinach można bezpiecznie usunąć bandaż i delikatnie omyć tatuaż. Po dokładnym umyciu rąk osoba może delikatnie umyć tatuaż hipoalergicznym mydłem (szare mydło) i ciepłą wodą za pomocą palców. Bardzo ważne jest tutaj zachowanie higieny. Pamiętaj, że obmywasz otwartą ranę. Koniecznie wcześniej dokładnie umyj ręce.

Środek nawilżający na skórze zejdzie, a tatuaż może wyglądać, jakby wydzielał atrament lub gęstą, lepką substancję. Ta reakcja zwykle nie stanowi powodu do niepokoju, ponieważ jest to tylko nadmiar płynu i atramentu pozostałego z procesu wykonywania tatuażu. Jest to jak najbardziej normalne.

Po umyciu osoba powinna poklepać skórę czystym ręcznikiem papierowym i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu do godziny. Dlaczego ręcznik papierowy? Ponieważ jest on wolny od zarazków i bakterii. Gdy obszar jest całkowicie suchy, można nałożyć cienką warstwę kremu nawilżającego na tatuaż pozostawiając go jednocześnie odkrytym, aby skóra mogła oddychać. Wtedy szybciej zajdzie renegeracja.

Czym smarować tatuaż? Pierwszy tydzień pielęgnacji

Przez pierwsze kilka dni wytatuowana skóra może być ciepła w dotyku i mieć czerwonawy wygląd. Kolory mogą również wydawać się bardzo jasne w stosunku do reszty skóry. Tatuaż stanie się mniej kontrastujący, gdy proces gojenia będzie kontynuowany. Świeżo po zrobieniu tatuażu jest on widoczny aż za bardzo, ale bez obaw – to wszystko kwestia czasu.

Osoba świeżo po wykonaniu tatuażu powinna unikać zanurzania w wodzie lub moczenia tatuażu przez pierwsze 3–6 tygodni, z wyjątkiem mycia. Tak więc zapomnij o basenach. W razie potrzeby można kontynuować stosowanie powyższej techniki prania przez pierwszy tydzień. Częstotliwość mycia jest różna w zależności od poziomu aktywności osoby i środowiska. Ktoś, kto cały dzień siedzi w klimatyzowanym biurze, może umyć tatuaż tylko raz dziennie. Ale ktoś, kto pracuje w gorącym lub brudnym środowisku i poci się, może potrzebować podmyć tatuaż co kilka godzin. Pielęgnacja ponad wszystko, ponieważ liczy się twoje zdrowie.

Najlepiej umyć tatuaż czystymi palcami, a nie szmatką lub ręcznikiem, który może podrażniać skórę i przedwcześnie usuwać wszelkie powstałe strupy. W pierwszych dniach często tworzą się strupy, a tusz może nadal przedostawać się przez skórę i trzeba regularnie zmywać. Ważne jest, aby nie podrywać strupów ani nie drapać skóry. Wiem jak to jest – strupy są bardzo kuszące. Najchętniej zerwałbyś je natychmiast. Nie rób tego. Pozwól skórze się zagoić, aby tatuaż mógł wyglądać jak najlepiej.

Każde zaczerwienienie lub łagodny obrzęk zwykle ustępuje pod koniec pierwszego tygodnia.

Jak dbać o tatuaż? Tydzień drugi

Na początku drugiego tygodnia strupy zaczną się łuszczyć. Ważne jest, aby zachować szczególną delikatność podczas mycia i nawilżania w tym tygodniu, ponieważ łatwo jest oderwać strupy i uszkodzić tatuaż – nawet przez nieostrożność. Niech motywuje cię fakt, że wydałeś na swoje dzieło sporo oszczędności. Chyba nie chcesz zepsuć efektu końcowego?

W tym tygodniu skóra prawdopodobnie będzie swędząca, ale nie można jej drapać. Dodatkowy krem ​​nawilżający może pomóc złagodzić świąd. Stosowanie środka nawilżającego przechowywanego w lodówce może również łagodzić swędzącą lub podrażnioną skórę. W razie potrzeby można przyjmować doustnie produkt bez recepty – lekarze polecają tutaj difenhydraminę, aby złagodzić swędzenie.

Pielęgnacja tatuażu w ostatnich tygodniach

Ostatni etap leczenia może być powolny, ale wymaga cierpliwości. Większość większych strupów już się łuszczy i odpada. Mogą pojawić się małe strupy i kawałki martwej skóry, ale one również znikną wraz z postępem procesu gojenia. Strupki i łuszcząca się skóra mogą powodować, że obszar tatuowany wygląda na suchy i matowy. Zastosowanie kremu nawilżającego i ochrona tatuażu przed słońcem pomoże w tych sprawach.

Zewnętrzne warstwy skóry powinny się całkowicie zagoić do końca trzeciego tygodnia. Wewnętrzne warstwy skóry mogą się goić, ale wymagają znacznie mniej opieki. Szanse na zakażenie są zmniejszone, gdy zewnętrzne warstwy skóry się zagoją, ponieważ bakterie nie mają już dostępu do otwartej rany.

Regularne nawilżanie w miesiącach po wykonaniu nowego tatuażu sprawi, że całość będzie wyglądać jasno i wyraźnie. Ochrona tatuażu przed słońcem za pomocą odzieży i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej po wygojeniu jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach.

Odrzucenie tuszu lub alergia

Na każdym etapie procesu gojenia ciało może odrzucić kolor atramentu. Jeśli ciało jest uczulone na tusz, na skórze może powstać bolesna wysypka. Aby uniknąć odrzucenia atramentu, niektórzy tatuatorzy wykonają test alergii z danym kolorem, nakładając niewielką ilość na skórę. Jeśli powoduje reakcję alergiczną, to nie jest bezpieczny w użyciu.

Mogą wystąpić alergie na tusz, ponieważ kolory tatuaży zawierają wiele różnych substancji. Na przykład czarny tusz zawiera węgiel, a czerwony tusz zawiera siarczek rtęci. Wszystko zależy od indywidualnych cech każdego człowieka.

Każdy, kto doświadcza wysypki na lub wokół tatuażu, powinien odwiedzić lekarza, który może zidentyfikować i leczyć wysypkę. Osoba może również skontaktować się ze swoim artystą tatuażu, który udzieli pewnych wskazówek.

Podsumowanie pielęgnacji tatuażu

Podsumowanie:

  1. Artysta po zakończeniu tatuowania nałoży bandaż lub folię, które zdejmiesz po upływie minimum 5 godzin.
  2. Przez pierwszych kilka dni musisz uważać, ponieważ masz do czynienia z raną otwartą. Używaj papierowych ręczników, a przed myciem tatuażu, wcześniej dokładnie dezynfekuj dłonie.
  3. Nie wystawiaj tatuażu na działanie promieni słonecznych, zapomnij o basenach – tam jest dużo zarazków, a ty masz ranę otwartą.
  4. Stosuj regularnie krem nawilżający na ranę.
  5. Nie odrywaj strupków, poczekaj aż same odpadną.
  6. W razie pojawienia się reakcji alergicznych, skontaktuj się z lekarzem, który przepisze odpowiednie środki zapobiegawcze.

Pamiętaj – wykonuj tatuaż w sprawdzonych salonach i nigdy nie daj namówić się na eksperymenty wśród niedoświadczonych tatuatorów. Zapomnij o tanich tatuażach, czy wykonywanych w piwnicy za wódkę. Będziesz tego żałował.