Data publikacji: 19 października 2020
Data aktualizacji: 19 października 2020

Długie włosy męskie to może być świetna sprawa, jednak to zależy od podejścia danej osoby. Wielu mężczyzn nie ma czasu na prowadzenie swoich długich włosów, dlatego po czasie stają się one prawdziwą zmorą i utrapieniem. Miałem kiedyś dłuższe włosy i dziś chcę podzielić się z Tobą kilkoma przemyśleniami na ten temat. Dziś dowiesz się jak pielęgnować długie włosy i co robić, aby zawsze cieszyły się znakomitym wyglądem.

Długie włosy męskie – zapuszczać, czy dać sobie spokój?

Bardzo często pytacie mnie, czy zapuszczać włosy, czy może lepiej odpuścić. Dostaję od was sporo zdjęć – w celu określenia, czy długie włosy będą pasować do waszej twarzy. To wszystko jest bardzo istotne, natomiast nie najważniejsze. Podstawowe pytanie, jakie powinien sobie zdać każdy mężczyzna, decydujący się na zapuszczanie włosów brzmi: czy będę się w tych włosach dobrze czuł? Czy to faktycznie moja decyzja, czy chcę mieć długie włosy, bo znany aktor też takie ma?

Doświadczenie nauczyło mnie, że nie warto podążać ślepo za innymi w tej kwestii. Oczywiście, że każdy z nas po części wzoruje się na innych. Jednak ostateczna decyzja nie powinna być uzależniona od tego w stu procentach. Nagrałem krótki filmik, w którym opowiadam, dlaczego ściąłem długie włosy i jakie błędy popełniłem, decydując się na zapuszczanie. Polecam na dobry początek go sobie odtworzyć.

YouTube video

Długie włosy u chłopaka – jak pielęgnować?

Jeśli zamierzasz upiąć włosy, znalezienie odpowiednich gumek do włosów pokrytych tkaniną jest kluczowe. Właściwie gumki do włosów powinieneś mieć zawsze pod ręką, bo nigdy nie wiesz, kiedy się przydadzą. Szczególnie jeśli uprawiasz dużo sportu, to będziesz wiedział, co mam na myśli. Sama stylizacja takich włosów najczęściej sprowadza się do tego, że je wiążemy lub chodzimy w rozpuszczonych.

Pamiętaj, że noszenie ciasnych czapek lub bardzo ciasnych kucyków może powodować stan zwany łysieniem trakcyjnym, czyli wypadaniem włosów z powodu zbyt częstego ciągnięcia włosów. Noszenie ciasnego kapelusza lub kucyka może również rozciągnąć włosy, powodując ich puszenie się i łamanie.

Luźniejsze noszenie czapek i kucyków pomoże chronić włosy przed uszkodzeniami. Oczywiście najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z okrycia głowy, szczególnie gdy masz włosy słabe genetycznie i łamliwe. Ja przykładowo, gdy używam często czapki, muszę mierzyć się z nadmiernie przetłuszczającymi włosami. Jednak zimą w niektóre dni rezygnacja z czapki nie jest dobrym pomysłem. Dlatego zadbaj o to, aby czapka czy kapelusz były w miarę możliwości luźne.

Szampon i odżywka na długie włosy u mężczyzn

Będziesz także musiał ustalić, jaki szampon i odżywka pasują do Twojego rodzaju włosów (oczywiście, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Przed umyciem włosów upewnij się, że nie są splątane. Rozprowadź szampon na włosach tak, jak zwykle, ale pamiętaj, że powinno to zająć więcej czasu, docierając do każdego pasma. Wykonaj te same czynności z odżywką, pamiętając, że większość odżywek wymaga dwóch lub trzech minut, aby zadziałać. Podczas mycia należy pamiętać, że zbyt gorąca woda usunie dobroczynne olejki z włosów i skóry głowy. Dlatego myj włosy ciepłą wodą, ale nie gorącą.

Ode mnie rada – nałóż odżywkę do włosów na samym początku, zanim użyjesz szamponu. Na ten sposób wpadłem przypadkiem i muszę przyznać, że to bardzo dobry pomysł. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy pozostawisz odżywkę we włosach na około 15 minut. Jeśli masz na to czas, to naprawdę warto spróbować. Następnie spłukujesz odżywkę pod prysznicem i nakładasz szampon. Ta kolejność ma jedną główną zaletę – włosy zyskują dodatkowe odżywienie i warstwę ochronną jeszcze przed zastosowaniem szamponu. Taka sesja sprawia, że włosy wyglądają na zdrowsze i są miękkie. W takim stanie możesz je rozpocząć, układać bez większego problemu.

Suszenie włosów – jak robić do z głową?

Suszenie przez gorący nawiew jest również częstą przyczyną uszkodzenia włosów. Jeśli musisz użyć suszarki, nałóż spray z solą morską, taki jak Apothecary 87 Salt Tonic – to będzie dobra warstwa ochronna przed gorącym nawiewem. Użyj grzebienia z szerokim rozstawem zębów – Kashoki Kazuko, aby zapobiec ciągnięciu podczas czesania i zawsze pozostawiaj włosy lekko wilgotne. Jeśli masz czas, najzdrowszym sposobem na wysuszenie włosów jest pozostawienie ich do wyschnięcia bez używania suszarki. Jednak umówmy się – w zdecydowanej większości przypadków jest to niemożliwe.

Ponieważ jedynym prawdziwym sposobem na wyeliminowanie zniszczonych włosów jest odcięcie uszkodzeń, należy przycinać włosy co sześć do ośmiu tygodni. Jednak powiedz swojemu fryzjerowi lub barberowi, że chcesz usunąć tylko tyle włosów, aby wyeliminować rozdwojone końcówki – będzie to zdecydowanie najlepszym wyborem.

Długie włosy męskie – podsumowanie

Decydując się na długie włosy, musisz zaopatrzyć się w:

  • odpowiednie kosmetyki (podstawa – odżywka, szampon i spray ochronny),
  • suszarkę z funkcją zimnego nawiewu,
  • większą ilość wolnego czasu na pielęgnację włosów,
  • dobrego fryzjera lub barbera.

Na początku warto sprawdzić, czy włosy będą pasować do twojej twarzy. Następnie zastanowić się, czy faktycznie to nasza decyzja, czy chwilowa fascynacja jakimś trendem, który za 6 miesięcy się skończy. To ważne, bo proces zapuszczania trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat – w zależności od rezultatów, jakie chcemy uzyskać.

Ostatecznie stan twoich włosów jest bezpośrednim odzwierciedleniem stanu twojego ciała. Stres, zła dieta, palenie i brak snu przyczyniają się do złego stanu zdrowia i matowych, pozbawionych życia włosów. Chociaż produkty mogą to trochę naprawić, zdrowie włosów zawsze sprowadza się do zdrowia całego ciała. Więc dobrze się odżywiaj, pij dużo wody, zmniejsz stres i żyj dobrze. Twoje ciało i włosy będą Ci za to wdzięczne.