Data publikacji: 6 kwietnia 2020
Data aktualizacji: 21 listopada 2020
Zastanawiasz się jaki olejek do brody wybrać? Ten artykuł jest dla ciebie! Olejek do brody to zdecydowanie najbardziej podstawowy kosmetyk do pielęgnacji zarostu. O ile w przypadku niektórych produktów można polemizować nad ich „przydatnością” (często takie dylematy pojawiają się w przypadku balsamów do brody), tak olejek do brody jest absolutną podstawą. Jeśli jesteś brodaczem, to po prostu musisz mieć w szufladzie przynajmniej jedną sztukę takiego olejku. Jaki olejek do brody wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów do stylizacji zarostu?
Olejek do brody – co to jest?
Kosmetyki do brody to dosyć rozbudowany temat, który poruszam na blogu od jakiegoś czasu. Omawiany dziś olejek do brody jest w zasadzie mieszanką olejków roślinnych i eterycznych specjalnie dobranych do nawilżania, odżywiania i wygładzania brody oraz skóry.
Olejek roślinny stanowi większą część mieszanki. Zwykle stosowane są takie oleje roślinne jak jojoba, kokos, nasiona winogron i argan. Każdy z nich jest wybrany ze względu na swoje indywidualne korzystne właściwości i łatwość wchłaniania do włosów i skóry. To właśnie mieszanka tych kilku substancji kryje się pod nazwą „olejku do brody„.
Olejek do brody – dlaczego warto go używać?
Oprócz wspomnianych powyższych właściwości, warto nadmienić, że większość komercyjnych olejków do brody pachnie przy użyciu jednego lub kilku olejków eterycznych, chociaż dostępne są także bezzapachowe olejki do brody. Bezzapachowe produkty polecam używać, gdy nie lubisz nienaturalnego zapachu brody lub jeśli masz bardzo wrażliwą skórę.
Po co się tym przejmować? Być może myślisz, że ludzie od stuleci zapuszczają brody, nie martwiąc się o takie drobiazgi, jak olejek do brody. Nic bardziej mylnego! Wiedzą to wszyscy brodacze, już wraz z powstaniem pierwszych olejków do brody, które sięgają starożytnej historii. Być może ludzie byli wtedy bardziej prymitywni, ale nawet bez współczesnej wiedzy naukowej starożytny człowiek rozumiał i wykorzystywał właściwości olejku do brody. Istnieje wiele dobrych powodów, dla których warto stosować olejek do brody. A oto niektóre z nich.
Wygląd brody
Przypuszczalnie przynajmniej jednym z powodów, dla których zapuściłeś brodę, był wygląd. Dlatego zrozumiałe jest, że po wysiłku włożonym w dyskomfortowe zapuszczanie zarostu, powinieneś zrobić wszystko, by utrzymać brodę w nienagannym stanie.
Dobry olejek do brody powinien znacznie łatwiej kontrolować i rozplątywać brodę, ponieważ sprawia, że włosy są bardziej miękkie, mniej łamliwe i łatwiejsze do czesania.
Jest to szczególnie ważne dla panów z dłuższymi brodami, które, (jeśli nie są ostrożni) stają się suche i delikatne, z rozdwojonymi końcówkami i raczej dzikim i zaniedbanym wyglądem. Może kiedyś to było modne, obecnie taki niechlujny wygląd brody nie kojarzy się z czymś dobrym. Nawilżająca natura olejku do brody nadaje włosom zdrowego połysku i sprawia, że włosy są bardziej podatne na układanie, dzięki czemu łatwiej jest je ujarzmić.
Odżywcze właściwości
Uzdrawiające i wzbogacające składniki naturalnych olejków stosowanych w olejku do brody są wchłaniane przez skórę i włosy. Dzięki temu włosy odżywiają się i utrzymują miękkie i zdrowe.
Kiedy zapuszczasz brodę, skóra pod nią jest nieco zaniedbana, a olejek do brody działa jak naturalna odżywka do skóry. Dobry olejek roślinny może zawierać właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także być bogaty w witaminy i minerały.
Wszystkie te korzyści przyczyniają się do ogólnego dobrego samopoczucia skóry i włosów, a także stymulują silny, zdrowy wzrost brody.
Olejek do brody nawilża
Jak już wspomniano, olej do brody jest doskonałym środkiem nawilżającym i wraz z dobrą higieną i pielęgnacją brody, pomoże zapobiegać łojotokowemu zapaleniu skóry (łupieżowi).
Tak, ten stan może wpływać nie tylko na skórę głowy, ale także na twarz i jest często doświadczanym, niepożądanym efektem ubocznym zapuszczania brody. W końcu nie jest bardziej atrakcyjne, gdy białe wiórki suchej skóry spadają z twarzy, zamiast z głowy.
Olejek do brody dokładnie wmasowany w skórę pod brodą oraz włosy po umyciu szamponem pomoże je nawilżyć i zachować miękkość i gładkość.
Kojące działanie
Każdy, kto kiedykolwiek zapuścił brodę, wie, jak bardzo irytująca i rozpraszająca może być we wczesnych stadiach. Nieustanne swędzenie powoduje, że wielu po prostu się poddaje, zanim zobaczy końcowy rezultat. Wtedy zamiast olejku, panowie kupują tradycyjną maszynkę do golenia.
Zastosowanie olejku do brody do zmiękczenia i nawilżenia skóry może przynieść ulgę i zwiększyć jej trwałość.
Zmiękczające właściwości
Decydując się na zapuszczenie brody, pamiętaj, że zarost i krótkie włosy mogą mieć „efekt ścierny” i że może to być coś, co znacznie utrudni cały proces.
W końcu żadna dama nie chce ryzykować wysypki wywołanej całowaniem kogoś, kto ma na brodzie odpowiednik grubego papieru ściernego!
Olejek do brody wchłaniany we włosy pomoże uczynić twoją brodę bardziej miękką i zmysłową w przeciwieństwie do szorstkiej i niewygodnej.
Poniżej moje dwie propozycje olejków do brody premium od polskiej marki Horde. Dlaczego je polecam? Pozwól, że wymienię:
- naturalny skład,
- idealne do brody suchej i zniszczonej,
- przeciwdziałają siwieniu i wypadaniu włosów,
- w składzie m.in. olej z ostropestu, który tworzy dodatkową warstwę ochronną.
Masz moją gwarancję, że będziesz w stuprocentach zadowolony.
85 – 35 zł
85 – 35 zł
Jaki olejek do brody wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele bardzo dobrych olejów do brody, więc jaki wybrać?
Cóż, w dużej mierze zależy to od osobistych preferencji dotyczących zapachu i odczucia, np. niektóre dają więcej blasku niż inne w zależności od składu skóry i włosów danej osoby.
Podczas sprawdzania składników należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Oleje roślinne
Jak wcześniej wspomniano, olej roślinny jest głównym składnikiem tego produktu i istnieje wiele opcji wyboru w tym zakresie.
Ważne, aby olejki roślinne były niekomedogenne, co oznacza, że nie zatykają porów i są łatwo wchłaniane przez skórę i włosy.
Poniżej znajdziesz opis 4 rodzajów olejków roślinnych, które możesz znaleźć w olejkach do pielęgnacji brody i skóry. Sam zdecyduj, co jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, a potem dobrze sprawdzaj skład.
Olej jojoba
Olejek jojoba jest bardzo często stosowany i jest w rzeczywistości płynnym woskiem, który najbardziej przypomina naturalnie wydzielany olejek skóry – sebum.
Wyróżnia się dobrą trwałością w porównaniu z niektórymi innych olejków roślinnych i zawiera składniki terapeutyczne, w tym jod (82%) witaminę E, kompleks witaminy B, krzem, chrom, miedź i cynk.
Olejek jojoba zawiera trzy kwasy tłuszczowe; gadoleiczny, erukowy i oleinowy.
Oprócz tego, że jest nietoksyczny i nie wywołuje alergii, nie pozostawia skóry tak tłustej jak niektóre oleje i jest bezpieczny do stosowania na wrażliwej skórze.
Przeciwutleniacze;
Witamina E – poprawia nawilżenie i elastyczność skóry oraz pomaga zmniejszyć stan zapalny. Zapewnia skórze pewną ochronę przed skutkami zanieczyszczenia, dymu papierosowego i promieni UV oraz pomaga zagęścić włosy.
Kompleks witaminy B pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem się komórek.
Olejek jojoba oferuje również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
Olej kokosowy
Olej kokosowy jest dobrze znany ze swojego korzystnego wpływu na skórę i włosy. Ma wysokie stężenie tłuszczów nasyconych, a zatem ma dobry okres trwałości. Tłuszcze te działają nawilżająco na skórę, podczas gdy kwasy kaprynowy, laurynowy i kaprylowy mają właściwości dezynfekujące i przeciwdrobnoustrojowe.
Witamina E i białka pomagają zapobiegać zmarszczkom i przedwczesnemu starzeniu się
Olej z pestek winogron
Lżejszy niż olej kokosowy. Pestki winogron łatwo wchłaniają się w skórę i włosy i są bezwonnym olejkiem o niektórych właściwościach przeciwutleniających.
Zawiera kwasy linolowe i oleinowe, które działają korzystnie na skórę i niewielką ilość witaminy E.
Olej z pestek winogron ma bardzo lekko ściągające właściwości, które pomagają napiąć i wygładzić skórę.
Olej arganowy
Olej arganowy jest pozyskiwany z ziaren drzewa arganowego, pochodzącego z Maroka i jest bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe.
Jest szybko i łatwo wchłaniany bez pozostawiania tłustego posmaku, dzięki czemu jest dobrym, naturalnym środkiem nawilżającym zarówno dla skóry, jak i włosów. Przeciwutleniacze zawarte w oleju arganowym pomagają zmniejszyć podrażnienia, suchą lub swędzącą skórę oraz działają przeciwzapalnie i leczniczo.
Zapach
Olejki eteryczne są używane do zapewnienia naturalnego zapachu. Zwykle będzie to mieszanka dwóch lub więcej olejków w celu uzyskania pożądanego przez producenta zapachu.
Idealnie jest szukać olejku do brody, który wykorzystuje naturalne produkty, a nie sztucznie wytwarzane zapachy, które mogą wysuszać skórę.
Podczas sprawdzania składników wybierz olejek, który ma w składzie wymienione wykorzystane olejki eteryczne, a nie tylko słowo „zapach”, ponieważ jest to wskazówka, że zapach nie pochodzi z olejków naturalnych.
Olejki eteryczne są mocne, dlatego stosuje się je w małych ilościach z większymi ilościami oleju roślinnego. Jeśli masz wrażliwą skórę, olejek eteryczny może ją podrażniać, dlatego możesz zdecydować się na olejek bezzapachowy.
Jak używać olejku do brody?
Najlepiej jest stosować olej do brody po kąpieli lub prysznicu, zaraz po umyciu szamponem i po przeprowadzeniu podstawowej pielęgnacji brody. Kąpiel lub prysznic gorącą wodą otwiera pory i zmiękcza włosy, dzięki czemu olej łatwiej i szybciej się wchłania. Po umyciu wysusz brodę, ale pozostaw ją lekko wilgotną.
Wylej 2 lub 3 krople oleju na dłonie. Następnie wcieraj brodę i wmasuj w skórę poniżej. Nie spiesz się, aby zapewnić równomierne rozłożenie. Jeśli szukasz jakościowego produktu, nie zapomnij aby odwiedzić mój sklep z kosmetykami do brody.
Na koniec przeczesz, aby uzyskać schludne i zadbane wykończenie.
To, jak często używasz olejku, zależy od indywidualnych potrzeb. Warto go używać za każdym razem, gdy bierzesz prysznic, aby uzupełnić olejek w skórze.
Pan Drwal Steam Punk 50 ml
98 zł
Pan Drwal X Bulleit 30 ml
79 zł