Data publikacji: 12 października 2019
Data aktualizacji: 13 października 2023

Broda staje się coraz popularniejsza, co mnie osobiście cieszy, bo to przecież symbol męskości. Każdy z nas pewnie widział wiele sytuacji, gdzie młodo wyglądający chłopak, po zapuszczeniu brody, całkowicie zmienia swój image. Sam polecałem zapuszczenie brody we wpisie pt. jak wyglądać starzej Stąd coraz częściej przewijające się pytanie dotyczące stylizacji brody. Na moim blogu do tej pory poruszaliśmy głównie tematy związane z włosami męskimi, ale nie było nic o brodzie. Czas wypełnić tę lukę!

Jak stylizować brodę? Znajdź dobrego barbera!

Jeśli postanowiłeś, że chcesz zapuścić brodę, to na początku warto znaleźć dobrego barbera. Najlepiej zainstaluj aplikację booksy i poszukaj jakiegoś Barber Shopu w twojej okolicy. Barber to taki ktoś, kto zajmuje się strzyżeniem męskim i mam tutaj na myśli zarówno brodę, jak i włosy. U Barbera zawsze poczujesz się jak prawdziwy mężczyzna. Warto też wiedzieć czym różni się barber a fryzjer.

Stylizacja brody to swego rodzaju sztuka i nikt nie zrobi tego lepiej, niż doświadczony barber. Ze względu na to, że w Barber Shopie przyjdzie nam zostawić nieco więcej gotówki, wielu mężczyzn stara się stylizować zarost po swojemu. Niestety jeśli nie masz doświadczenia, to możesz tylko sobie zaszkodzić, psując cały efekt. Należy również pamiętać, że na zarost warto się zdecydować, gdy jest on już naprawdę gęsty. W przeciwnym razie można tylko pogorszyć wygląd twarzy. Jeśli jeszcze nie masz gęstego zarostu, poczekaj cierpliwie.

Stylizacja brody, kosmetyki, które powinieneś mieć w szufladzie

Kosmetyki do brody opanowały rynek w bardzo krótkim czasie. Jest to mocno powiązane z modą na brodę, bo jakby nie patrzeć to styl drwala lub wikinga jest obecnie mocno popularny. Flanelowe koszule, pokaźna broda i fryzura top knot to połączenie, które swego czasu mogliśmy obserwować bardzo często.

Jeśli wydawało ci się, że to kategoria kosmetyków do stylizacji włosów męskich jest mocno rozwinięta, to możesz być zaskoczony. Produktów do brody jest tyle samo, a może i jeszcze więcej. Olejki, balsamy, szampony – człowiek niewtajemniczony łatwo może się zgubić, no bo po co mi olejek? Co mam z nim zrobić? Do niedawna wystarczyło przyciąć sobie brodę i było ok, teraz jednak to już za mało. Pielęgnacja brody to podstawa, jeśli chcesz utrzymać ją w dobrej kondycji. Poniżej zestawienie kosmetyków, które na pewno powinieneś mieć w szafie, jeśli decydujesz się na zapuszczenie brody.

Jeśli interesuje cię stylizacja włosów męskich, przeczytaj wpis czym układać włosy.

Olejek do brody – podstawowy kosmetyk do stylizacji brody

Pielęgnacja brody powinna rozpocząć się od dobrego olejku. Olejek do brody pełni funkcję nawilżającą, zarówno samego zarostu, jak i twarzy. Gdy zapuszczasz brodę, spada produkcja sebum (łoju skórnego), które jest odpowiedzialne za naturalne nawilżenie skóry u ssaków. Sebum tworzy dodatkowo warstwę antybakteryjną, która chroni skórę przed podrażnieniami.

To właśnie dlatego olejek do brody jest taki ważny. Niektórzy mężczyźni podczas zapuszczania brody stosują jeszcze dodatkowo specjalny tonik antybakteryjny. Pisałem o nim we wpisie o pielęgnacji twarzy męskiej.

pan drwal bulleit bourbon

OLEJEK DO BRODY PAN DRWAL BULLEIT BOURBON X

Na dobry początek polecam olejek Pan Drwal Bulleit Bourbon, który należy do serii kosmetyków wzorowanych na Whiskey z Kentucky. Niesamowicie męski zapach klasycznego amerykańskiego Bourbonu doda charakteru każdemu mężczyźnie. Bardzo dobrze nawilża brodę i jak na olejek, jest całkiem wydajny. Ze względu na swoją formę, idealnie nadaje się na prezent dla każdego mężczyzny z zarostem. Na pewno pomoże ci zapuścić pokaźny zarost.

Stylizacja brody z użyciem Balsamu

Z balsamami do brody bywa różnie. O ile olejek uważany jest za must-have, tak balsam już niekoniecznie. Jednak co by nie mówić, to trzeba uwzględnić go w tym zestawieniu. Co ciekawe, balsamy są dosyć popularne i wielu mężczyzn mimo podzielonych opinii, nie wyobraża sobie swojej brody bez tego kosmetyku.

Balsam służy głównie pielęgnacji brody w podobnym stylu co olejek, z tym że można za jego pomocą jeszcze stylizować brodę. Olejek w stylizacji się nie sprawdzi. Można by wysnuć wniosek, że skoro tak, to lepiej kupić balsam do brody i mieć produkt 2 w 1, zamiast decydować się na olejek. To nieprawda, bo dobrego olejku do brody nic nie jest w stanie zastąpić. Tak czy inaczej, jeśli ktoś lubi mieć w kieszeni coś na wszelki wypadek, gdyby broda straciła swój kształt, to jak najbardziej można spróbować.

Pan Drwal Freak Show Basil

BALSAM DO BRODY PAN DRWAL BASIL & BLACKBERRY

Wybrałbym balsam Pan Drwal Basil & Blackberry szczególnie na zimę, ponieważ jest niezwykle orzeźwiający. Uwielbiam zapach jeżyn, a tutaj jest on połączony z bazylią. Słodkawy i bardzo świeży. Sprawia wrażenie, jakby broda w połączeniu z nim miała pokryć się lodem. Bardzo poręczne małe pudełeczko, które zmieścisz w kieszeni płaszcza bądź kurtki.

Szampon – stylizacja brody zaczyna się od podstaw

Jeśli chodzi o szampony do brody, to sprawa jest dosyć prosta. Służą głównie pielęgnacji i zmywają wszystkie nakładane kosmetyki. Czy są konieczne? Nie, ale wszystko zależy od danego brodacza. Może się zdarzyć, że broda po umyciu szamponem traci swoje najlepsze właściwości i trzeba użyć sporo balsamu czy wosku, aby ją ponownie okiełznać. Niektórzy jednak będą mieli w szufladzie kilka sztuk takiego szamponu, ponieważ uwielbiają moment lekkości po zmyciu wszystkich kosmetyków.

To trochę tak jak z woskowymi pomadami do włosów. Fryzura wygląda ładnie i klasycznie w ciągu dnia, ale gdy kładziesz się spać, to wolisz ten wosk zmyć. Ostatecznie każdy sam musi stwierdzić, czy szampon jest mu potrzebny. Jakaś mała buteleczka zawsze może stać na pogotowiu.

szampon do brody steam punk

SZAMPON DO BRODY PAN DRWAL STEAM PUNK

Steam Punk to klasa sama w sobie. Szampon powstał na bazie naturalnych olejów roślinnych z certyfikatem ECO CERT. Wśród olejów znajduje się makadamia, która łagodzi skutki podrażnień – co często się zdarza podczas regularnego stosowania kosmetyków do zarostu.

Kartacz – podstawowe narzędzie do stylizacji brody

Stylizacja brody nie byłaby możliwa bez odpowiednich akcesoriów. Tutaj niezwykle przydaje się kartacz do brody. Myślisz sobie – ale jak to kartacz, taki z mięsem? Otóż kartacz to inaczej szczotka do brody, która pomaga w pielęgnacji i stylizacji. Co prawda stylizacja za pomocą samego kartacza może być nieco trudna, bo to nie jest jego podstawowa rola. Do stylizacji polecałbym kupić jakiś prosty grzebień, można nawet 2 w 1 od Apothecary do włosów i brody. Grzebieniem brodę jest dużo łatwiej okiełznać. Podstawowe zadanie kartacza to pobudzenie ukrwienia skóry, co wpływa pozytywnie na całokształt zarostu.

apothecary 87 grzebień

GRZEBIEŃ 2w1 APOTHECARY 87 DO BRODY I WŁOSÓW

Stylizacja brody – podsumowanie

Podsumowując, jeśli planujesz zapuścić brodę i nie wiesz jak się za to zabrać wykonaj poniższe kroki:

  • znajdź dobrego Barbera, który zajmie się twoją brodą,
  • kup niezbędne kosmetyki, olejek (must have) i ewentualnie balsam oraz szampon,
  • kup kartacz, którym będziesz pielęgnował zarost i pobudzisz jego wzrost.

Tak więc to tyle w temacie stylizacja brody, kosmetyki, które znajdziesz w sklepie dla brodaczy, na pewno pomogą ci w pielęgnacji i pewnego dnia być może będziesz mylony z Hagridem na ulicy. W razie pytań zapraszam do kontaktu lub pisania w komentarzach.

Znalezione obrazy dla zapytania hagrid