Data publikacji: 1 listopada 2020
Data aktualizacji: 5 listopada 2020

Zastanawiasz się jak suszyć włosy? To znak, że postanowiłeś porządnie zadbać o swój wizerunek – to się ceni. Suszenie włosów męskich to nie jest nazbyt skomplikowana sprawa, aczkolwiek jej zgłębienie na pewno nie zaszkodzi. Wiele tematów z różnych dziedzin jest podobnych – na pierwszy rzut oka wydają się banalne, ale jak rozbijemy je na szczegóły, to okazuje się, że mogą wprawić w zakłopotanie. Dziś kilka moich rad na temat suszenia włosów, postaram się podzielić z Tobą wszystkim co wiem. Dowiesz się jakim powietrzem suszyć włosy i co jest potrzebne. Suszarki w dłoń i lecimy z tematem. Przygotowałem również materiał w formie wideo, gdzie pokazuję dokładnie, co i jak – warto sprawdzić.

YouTube video

Suszenie włosów męskich – krok po kroku

Dlaczego warto suszyć włosy suszarką?

Zacznijmy od podstaw. Wiem, że wielu mężczyzn sceptycznie podchodzi do używania suszarki. Niektórzy twierdzą, że gorący nawiew niszczy włosy i lepiej całkowicie zaprzestać używania tego urządzenia. To mit. Faktycznie, gorący nawiew nie ma leczniczego wpływu na włosy i bardziej szkodzi niż pomaga. Jednak absolutnie nie mogę zgodzić się z tym, że gorący nawiew jest bardzo zły dla włosów. W umiarkowanych ilościach zniszczenia struktury włosów są niewielkie i odpowiednia pielęgnacja włosów załatwia sprawę.

Dlaczego warto używać suszarki w trakcie stylizacji męskich fryzur? Z trzech powodów. 

 1. Nie musisz używać dużej ilości kosmetyków. Jeśli stylizujesz włosy bez suszarki, to naturalnym jest, że potrzebujesz większej ilości pasty, prestylera czy pomady. Suszarka zapewnia ten luksus, że odwala „połowę roboty” za twoje kosmetyki. Dzięki temu wystarczy dosłownie niewielka ilość produktu, aby okiełznać swoją fryzurę.
 2. Włosy wyglądają naturalniej. Gorący i regularny nawiew pozwala ukierunkować włosy zgodnie z życzeniem, bez używania kosmetyków. A im mniej kosmetyków tym… naturalniejszy wygląd włosów.
 3. Fryzura dłużej wytrzymuje. Fryzura dla wielu mężczyzn to absolutna podstawa. Włosy potrafią zmienić całkowicie wygląd twarzy męskiej. Gdy używasz suszarki podczas układania włosów, a potem nakładasz kosmetyki, to twoja fryzura jest trwalsza. Zrób eksperyment – spróbuj ułożyć włosy tylko przy użyciu kosmetyków, a potem przy użyciu suszarki i kosmetyków. Zobaczysz różnicę.

Jaką suszarkę wybrać?

Na powyższym filmiku możesz zauważyć, że korzystam z suszarki Remingtona. To dobra i renomowana firma w tej branży. Natomiast na pewno nie jest to jeszcze najwyższa półka. Najlepsze suszarki do włosów mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Jednocześnie uważam, że warto wybrać coś minimum ze średniej półki. Ważne aby twoja suszarka miała następujące funkcje:

 • regulacja siły nawiewu,
 • regulacja temperatury nawiewu,
 • chłodny nawiew.

Dodatkowo przydadzą się także dodatkowe akcesoria, a raczej końcówki do suszarki:

 • dyfuzor,
 • koncentrator.

Tak wyposażona suszarka będzie zdecydowanie wystarczająca, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stylizacją włosów.

Finalnie do suszenia włosów męskich może przydać się:

Tak wyposażeni możemy wreszcie pójść na wojnę 😉

Jak suszyć włosy męskie?

Mycie szamponem i suszenie ręcznikiem

Jak wspomniałem wcześniej suszenie włosów męskich nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Na samym początku musimy umyć włosy szamponem i wysuszyć lekko ręcznikiem. Bardzo ważne jest to, aby nie przesadzać z wycieraniem włosów do ręcznika. Świeżo po umyciu włosów należy tylko lekko przykładać ręcznik do głowy kilka razy, aby włosy z mokrych, stały się wilgotne. Jaka jest różnica? Z mokrych włosów kapie woda, a z wilgotnych nie. Ma to znaczenie, niezależnie od tego, czy układasz French Cropa czy Pompa.

Nie warto zaczynać suszyć włosów od momentu gdy są jeszcze mokre, ponieważ cały proces będzie trwał bardzo długo. W dodatku będziemy musieli dłużej narażać włosy na gorący nawiew, a to już nie jest dobry pomysł.

Używanie prestylera przed suszeniem głównym

jak suszyc wlosy

Bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem suszenia nałożyć na włosy warstwę ochronną. Tutaj idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tzw. prestylera. Ten środek może być dostępny w formie toniku lub sprayu – rzadziej pudru lub żelu. Na powyższym filmiku użyłem prestylera z solą morską. Ostatnio coraz częściej używam toników z solą morską, ponieważ sól oczyszcza włosy, odżywia i zapewnia dodatkową warstwę ochronną. Jeśli korzystasz z takiego toniku, nie musisz się martwić o zdrowie twoich włosów i niszczący wpływ gorącego powietrza suszarki.

Tonik lub Spray nakładamy na wilgotne włosy, najczęściej zanim zaczniemy suszyć je suszarką. Aczkolwiek jak praktykuję takie podejście, że na początku przez kilka sekund suszę włosy suszarką, a potem nakładam prestyler i kontynuuję suszenie już do końca.

Jak suszyć włosy na szczotkę

jak suszyć włosy męskie

Suszenie włosów rozpoczynamy od gorącego nawiewu. Nie ma sensu suszyć włosów „chłodnym” powietrzem, ponieważ ma ono inne przeznaczenie. Suszymy włosy na całej długości, najlepiej z końcówką – koncentratorem (czas suszenia się skraca). Suszenie kontynuujemy do momentu, gdy włosy będą suche. Następnie przełączamy nawiew na chłodny i stylizujemy fryzurę używając okrągłej szczotki (lub innego akcesorium, w zależności od fryzury). Taka okrągła szczotka szczególnie sprawdzi się do Quiffa czy fryzury Side Part. Używając szczotki podwijamy włosy i zbliżamy suszarkę z koncentratorem, aby włosy się „poddały”. Chłodnego nawiewu możemy używać dłużej, dlatego dajemy sobie sporo czasu na stylizację włosów. Zapamiętaj – chłodny nawiew, służy głównie do utrwalenia fryzury.

Na zakończenie nałóż odpowiedni poststyler – pomadę, glinkę lub cokolwiek innego, czego używasz w końcowej fazie stylizacji. I to tyle, jesteś gotowy do wyjścia z domu.

Jak suszyć włosy – podsumowanie

Jak widać suszenie włosów nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Jednak aby robić to dobrze, trzeba mieć podstawową wiedzę. Dzięki temu włosy będą zdrowsze, a fryzury lepiej utrwalone.

Oczywiście cały proces suszenia może wyglądać nieco inaczej w zależności od efektów jakie chcesz uzyskać i wybranej fryzury. Jednak powyższe kroki będą powtarzać się praktycznie za każdym razem. Dlatego jeszcze raz w ramach podsumowania, podczas suszenia włosów powinieneś pamiętać o:

 • odpowiedniej suszarce do włosów – przynajmniej ze średniej półki,
 • akcesoriach do suszarki – podstawa to koncentrator,
 • rozpoczynaniu suszenia od włosów wilgotnych, a nie mokrych,
 • używaniu chłodnego nawiewu w celu utrwalenia fryzury,
 • używaniu prestylera jako środka ochronnego dla włosów.

Polecam również obserwować podczas wizyty u specjalisty, jak robi to barber i podpatrywać pewnych schematów. I to w sumie byłoby na tyle, w razie pytań – zapraszam do komentarzy.