Data publikacji: 15 października 2018
Data aktualizacji: 19 kwietnia 2022
Idziesz do sklepu. Chcesz kupić spodnie. Jedyne na czym ci zależy, to żeby były czarne i idealnie dopasowane. Wchodzisz, podchodzisz do półki z czarnymi dżinsami i… ups. Kto wymyślił tyle rodzajów spodni?! I niby skąd mam wiedzieć, które będą najlepsze? W dzisiejszym poradniku postaram się przedstawić możliwe najłatwiej – jak dobrze dobrać spodnie męskie.
Kroje spodni męskich
Przedstawmy kroje spodni, które mamy dostępne na rynku. Jeszcze jakiś czas temu podział był dosyć prosty. Mieliśmy spodnie szerokie, potem były slim fit, a więc te „po środku”, a na końcu rurki, które zyskały w Polsce miano pedalskich. Niestety podział ten na przełomie lat bardzo się rozrósł. Rodzajów spodni jest dosłownie mnóstwo. Coraz częściej są to także tylko nazwy. Możesz ubrać slim fity, które będą bardzo szerokie. Innym razem możesz ubrać skinny fit, które będą leżeć jak slimy. Nie ma tutaj reguły. Tak czy inaczej, przedstawmy podział.
Jak dobrać spodnie męskie, kierując się krojem
- Boot cut fit – przypominają się lata 90 i popularne wtedy dzwony. Czy dzwony wrócą do mody? Podejrzewam, że nie stanie się to szybko. Obecnie odradzałbym tego kroju, gdyż nie działa na korzyść naszej sylwetki.
- Regular fit – klasyczne spodnie męskie. Krój ten sprawdza się dla mężczyzn, którzy mają trochę więcej masy. Nie będzie pasował dla szczupłych chłopaków, ponieważ Regular ma to do siebie, że zostawia trochę miejsca w nogawce. Całość wygląda wtedy bardzo średnio, a naszym celem jest idealne dopasowanie spodni do ciała.
- Baggy fit – bardzo szerokie spodnie. Rzadko spotykane i pasują do luźnego stylu, alby gdy np. chcemy zatuszować nadwagę.
- Relaxed fit – charakteryzują się umiarkowaną swobodą fasonu. Luźne biodra i naturalnie układające się nogawki sprawiają, że spodnie te są bardzo wygodne.
- Drop crotch – zamienna nazwa to „joggery”, bardzo popularne i wygodne spodnie. Charakteryzują się niskim krokiem i mają zwężane nogawki. Dodatkowo posiadają ściągacze.
- Slim fit – krój obecnie najpopularniejszy. Slim fit przylega do ciała, ale jednocześnie wciąż mamy do czynienia ze spodniami, a nie rajtuzami. Idealny dla osób szczupłych, albo o sylwetce sportowej. Nie są polecane dla osób otyłych i naprawdę dobrze zbudowanych.
- Skinny fit – obcisłe spodnie, które przylegają do ciała niemal na całej długości naszych kończyn dolnych. Zdarzają się również spodnie oznaczane tym krojem, a tak naprawdę po założeniu przypominają bardziej slim fity. Trzeba po prostu przymierzyć i sprawdzić.
- Loose fit – oznaczają spodnie luźniejsze, zapewniające większy komfort noszenia i swobodę ruchów. Nie przylegają do ciała, oraz nie mają zwężanych nogawek. Często specjalnie są nieco dłuższe, aby tworzyły fałdy na samym dole.
Tak mniej więcej przedstawiają się rodzaje kroi spodni męskich. W sklepach jednak spotkacie pewnie jeszcze większą różnorodność, albowiem zdarzają się także odmiany typu super skinny fit, albo super slim fit. Moim zdaniem podział ten jest nieco przesadzony. Spokojnie można by było upchać to wszystko w maksymalnie pięciu kategoriach. Ale co zrobisz – za modą nie nadążysz.
Jaki krój do jakiej sylwetki?
Dobór odpowiedniego kroju spodni do sylwetki, to nieco bardziej skomplikowana sprawa. Zastosujmy najprostszy podział sylwetek – ektomorfik, mezomorfik, endomorfik. Przypomnę, że ektomorfik = chudy, mezomorfik = dobrze zbudowany, endomorfik = otyły. Spodnie powinniśmy dobierać tak, aby przylegały do naszych nóg, ale nie były zbyt obcisłe, ani zbyt luźne. Dodam, że odchylenia w kierunku „zbyt obcisłe”, są często akceptowalne i przymyka się na nie oko, jeśli cała stylizacja jest dobrze skomponowana. Styl rockowy przecież opiera się na obcisłych spodniach. Odchylenie w kierunku „zbyt luźne” jest zdecydowanie gorzej oceniane, szczególnie w miejscu, w którym aktualnie znajduje się moda.
Poniżej lista fitów, w które powinniśmy mierzyć, w zależności od typu sylwetki.
Ektomorfik:
- Slim fit
- Drop crotch/joggery
- Relaxed fit
Mezomorfik:
- Slim fit
- Drop crotch/joggery
- Skiny fit
- Regular fit
- Relaxed fit
Endomorfik:
- Loose fit
- Baggy fit
- Relaxed fit
Kilka zasad doboru spodni męskich
Proszę jednak nie brać tego za regułę. Przede wszystkim – fit fitowi nie równy. Już wspominałem, że slim może przenikać się ze skinny itd. Podobnie z sylwetkami – ktoś może być ekto, ale mocno pracował i teraz ma dużo mięśnia, wiec wpisuje się w kanon mezo. Niech każdy stanie przed lustrem i oceni, do jakiego typu sylwetki mu najbliżej w aktualnej formie.
Kilka zasad, którymi warto się kierować.
Jeśli jesteś chudy i ubierzesz skinny – będziesz wyglądał na jeszcze chudszego niż jesteś w rzeczywistości. Nawet kobiety „patyki” nie wyglądają dobrze w spodniach skinny. Natomiast jeśli jesteś chudy i ubierzesz baggy – też nie będzie za dobrze, będziesz wyglądał jak wieszak.
Największe pole manewru ma osoba z sylwetki wysportowanej. Pasuje do niej większość fitów. Dlatego zachęcam do pracy nad sylwetką.
Gdy jesteś otyły – nie możesz ubierać przylegających spodni, bo ten efekt spotęgujesz. Najlepiej ubierać wtedy spodnie luźne, a już najlepiej to iść pobiegać.
Rodzaje spodni męskich
Mamy już kroje, przyjrzyjmy się teraz dostępnym rodzajom spodni, które mamy na rynku.
Spodnie dżinsowe – denim
Chyba najpopularniejszy rodzaj spodni męskich. Dżins to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Dobrze dobrane spodnie dżinsowe pasują niemal do wszystkiego i są wyborem numer jeden, dla wielu mężczyzn nie tylko w Polsce. Właściwie dwie rzeczy, których powinniśmy unikać przy spodniach dżinsowych to inne elementy garderoby z denimu – np. kurtka (chyba, że nasze spodnie są wykonane z czarnego denimu, a kurtka jest niebieska), oraz czarne buty, które nie wyglądają z niebieskim dżinsem nad wyraz dobrze. Reszta jest do waszej dyspozycji.
Spodnie typu chino
Spodnie chino również są bardzo częstym wyborem. Ich plusem jest duży wybór kolorów, które ożywiają stylizacje. Tego typu spodnie możemy podzielić na bardziej formalne i casualowe.
Spodnie dresowe
allegro.plBig Cyc śpiewał kiedyś, że każdy facet chodzi w dresach. Trudno się z tym nie zgodzić. Czy jest tu ktoś kto po ciężkim dniu pracy przychodzi do domu i nie zakłada dresowych spodni? Przecież to najwygodniejsze spodnie na świecie. Nie sprawdzają się co prawda przy wyjściach formalnych, aczkolwiek niektóre modele spodni dresowych mogą być akceptowalne na co dzień. Wystarczy dobrze przeszukać sklepy, aby ustrzelić „formalne dresy” – brzmi absurdalnie, ale jednak jest to możliwe.
Stany spodni męskich – rodzaje
Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, gdy chcemy dobrze dobrać spodnie męskie, to „stany” spodni dostępne na rynku. Kobiety obecnie najczęściej noszą te z wysokim stanem, aby podkreślić pośladki. Piszę o tym, ponieważ to właśnie z tego powodu często jedyny znany stan spodni przez mężczyzn 😉
- Stan wysoki – spodnie sięgające ponad pas. Podkreślają pośladki i są rzadko stosowane przez mężczyzn szczególnie w Polsce. Wiadomo dlaczego – masz wysoki stan? Pedał! Szybko się to pewnie nie zmieni, ale w dużych miastach są częściej używane.
- Stan normalny – a więc klasyka, w którą ja osobiście bym polecał zdecydowanie. Kończą się na wysokości pasa i zapewniają komfort noszenia. Nie musimy się o nic martwić.
- Stan niski – kiedyś była duża moda na spodnie z niskim stanem u mężczyzn. Szczególnie cieszyły się popularnością na wysportowanych mężczyznach z sylwetkami „V”. Problem z niskim stanem jest taki, że może odsłonić za wiele, gdy np. chcemy zawiązać sznurówki.
Problemy występujące przy dobieraniu spodni męskich
Dobierając spodnie możemy napotkać kilka przeszkód. Ja na przykład za każdym razem zastanawiałem się, jak spodnie powinny się układać, gdy siedzimy.
Spodnie podczas siedzenia tworzą fałdy w kroku.
Jeśli chcesz dobrze dobrać spodnie męskie – warto je sprawdzić siadając w przymierzalni, czy aby nie tworzą nadmiernej ilości fałd w kroku. Co jednak powinniście wiedzieć, to fakt, że takie fałdy są naturalnym zjawiskiem. Zawsze podczas siedzenia wystąpi w tym miejscu nadmiar materiału – na to nie ma rady, to naturalny stan rzeczy. Chodzi tylko o to, by nie zbierało się go tam za dużo. A jeśli materiał się mocno zbiera, a spodnie w pozycji stojącej są idealne – możecie je wziąć i potem udać się do dobrego krawca, który naprawi ten problem.
Dlaczego krawiec, powinien zostać twoim przyjacielem?
Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile jest w stanie dobra uczynić porządny krawiec. Nawet jeśli spodnie są dobrze dobrane, ale posiadają małe defekty – powinieneś udać się do krawca. Spodnie można traktować jako swego rodzaju samochód. Zawsze można coś poprawić i ulepszyć. Nie powinniśmy się bać chodzić do krawca. Oczywiście spodnie za każdym razem powinny być dobrane możliwie najlepiej. Już w przymierzalni powinieneś ocenić, czy się nadają, czy jednak występuje zbyt wiele mankamentów.
Krawiec służy do wprowadzenia małych poprawek, które sprawią, że spodnie dobrane „dobrze”, staną się dobrane „perfekcyjnie”. Polecam korzystać z krawca nie tylko przy spodniach, ale także innych elementach garderoby.
Podsumowanie
To na co powinieneś zwrócić największa uwagę przy wyborze spodni, to ich przyleganie do ciała. Nie powinny ani za bardzo przylegać, ani być za bardzo luźne. Wybór rodzaju zależy tylko od ciebie i ewentualnych braków w szafie.
[…] Mają być dobrze dopasowane, ale bez przesady – musicie to wyczuć. Polecam artykuł odnośnie dobierania spodni męskich. Dzięki temu w dni, gdzie temperatura spadnie grubo poniżej zera, będziecie mogli ubrać pod nie […]