Data publikacji: 20 listopada 2018
Data aktualizacji: 25 marca 2019

Wielkimi krokami zbliża się Czarny Piątek. Już 23 listopada w sklepach ceny spadną znacząco i wreszcie będziemy mogli zrobić małe zakupy, nie przepłacając za produkty, których jakość często nie do końca idzie w parze z ceną. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, jak wygląda Black Friday. Wydaje im się, że można na spokojnie wybrać się do galerii handlowej o godzinie 17 i dokonać zakupu upatrzonej kurtki.

Black Friday Poradnik – jak oszczędzić pieniądze?

Black Friday wymaga od nas sprawnego działania. Ludzi, którzy nie chcą przepłacać za ciuchy jest mnóstwo i oni również mają dokładnie takie same plany na ten dzień jak my. Największą bolączką tego dnia jest fakt, iż rozmiary znikają bardzo szybko i trzeba się trochę pospieszyć.

Przymierz upatrzone produkty kilka dni wcześniej

Jeśli chcesz kupić np. golf, to najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza przymiarka. Wystarczy, że udasz się do Zary, czy gdzie tam ci się podoba i przymierzysz pożądane elementy garderoby. Najlepiej zapisać sobie dane produkty w telefonie i przy nich dopisać rozmiar, który powinniśmy kupić – ułatwi nam to zadanie w późniejszym czasie.

Trzeba zaznaczyć, że niektóre produkty w danej sieciówce są do siebie bardzo zbliżone. Tutaj pojawiają się problemy, gdy nie pamiętamy dokładnie, czy ten golf to był ten mocno granatowy, czy ten nieco jaśniejszy – i wtedy jesteśmy w kropce, bo golf może również różnić się materiałem, a to już znacząca zmiana.

Przygotuj aplikacje mobilne sklepów

Aplikacje mobilne nie tylko przysyłają nam powiadomienia o nowych przecenach ale również rozmiarach. Zalando często informuje „Hej! Pojawił się rozmiar produktu z twojej listy życzeń” – to bardzo ułatwia zakupy, gdy nie mamy czasu na siedzenie z telefonem i koczowanie aż pojawi się dany rozmiar.

Ponadto z aplikacji mobilnych korzysta się naprawdę łatwo – są przejrzyste i sprawiają mniej kłopotów niż korzystanie ze sklepu przez przeglądarkę.

Kolejna rzecz, którą powinieneś zrobić, to oznaczyć potencjalne produkty, które cię interesują podczas piątkowej przeceny. Każda aplikacja tego typu oferuje tzw. „listę życzeń” – klikasz serce (w przypadku Zalando) – i cyk, masz produkt na liście życzeń. Od teraz jesteś informowany o jego rozmiarach czy przecenach powiadomieniami push. Dzięki temu, że dodasz produkty na listę życzeń, będziesz miał przewagę nad innymi konsumentami.

black friday poradnik

trnd.com

Let’s get ready to rumble!

Najczęściej przeceny zostają włączone po godzinie 00:00, ale niektóre sklepy robią to kilka minut wcześniej. Warto więc przygotować popcorn i spędzić trochę czasu na telefonie komórkowym. Ciężko w to uwierzyć, ale rankiem niektóre rozmiary mogą być już niedostępne. Przeceny zostają włączone i przechodzimy do działania. Sprawdzamy wysokość rabatów na produkty, które dodaliśmy do listy życzeń i jeśli ceny nam odpowiadają, to dokonujemy zakupu.

Rok temu właśnie tak zrobiłem i zaoszczędziłem naprawdę sporo pieniędzy – głównie w Zarze. Niestety Zara lubi zawyżać ceny podczas sezonu i nawet mało jakościowe produkty, kosztują naprawdę sporo. W porównaniu do Pull&Bear, czy innych sklepów z hiszpańskiej grupy Inditex, Zara ma zdecydowanie najwyższe ceny. Dlatego warto oszczędzać i kupować podczas Czarnego Piątku, ponieważ wtedy często mam wrażenie, produkty w Zarze kosztują tyle, ile powinny kosztować normalnie.

Szukasz inspiracji? Odwiedź mojego prywatnego Instagrama lub konto Outftibooster, gdzie znajdziesz przykładowe stylizacje na zimę!

Black Friday poprzedzają inne promocje

Warto śledzić sklepy w tygodniu przed Czarnym Piątkiem, ponieważ sklepy często organizują przedwczesne zniżki. Po Black Friday często w sklepach organizowany jest jeszcze Cyber Monday, gdzie również możemy kupić interesujące nas produkty po mniejszej cenie.

Kto tak naprawdę na tym korzysta?

Na Czarnym Piątku korzystają zarówno konsumenci jak i producenci. Gdyby Czarny Piątek opłacał się tylko konsumentom, to zostałby zniesiony po pierwszej edycji. Tymczasem firmy notują duże zyski tego dnia, mimo że ceny produktów są często przecenione o -30% lub więcej. Konsumenci również korzystają, bo mogą pozwolić sobie na rzeczy, których normalnie by nie kupili. Czarny piątek to idealny dzień, aby uzupełnić braki w szafach i szufladach. Polecam również kupowanie akcesoriów, skarpet czy bielizny.

Black Friday można również z powodzeniem wykorzystać na prezenty gwiazdkowe – przeceny często obejmują również sklepy typu RTV i AGD, a także sklepy spożywcze. Jeśli robicie masę mięśniową możecie kupić kilka kurczaków i wrzucić do zamrażarki 😉

Podsumowanie

Jak widać nie jest to żadna filozofia i żeby skorzystać na tym dniu trzeba wykazać się minimalnym sprytem. I tak większość osób jak na typowych konsumentów przystało urządzi tego dnia wojnę w sklepach. Jak myślicie co tym razem będzie przyczyną zamieszek? Ja stawiam na tradycyjnego karpia w Lidlu 😉 

Po Czarnym Piątku dodam pewnie mały wpis podsumowania i sprawdzimy ile udało mi się zaoszczędzić tego dnia. Póki co zakupiłem nowe buty za niecałe 27 złotych – jeśli śledzisz mojego IG, jesteś na bieżąco. Trzeba być jednak czujnym – sklep morele.net ostatnio wpadł na tym, że specjalnie zawyżał ceny tuż przed Czarnym Piątkiem, aby potem je obniżyć na ceny stałe. Niektórzy to prawdziwi Janusze Biznesu.

https://www.youtube.com/watch?v=sA8DoI6XD4A