Data publikacji: 6 września 2018
Data aktualizacji: 19 kwietnia 2022
Jak wybrać płaszcz męski? Zbliża się okres, w którym będziemy musieli zainteresować się tematem wyboru płaszcza na jesień / zimę. Wiele osób kompletnie nie wie jak się za to zabrać. Wybór płaszczy jest bardzo duży. Mnogość kolorów, fasonów i materiałów, przyprawia o zawrót głowy. A przecież zwykle nie chcemy kupować kilku płaszczy. Chcemy jeden, który sprawdzi się na cały zimowy okres.
Jak wybrać płaszcz męski na zimę?
Płaszcz jest moim ulubionym elementem garderoby, jeśli chodzi o chłodne dni. Nie musimy ładować się w kurtkę, w której wyglądamy jak nadmuchany balon, a mimo to może być nam ciepło i możemy wyglądać schludnie. Swoją przygodę z płaszczami zacząłem w pierwszej klasie technikum. Miałem wtedy bardzo ładny płaszcz z H&M (który mam do dziś, płaszcz ma 7 lat, a wygląda jak nowy, chapeau bas), niestety nie miałem pojęcia z czym się nosi takie płaszcze, więc wiele mi on nie pomógł. Myślę, że to pierwsza podstawa, na którą należy zwrócić uwagę. Kupując płaszcz zastanówcie się dobrze z czym chcecie go nosić. Będziecie coś do niego kupować? A może będziecie korzystać z tego co macie w swojej szafie i nie macie zamiaru wydawać dodatkowych pieniędzy? To ważny punkt. Co z tego, że kupicie piękny brązowy dwurzędowy płaszcz, skoro kompletnie do niczego nie będzie wam pasował.
Poświęciłem osobny wpis dotyczący trendów na jesień / zimę 2018/2019. Polecam zajrzeć, jeśli potrzebujecie inspiracji.
Charakter płaszcza – Formalny vs. Casual
Oczywiście decydując się na płaszcz, nie musimy od razu przypominać mafioso. Możemy wybrać płaszcz elegancki, ale możemy również wybrać coś luźniejszego. Tutaj warto unikać płaszczy „pomiędzy”, które są bez wyrazu. Najlepiej celować albo w elegancję, albo w casual. Nie ma czegoś takiego jak płaszcz „elegancki ale i casual” – zwykle takie zestawienia nadają się do wszystkiego i do niczego. Zadaj sobie pytanie – wolisz płaszcz elegancki, w którym będziesz wyglądał poważnie i doroślej, płaszcz, który doda ci lat? Czy może chcesz się trochę odmłodzić, poczuć się na luzie, ale wyglądać stylowo? Odpowiedź na to pytanie to twoja pierwsza poszlaka w szukaniu idealnego płaszcza. Musisz czuć się w nim dobrze. Jeśli twój styl to przeciwieństwo powagi, ciężko będzie cię wcisnąć w ubranie Harveya Spectera.
Zawsze przypominam, że to jest clue w wyborach dokonywanych w modzie. Sam musisz czuć dany styl, bo inaczej to nie będzie ci sprawiać żadnej frajdy. A zamiast dodać sobie pewności siebie poprzez fajne stylizacje, tylko się gorzej poczujesz.
Rodzaje płaszczy męskich
Dyplomatka (Chesterfield)
Oryginalna nazwa tego płaszcza, wywodzi się od George’a Stanhope’a, szóstego hrabiego Chesterfieldu. Stąd też dyplomatka często jest kojarzona z arystokracją, klasą i pieniędzmi. Jest to najbardziej formalny męski płaszcz. Na przełomie lat dyplomatka ewoluowała. Obecnie dyplomatki, to najczęściej płaszcze jednorzędowe sięgające do kolan, aczkolwiek zdarzają się także krótsze wersje. Dla kogo dyplomatka będzie dobrym wyborem? Przede wszystkim dla osób ceniących sobie elegancję i lubiących powagę. Nie trzeba dodawać, że idealnie współpracuję z koszulą, krawatem i stylowym szalem, który ją oplata. Wpis na temat tego jak wiązać szalik na różne sposoby, również znajdziesz na moim blogu.
PODOBNE: MEDICINE, UNITED COLLORS OF BENETON,
Bosmanka (Peacoat)
Polska nazwa „Bosmanka” pochodzi z czasów, gdy marynarze użytkowali ten rodzaj garderoby. Obecnie bosmanka należy do zbioru klasycznych płaszczy męskich, chociaż niektórzy stawiają bosmankę w kategorii kurtek. Peacoat to płaszcz dwurzędowy, który zaraz po dyplomatce, jest najbardziej formalnym płaszczem na rynku – chociaż to oczywiście zależy od rodzaju. Właśnie tego typu płaszcz był moim pierwszym płaszczem, z którym miałem do czynienia. Dwa rzędy mogą optycznie poszerzać sylwetkę, dlatego poleca się go osobom szczupłym, a odradza grubszym.
PODOBNE OD LEWEJ: INDICODE JEANS, TOPMAN
Trencz (Trench-Coat)
W różnych sklepach można spotkać się z nazwą zamienną – prochowiec. Trencz najczęściej charakteryzuje się specjalnym kołnierzem i jest przewiązany w pasie. Można go kojarzyć z różnych filmów, detektywi często są odziani w tego typu płaszcz. Trencz w przeciwieństwie do dwóch powyższych nie jest płaszczem nad wyraz eleganckim. Jest to zdecydowanie większy luz i nie jest zalecany na formalne wyjścia. Aczkolwiek na randkę w jesienną pogodę sprawdzi się znakomicie i dziewczyna pewnie będzie zadowolona.
PODOBNE OD LEWEJ: TOMMY HILFIGER, HUGO, ABOUT YOU X MAGIC FOX
Burdysówka (Duffle Coat)
Płaszcz wykonany najczęściej z grubej wełny, który może przypominać dłuższą kurtkę. Zdecydowanie najmniej formalny rodzaj płaszczy na rynku. Można bez wahania polecić go młodym osobom, które chcą nosić jakiś płaszcz, ale powyższe modele są dla nich „za formalne”. Burdysówka często określana jest mianem płaszcza młodzieżowego. Co ciekawe nazwa płaszcza pochodzi od belgijskiego miasteczka Duffle, które zajmowało się produkcją grubej wełny. Podczas II Wojny Światowej Brytyjska Marynarka Wojenna zażyczyła sobie właśnie w Duffle okryć dla żołnierzy. Burdysówka wędrowała, ewoluowała i wreszcie pojawiła się na stałe w modzie męskiej.
PODOBNE: INICODE JEANS
Jak wybrać płaszcz męski – długość
W przypadku wyboru długości naszego płaszcza wszystko zależy od wybranego przez nas rodzaju. Dyplomatki są z reguły dłuższe niż pozostałe modele, natomiast zdarzają się dyplomatki krótkie. Najlepiej kierować się zasadą, że płaszcz powinien zakrywać pośladki. Wtedy możemy zapisać dany „płaszcz” do kategorii płaszcza. Natomiast nie możemy też przesadzić w drugą stronę. Płaszcz powinien sięgać maksymalnie do kolan. Oczywiście są płaszcze, które sięgają niemal ziemi, ale czy to będzie dobrze wyglądać to już zależy od wielu czynników, a na pewno od naszego wieku. Strzelam, że jako statystyczny czytelnik bloga lepiej będziesz wyglądał w płaszczu maksymalnie do kolan.
Oczywiście powyższa zasada co do długości płaszcza nie jest nigdzie zapisana. Możesz oczywiście mieć krótki płaszcz, który będzie sięgał np. do połowy pośladków, ale wciąż na metce będzie pisało „płaszcz męski”. I jeśli dobrze to połączysz, to nikt za tobą z lupą nie będzie chodził.
Sprawdź płaszcze na: AboutYou / Answear
Ile rzędów powinien mieć płaszcz męski?
To zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Z tym, że jak wspomniałem już powyżej. Płaszcz dwurzędowy dodaje kilogramów, płaszcz jednorzędowy może ich odjąć. Jeśli masz nieco kilogramów za dużo, lepiej celuj w płaszcz jednorzędowy. Dwurzędowe płaszcze poszerzają sylwetkę, więc nadają się głównie dla bardzo szczupłych, którzy chcą dodać sobie trochę kilogramów. Jeśli jesteś szczupły, to masz większe pole do popisu i możesz tak naprawdę wybrać albo płaszcz jednorzędowy, albo dwu. Nie będzie to robiło większej różnicy. Bardziej formalne są płaszcze jednorzędowe.
Kolor płaszcza zimowego
Kolorów płaszczy jest od zatrzęsienia. Już powyżej przeglądając zdjęcia, mogliście zauważyć ekstrawagancką dyplomatkę, w kolorze żółtym. Czy to oznacza, że można wybierać spośród wszystkich kolorów tęczy i będzie okej? I tak i nie. Oczywiście, że fajnie jest się od czasu do czasu wyróżnić, jednak jeśli nie mamy dobrego pomysłu na stylizację i nie znamy się za dobrze na modzie, lepiej pójść w stronę klasyki.
Kolor żółty czy różowy raczej średnio kojarzy się z męskością. Oczywiście przez pewne środowiska już zostałbym zlinczowany za nazywanie kogokolwiek mężczyzną, czy kobietą. Jednak tak działa świat. Elegancja, klasa i męskość, to zdecydowanie odcienie czerni, brązu, czy szarości. I nawet z tym nie targujcie. Dlatego najelegantszym i bardzo klasycznym wyborem jest kolor czarny. Czarny płaszcz otwiera przed nami cały wachlarz możliwości jeśli chodzi o wybór pozostałych części garderoby. Czerń pasuje praktycznie do wszystkiego. To główne kryterium, którym kierowałbym się przy wyborze koloru. Jeśli nie macie w szafie zbyt wielu ciuchów, czarny będzie najlepszym wyborem.
Pozostałe kolory, o których wspomniałem to szary i brązowy. Brązowy kolor jest w tym sezonie najmodniejszym kolorem. Co prawda nie jest tak uniwersalny jak czarny, jednak wciąż możemy wybrać do niego fajną stylizację w całości. Podobnie jest z szarym. W połączeniu np. z czarnym, da znakomity efekt. Wybór pozostawiam tobie.
Detale
Warto pamiętać też o takich oczywistościach jak długość rękawów.
Rękawy płaszcza powinny umożliwiać widoczność rękawów koszuli. Dlatego dobrze mierzyć płaszcz posiadając odpowiednio dopasowaną koszulę – oczywiście na sobie. Daje to dobry punkt odniesienia.
Jeśli płaszcz jest dosyć cienki i chcemy pod niego ubierać np. grube swetry, koniecznie mierzymy płaszcz mając na sobie gruby sweter. W przeciwny wypadku może dojść do sytuacji, że nic pod ten płaszcz nie będziesz mógł wcisnąć, ponieważ podczas mierzenia miałeś tylko T-Shirt i było okej.
I to by było na tyle. Wiesz już jak wybrać płaszcz męski. Jak już coś ustrzelicie na ten sezon, dajcie znać w komentarzu i pochwalcie się zdobyczą 😉
[…] Poradnik dotyczący wyboru płaszcza na zimę cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Postanowiłem więc pociągnąć temat, przejrzeć sklepy i podzielić się z wami jakimiś ciekawymi znaleziskami. Próbowałem też znaleźć coś w żółtym kolorze – dyplomatka zaprezentowana w poradniku również przyciągnęła uwagę kilku czytelników, a pisząc poradnik nie liczyłem na to 😉 […]
[…] nie wiesz jak wybrać płaszcz męski, przeczytaj poradnik, który napisałem […]
Mąż teraz kupował płaszcz to ciągle narzekał, że nie może znaleźć nigdzie modelu, który by mu pasował. Na szczęście wreszcie sie udało w pako lorente, ruszyła nowa kolekcja i jest tam sporo perełek
Mąż teraz kupował płaszcz to ciągle narzekał, że nie może znaleźć nigdzie modelu, który by mu pasował. Na szczęście wreszcie sie udało w pako lorente, ruszyła nowa kolekcja i jest tam sporo perełek
kurde ale ta żółta dyplomatka to jest kozak, wiesz może gdzie znajdę coś takiego?
kilka osób już rok temu o nią pytało i potem pojawiła się podobna w H&M. Będę obserwował i dam ci znać.
Ten płaszcz z lewej na górze to?