Data publikacji: 11 listopada 2018
Data aktualizacji: 19 kwietnia 2022

Jak się ubrać na wesele jako gość? Cóż to nie jest krótkie pytanie i równocześnie nie ma na nie krótkiej odpowiedzi. Przygotowałem ten poradnik z myślą o mężczyznach, którzy wkrótce wybierają się na weselne przyjęcie i nie bardzo wiedzą jak się ubrać. 

Jak się (nie) ubrać na wesele jako gość?

Może zacznijmy od tego, czego nie robić. Na wesela nie mam okazji chodzić często, ale już na kilku bylem i muszę stwierdzić wprost – mężczyźni na polskich weselach wyglądają najczęściej fatalnie o ile nie gorzej. Popełniają wszystkie możliwe błędy i przypominają Janusza nosacza z popularnych memów.

  1. Podstawowym błędem są koszule z krótkim rękawem. Jest to strzał w kolano już na samym początku i stylizacja od razu jest do wymiany. Zapomnij o koszulach z krótkim rękawem, a przynajmniej o tych eleganckich. Coś takiego jak elegancka koszula z krótkim rękawem do garnituru nie istnieje. Wygląda to naprawdę źle i nikt nie powinien tak się ubierać. Tutaj najczęstszym argumentem jest „ale wesele jest w Lipcu i jest 30 stopni” – nie ma to żadnego znaczenia drogi panie. Białe koszule z krótkim rękawem nie służą jako zamiennik do tych długich z powodu wysokiej temperatury. Niestety z moich obserwacji wynika, że zdecydowaną większość na weselu stanowią panowie w koszulach z krótkim rękawem. Naprawdę nie wygląda to dobrze.
  2. Po drugie za krótkie/długie krawaty. Krawat powinien sięgać do połowy paska od spodni – ni mniej, ni więcej. Niestety tutaj najczęściej obserwujemy totalny popis. Krawaty albo sięgają do połowy klatki piersiowej, albo kończą się daleko za paskiem od spodni. W obu wersjach wygląda to fatalnie i powinniśmy się tego wystrzegać jak ognia. Mam czasami wrażenie, że panowie wzorują się na Karolu Krawczyku, jeśli chodzi o długość krawata na weselu.

Znalezione obrazy dla zapytania miodowe lata

3. Po trzecie błyskoteka. Niektórzy prawdopodobnie oglądali również serial Jak poznałem waszą matkę i podążają za radami Barneya Stinsona – kobiety kochają błyskotki. Był taki film – Polowanie na druhny. Stąd obserwujemy panów w garniturach, w których można zobaczyć swoje lustrzane odbicie i poprawić fryzurę.

Jak się ubrać na wesele jako gość

Piżama Barneya Stinsona – z chęcią dostanę taki prezent pod choinkę, kto mi kupi?

4. I wreszcie po czwarte – zła długość rękawów koszuli/marynarki lub nogawek spodni. Nie wiem czy trzeba to w ogóle tłumaczyć? Jakakolwiek część garderoby wygląda po prostu źle, gdy nie jest dopasowana do długości naszych kończyn. Spodnie, które tworzą fałdy na butach ponieważ są za długie wyglądają bardzo nie ładnie. Podobnie nieestetycznie wyglądają rękawy marynarki, które kończą się w połowie naszych dłoni, gdy tak naprawdę powinny jeszcze w minimalnym stopniu odsłaniać mankiety koszuli. Ta, jakie mankiety, skoro większość korzysta z krótkich rękawów.

Jak się ubrać na wesele jako gość?

Wiemy już czego nie powinno się robić, więc teraz czas przejść do konkretów. Tak naprawdę nie ma sztywnego scenariusza, za którym trzeba podążać wybierając się na wesele jako gość. Nie ma pisanej zasady, która mówi „na wesele trzeba ubrać taką koszulę, takie buty i taki garnitur”. Natomiast jak to w modzie bywa, trzeba umieć to wszystko wypośrodkować i połączyć. Osobiście uważam, że iść na wesele w stylu casualowym, to lekka przesada. Styl Formal / Semi-Formal, to najlepszy wybór, który niekoniecznie musi być nudny.

Jak się ubrać na wesele jako gość?

Taki Casual na wesele, fajne buty co?

Najbezpieczniejsza opcja na wesele – Styl Formalny i Garnitur

Znalezione obrazy dla zapytania suit navy blue

GARNITUR GRETTON | 297,00 PLN 1199,00 PLN

Garnitur formalny to klasyka gatunku. Ubierając szyty na miarę garnitur formalny możesz być pewnym, że będziesz wyglądał dobrze. Musisz jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Najbardziej uniwersalnym kolorem garnituru na wesele będzie… ciemny granat. Wiele osób pewnie spodziewało się, że czerń, ale jednak nie. Czerń to bardzo poważny i oklepany kolor. Na weselu przecież będziesz tańczył (chyba, że się mylę?) i możesz pozwolić sobie na troszeczkę większy luz. Poza tym granat wygląda po prostu dobrze na takich przyjęciach, dobrze gra z klimatem weselnym. W ogóle uważam, że granatowy to naprawdę piękny i elegancki kolor, który powinien pojawić się w twojej szafie również na innych częściach garderoby. Tylko żebyśmy się dobrze zrozumieli – nie chodzi mi o to żebyś wziął pędzel i zaczął malować ubrania 😉

Marynarka od garnituru powinna być zapinana na dwa guziki i oczywiście być jednorzędowa. Spodnie powinny być maksymalnie prosto zrobione, bez mankietów i zbędnych elementów.

Styl Semi-Formal, a więc wesele z większym luzem

Jak się ubrać na wesele jako gość

outfittrends.com

GARNITUR WARNA | 297,00 PLN 1199,00 PLN

Jeśli ktoś koniecznie chce się przynajmniej trochę wyróżnić z tłumu – nie ma sprawy. Na wesele możemy z powodzeniem założyć mniej formalne rozwiązanie w stosunku do klasycznego garnituru. Tutaj opcji jest już nieco więcej. Zestaw semi-formal może sobie pozwolić na nieco większą swobodę w doborze koloru. O ile wyżej mieliśmy intensywny granat, tak tutaj możemy uderzać w nieco jaśniejsze odcienie, które wciąż będą dobrze wyglądały. Odznaczające się guziki, czy klapy również nie stanowią problemu o ile dobrze funkcjonują z całością.

Ja będąc na ostatnim weselu rok temu pokusiłem się o nieco bardziej odważny układ i założyłem piękną białą marynarkę firmy Kiomi. Pozostała część stylizacji była w kolorze czarnym, ponieważ biała marynarka bardzo ożywiła zestaw i nie można było sobie pozwolić na dodanie kolejnych odcieni. Jednak całość mimo odważnego tonu wyglądała bardzo dobrze i trafiała w obecne trendy.

 

Jaki krawat na wesele?

lalbug.com

Wybór krawata oczywiście zależy od stylu bazowego, który wybierzemy. Jeśli decydujemy się na styl „Formal”, krawat na pewno nie powinien mieć mocnych wzorów, które odciągną uwagę od reszty stylizacji. Kolor może być równie dobrze granatowy jak i szary, a nawet bordowy – w różnych odcieniach. Jeśli decydujemy się na styl semi-formal, krawat powinien zostać utrzymany w minimalistycznym stylu i ewentualnie może posiadać małe wzorki, które potocznie nazywa się mikrowzorami. Taki krawat powinien być bardziej stonowany niż reszta stylizacji, aby nie zrobić ze stylu pół formalnego casualu. Dopuszczalne będą więc odcienie czerni i granatu.

Buty na wesele jako gość – co wybrać?

samuel-windsor.co.uk

KLASYCZNE PRÓCHNIK | 297,00 PLN 599,00 PLN

Najlepszym wyborem z pewnością będą klasyczne czarne oksfordy, które są najbezpieczniejszym wyborem i nie „zburzą” nam całej stylizacji. Na polskich weselach możemy niestety spotkać różne głupie pomysły i oglądamy mężczyzn w białych butach, a czasami po prostu trampkach. Jeśli chcemy iść w kierunku mniej formalnego stylu, możemy pozwolić sobie na stonowane odcienie brązu przy wyborze butów, tutaj jednak radziłbym uważać, bo można dokonać złego wyboru. Dobór butów do stylizacji na wesele to dosyć delikatna sprawa. Jeśli nie chcecie oksfordów, można szukać czegoś w kategorii brogsów.

Jaką koszulę wybrać idąc na wesele jako gość?

jak się ubrać na wesele jako gość

bytom.com.pl

NAJLEPSZE KOSZULE NA WESELE 2019

Tutaj myślę nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że najlepszym wyborem jeśli chodzi o kolor koszuli na wesele jest biel. Bardzo dobrym zamiennikiem dla bieli są odcienie błękitu, które możemy stosować bez strachu – zawsze będą dobrze wyglądać. Jeśli chodzi o koszule w kratę to odradzałbym je przy weselach – nawet jeśli jesteś zwolennikiem stylu semi-formal – zostań przy koszulach bez wzorów. Stosowanie wzorów na koszulach przy takich przyjęciach może zepsuć stylizację i bardzo łatwo przekroczyć granicę „dobrego smaku”.

Z całego serca polecam koszule marki Bytom, a także marki Próchnik. Sprawdziłem wiele koszul formalnych tych marek i zawsze były to koszule najwyższej jakości.

Spinki do mankietów

jak się ubrać na wesele jako gość

cufflinks.com

SPINKI PRÓCHNIK

Jeśli chodzi o spinki do mankietów, polecam klasykę gatunku, a więc metalowe spinki – kwadratowe lub okrągłe. Przy stylu semi-formal sprawdzą się również inne modele spinek – najważniejsze, to nie robić jakiegoś cyrku, żeby przypadkiem nie zacząć przypominać klauna, który nosi spinki do mankietów w kształcie bananów, albo kształcie laczków z penisem.

I na koniec najlepsze podsumowanie tematu „Jak się ubrać na wesele jako gość„, które wygłosi szanowny Barney Stinson. SUIT UP! Udanej zabawy, jak wrócicie koniecznie dajcie znać, ilu panów naliczyliście w koszulach z krótkim rękawem.

YouTube video