Data publikacji: 19 maja 2019
Data aktualizacji: 30 kwietnia 2020

Ile kosztuje tatuaż? To podstawowe pytanie, które zadaje sobie wiele osób przed pójściem do studia tatuażu. I właśnie być może to jest największy problem. Nie idziesz do studia, nie przedstawiasz swojej koncepcji – nie wiesz, jaka jest cena.

Ile kosztuje tatuaż? Ceny tatuażów w Polsce

Mimo to dla wielu osób taka odpowiedź pozostaje niezadowalająca. Tak więc postaram się dziś odpowiedzieć na to pytanie. Od razu zaznaczam, że skupię się na czynnikach wpływających na końcową cenę. Ta może być absolutnie różna. Dlatego właśnie osoby szukające prostej odpowiedzi na to pytanie są często sfrustrowane. Wchodzą na jednego bloga, drugiego, trzeciego i wiedzą tylko, że: „ostateczna cena tatuażu jest zależna od wielu czynników”. Nie ma na to pytanie prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Dla tych, którzy myślą, że można na każde pytanie odpowiedzieć tak/nie lub w tym przypadku 1000 zł / 2000 zł, polecam zobaczyć krótki materiał poniżej.

YouTube video

Renoma studia tatuażu lub osoby wykonującej tatuaż

Swój pierwszy tatuaż robiłem w dosyć znanym studio tatuażu. Wielu artystów tam pracujących miało doświadczenie na arenie międzynarodowej, wygrywali konkursy, jeździli na szkolenia. Zresztą wystarczyło przejrzeć ich portfolio, aby zrozumieć, że ma się do czynienia z profesjonalistami. Dlatego też ja zapłaciłem dosyć sporo, ale robota została wykonana na 100%. Taki tatuaż można z dumą eksponować, bo jest po prostu świetnie zrobiony, widać, że robił go ktoś, kto ma talent i ogromne doświadczenie. Pamiętaj też, że bez względu na cenę, tatuaż trzeba pielęgnować. Jeśli nie wiesz jak dbać o tatuaż, rozejrzyj się po moim blogu – znajdziesz potrzebne artykuły.

Wielkość tatuażu wpływa na cenę

Nie da się ukryć, że wiele zależy również od wielkości samego tatuażu. To logiczne, że za mały tatuaż na nadgarstku nie zapłacisz tyle, co za tatuaż na połowie ręki. Jeszcze droższy będzie rękaw, gdzie raczej nie zmieścisz się w jednej sesji.

Im większy tatuaż, tym więcej czasu trzeba przeznaczyć na jego wykonanie. Tatuator nie mógłby liczyć każdego tatuażu tak samo, bo wtedy nie miałoby to sensu. Musiałby wykonywać całe rękawy po cenie najtańszego tatuażu o małych rozmiarach. Czas to pieniądz. Zresztą tak jest również w przypadku każdej innej usługi. Płacisz komuś za poświęcony czas.

ile kosztuje tatuaż

Oto dlaczego nie powinno się oszczędzać na tatuażu.

Sprzęt jakim dysponuje tatuator, a cena tatuażu

Nie wiem, czy wiesz, ale wciąż bardzo powszechne są tatuaże za „butelkę wódki”, wykonywane w piwnicy na kolanie. Dookoła biegają szczury, tatuator jest pijany, bo już zdążył wypić prezent, który mu wręczyłeś i wszystko odbywa się pod światłem żarówki albo zapalniczki. Nie trzeba dodawać, że ktoś taki nie dysponuje profesjonalnym sprzętem. Nie dba również o higienę, która podczas wykonywania tatuażu jest niesamowicie ważna. Tatuator zazwyczaj działa w specjalnych rękawiczkach, które kilkukrotnie wymienia. Używa również jednorazowych ściereczek, aby oczyścić tusz i krew, która pojawia się podczas przekuwania skóry. Profesjonalne studio używa także maszynek najwyższej jakości, które również mają swoją cenę.

Pamiętajmy również o tuszu czy igłach. Przykładowe ceny można przejrzeć na allegro. Im wyższa jakość, tym wyższa cena.

Jak widzisz te koszty, również muszą zostać pokryte i to również jest uwzględnione w finalnej cenie, którą płacisz.

Najem lokalu, również wpływa na to, ile kosztuje tatuaż

Trzeba zauważyć również, że lokal, w którym wykonywany jest tatuaż, sam się nie opłaci. Konieczne jest pokrycie kosztów najmu, które często są dosyć wysokie. Wiele zależy również od lokalizacji, w której znajduje się dane studio. Te najpopularniejsze zwykle znajdują się w centrum większych miast, co oznacza, że koszty najmu rosną.

Ludzie często zapominają o takich podstawach. Idą do studia i wydaje im się, że płacą komuś za zrobienie paru ruchów maszynką na ręce. Gdy słyszą wycenę, robią wielkie oczy. Jak to? Obrazek na połowie ręki kosztuje tak dużo? Przecież co to za filozofia. No tak. Pamiętajmy jeszcze o tym, że tatuatorzy to artyści. Muszą być kreatywni. Najczęściej każdy kolejny tatuaż jest w pełni unikalny, taki, którego nie ma nikt inny. To naprawdę nie jest takie oczywiste. Często jest to najtrudniejszy proces. Artyści, choć są kreatywni, czasami potrzebują więcej czasu, aby złożyć coś w całość. To również kosztuje.

Ile płaciłem za pierwszy tatuaż?

Pewnie jesteś ciekaw, ile płaciłem za pierwszy tatuaż, ponieważ to pomogłoby ci się trochę zorientować. Jednocześnie takie informacje dosyć trudno znaleźć w sieci. Swój pierwszy tatuaż wykonywałem w 2017 roku. Rzuciłem się na głęboką wodę, ponieważ od razu machnąłem połowę ręki. Więcej o pierwszym tatuażu napiszę w osobnym wpisie, bo pewnie zainteresowanie tematem jest spore w tych czasach. Mogę dodać, że jestem zadowolony w 100% i gdybym miał zrobić go ponownie, to bym go zrobił.

Mój tatuaż kosztował 1400 PLN. Jest to wysoka cena i wiem, że pewnie w niektórych studiach zrobiłbym go poniżej 1000 PLN. Nie ma co jednak kalkulować. Tatuaż zostaje już z tobą na zawsze, chyba że postanowisz go usunąć. Na takich rzeczach po prostu nie wolno oszczędzać i czasami lepiej zapłacić 400 zł więcej. Jeśli chcesz zobaczyć, jak kończą się niektóre tatuaże po kosztach, to koniecznie sprawdź fanpage Janusze Tatuażu. Naprawdę warto 😀

 

To ile kosztuje tatuaż, zależy od wielu czynników

Ostateczna wycena tatuażu zależy od wielu czynników. Niemożliwym jest odpowiedzenie na tak zadane pytanie jednoznacznie. To ile zapłacisz za tatuaż, zależy między innymi od:

  • renomy artysty lub studia tatuażu,
  • wielkości tatuażu,
  • skomplikowania wzoru,
  • lokalizacji w której znajduje się studio,
  • jakości sprzętu jakiego używa tatuator.

Najlepsze co można zrobić to po prostu udać się do wybranego studia i zapytać o wstępną wycenę. Jeśli wszystko będzie okej, można wpłacić zaliczkę i zaklepać termin. Warto pamiętać, że najlepsi w branży mają terminy zajęte na najbliższe 3 miesiące albo nawet pół roku. Należy to uwzględnić. Oczywiście czasami jakiś termin się zwalnia i wtedy możemy wskoczyć na fotel szybciej.

Tatuaż coraz częściej jest łączony z innymi elementami stylu. Bardzo często są to sygnety, dłuższe fryzury oraz zarost. W przypadku zarostu trzeba działać podobnie jak z tatuażem. Największą uwagę warto zwrócić na odpowiednie kosmetyki do brody, które ułatwią stylizację.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania – pisz w komentarzu 🙂