Data publikacji: 27 kwietnia 2020
Data aktualizacji: 27 października 2020

Wielu mężczyzn już w młodym wieku zaczyna mieć duże problemy z zakolami. Dobra fryzura na zakola może rozwiązać ten kłopot, przynajmniej w jakimś stopniu. Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja włosów. Profilaktyka wskazana jest zawsze, nawet jeśli z włosami nie ma żadnych problemów. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku pielęgnacji męskiej twarzy, przy zakolach liczy się systematyczność działań. W dzisiejszym wpisie kilka propozycji fryzur dla mężczyzn z zakolami.

YouTube video

Co powoduje łysienie u mężczyzn?

Jedną z przyczyn łysienia typu męskiego jest genetyka, a co za tym idzie łysienie w poprzednich pokoleniach w rodzinie. Badania wykazały, że łysienie typu męskiego jest związane z męskimi hormonami płciowymi zwanymi androgenami. Androgeny pełnią wiele funkcji, w tym regulują wzrost włosów.

Każdy włos na głowie ma cykl wzrostu. W przypadku łysienia typu męskiego ten cykl wzrostu zaczyna słabnąć, a mieszek włosowy kurczy się, tworząc krótsze i cieńsze pasma włosów. Ostatecznie cykl wzrostu każdego włosa się kończy i na jego miejscu nie wyrastają żadne nowe włosy.

Dziedziczne łysienie typu męskiego zwykle nie ma skutków ubocznych. Jednak czasami łysienie ma poważniejsze przyczyny, takie jak niektóre nowotwory, leki, choroby tarczycy i sterydy anaboliczne. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli po przyjęciu nowych leków wystąpi wypadanie włosów lub gdy towarzyszą mu inne dolegliwości zdrowotne.

Lekarze wykorzystują wzór wypadania włosów do diagnozowania łysienia typu męskiego. Mogą przeprowadzić wywiad medyczny i badanie, aby wykluczyć pewne schorzenia jako przyczynę, takie jak choroby grzybicze skóry głowy lub zaburzenia odżywiania.

Schorzenia mogą być przyczyną łysienia, gdy wypadaniu włosów towarzyszy wysypka, zaczerwienienie, ból, łuszczenie się skóry głowy, łamanie się włosów, nierównomierne wypadanie włosów lub nietypowy wzór wypadania włosów. Konieczna może być również biopsja skóry i badanie krwi, aby zdiagnozować zaburzenia odpowiedzialne za wypadanie włosów.

Specjalista serwisu medicover.pl i dermatolog – Iwona Świdzińska mówi:

– Łysienie androgenowe u mężczyzn jest uwarunkowane genetycznie określoną aktywnością enzymu alfa-reduktazy, obecnego w mieszku włosowym i przetwarzającego testosteron, który odpowiada za miniaturyzację mieszka włosowego (zmniejszenie ukrwienia, spowolnienie wzrostu i w końcu jego zanik) – wyjaśnia dermatolog, Iwona Świdzińska, specjalista Medicover. Pierwsze oznaki łysienia pojawiają się zazwyczaj w okolicy czołowo-skroniowej (typ kątowy), następnie łysienie obejmuje szczyt głowy (typ szczytowy). – Do klasyfikacji stopnia nasilenia łysienia androgenowego u mężczyzn zwykle używa się 8-stopniowej skali Hamiltona. Częstsze występowanie łysienia typu kątowego tłumaczy się większą gęstością receptorów androgenowych w mieszkach, zlokalizowanych w okolicy skroniowej i ciemieniowej. Uważa się, że ten uwarunkowany genetycznie proces jest zawsze postępujący.

Fryzura na zakola – jak się czesać?

Jeśli masz problemy z początkami zakoli, powinieneś wybierać odpowiednie fryzury, które minimalizują ich widoczność. Na początku wcięcia tworzą się zwykle po bokach głowy i są bardzo łatwe do przykrycia. Jest to również informacja, że powinieneś zadbać o swoje włosy. Kosmetyki nie zdziałają cudów, ale zawsze profilaktycznie stosowane przyczynią się do opóźnienia całego procesu.

Z czasem, gdy pojawią się wcięcia, standardowym wyposażeniem twojej szuflady powinna stać się odżywka do włosów i dobrej jakości szampon. Na rynku znajdziesz wiele szamponów przeciw wypadaniu włosów i warto mieć jeden pod ręką. Podczas gdy często używasz różnych kosmetyków do stylizacji, musisz koniecznie regularnie zmywać je z włosów. Może się również zdarzyć, że włosów naturalnie masz mało i chcesz to poprawić. Wtedy dobrym pomysłem będzie prestyler zwiększający objętość.

Jakich fryzur unikać gdy masz zakola?

Istnieje kilka fryzur, które niekorzystnie wyglądają w połączeniu z cofniętą linią włosów. Mam tutaj na myśli przede wszystkim Side Part. Ta fryzura z pozoru wydaje się dobra, ale tak jest niezła w 50%. Po jednej stronie faktycznie zakrywa zakola, natomiast po stronie z przedziałkiem wręcz je odsłania.

Jeśli zastanawiasz się jak ukryć zakola, powinieneś również darować sobie typowy zaczes, nazywany także Undercut. Włosy zaczesane do tyłu odsłaniają wcięcia i nie wygląda to najlepiej.

Nie sprawdzają się również fryzury, krótkie. Myślę, że jest to jasne – krótkimi włosami nie da się zamaskować zakoli.

Kolor włosów przy zakolach

Chciałem również zaznaczyć, że istotną rolę przy ukrywaniu zakoli odgrywa kolor włosów. Jeśli twoje włosy są jasne, zbliżone kolorem do skóry – to zakola nie będą rzucały się w oczy. Po prostu ich początkowa granica nie będzie mocno zaakcentowana. Inaczej sprawa wygląda przy włosach czarnych – te już znacznie odróżniają się kolorem od skóry. Dzięki temu zakola zostają jeszcze bardziej zaakcentowane.

Miej jednak na uwadze, że częste farbowanie nie jest dobre dla zdrowia włosów. Częstotliwość ich wypadania oraz ogólna kondycja może ulec znacznemu pogorszeniu, a tego chcesz uniknąć.

Długie włosy na zakola

długie włosy dla mężczyzn

Tzw. Long Hair doskonale sprawdzają się przy problemach z zakolami. Włosy w tej fryzurze są zapuszczone mniej więcej do ramion. Idealnie, jeśli masz gęste włosy. Wtedy opadające na boki kosmyki skutecznie zakryją wcięcia. Wystarczy całość trochę spryskać lakierem i przez cały dzień masz spokój ze stylizacją.

Jeśli masz rzadkie włosy, ale mimo to chcesz uzyskać efekt jak powyżej, użyj Layrite Grooming Spray. Spryskaj włosy sprayem i ciesz się wysoką objętością.

layrite grooming spray

Layrite Grooming Spray

Messy Hair – fryzura na zakola

fryzura na zakola

Stylizowany nieład to zdecydowanie mój faworyt, jeśli chodzi o fryzury męskie na zakola. To cięcie daje najwięcej możliwości w trakcie stylizacji. Włosy powinny mieć przynajmniej średnią długość, aby można było skutecznie przykryć ubytki po bokach. Jeśli złapiesz wprawę, to dzięki tej fryzurze możesz na chwilę całkowicie zapomnieć o cofniętej linii włosów.

W trakcie stylizacji Messy Hair ważne jest to, aby włosów nie obciążać. Powinieneś używać lekkich kosmetyków i tutaj mam na myśli prestyler Reuzel Grooming Tonic jako bazę, a także puder do włosów. Takie połączenie jest najlepsze, jeśli mowa o Bad Hair Day. Nie polecam pomad do włosów dla takich fryzur.

Quiff – ukrywa zakola po bokach

Fryzury na zakola

To, co najbardziej lubię w Quiffie to fakt, że ukrywa sprawnie zakola po bokach. Wystarczy, że poprosisz barbera, aby boki nie były przejechane na zero. Poproś o nieco dłuższe boki, najlepiej cieniowane maszynką. Wtedy możesz podczas stylizacji kierunkować boki do przodu i dzięki temu przykryjesz zakola. 

Do stylizacji Quiffa polecam pastę do włosów z matowym wykończeniem. Fryzura ta jest bardzo dobra dla panów, którym zależy na czasie. Cała stylizacja trwa zaledwie kilka chwil i często nie przekracza 5 minut. Do podwijania grzywki warto mieć pod ręką szczotkę Uppercut Quiff Roller.

French Crop – fryzura cezara

french crop

Nikogo nie powinien dziwić French Crop w tym zestawieniu. Jest to fryzura, która maskuje zakola niemal natychmiast. Wystarczy znaleźć dobrego barbera, który wykona to cięcie z największą precyzją. Dzięki temu włosy naturalnie formują się na czole, a wcięcia po bokach stają się niewidzialne. Dobrze widać to na zdjęciach z mojego filmiku na YouTube (poniżej).

Fryzura na zakola French Crop powinna być stylizowana przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Mam tutaj na myśli przede wszystkim glinkę Reuzel Clay Matte Pomade. Stylizacja na początku może sprawiać trochę kłopotów, jednak z czasem przestanie być wyzwaniem. Ważne jest to, aby French Cropa regularnie podcinać – myślę, że standardowy czas, to dwa tygodnie. 

Fryzury na zakola 2020 – podsumowanie

Podsumowując – zakola można skutecznie maskować i nie jest to tajemnica. Najważniejsza jest odpowiednia fryzura. Tutaj warto zainteresować się takimi cięciami jak:

Warto także profilaktycznie używać odpowiednich kosmetyków pielęgnujących. Odpowiednia odżywka do włosów dla mężczyzn oraz szampon, są w stanie zdziałać naprawdę wiele. Nie polecam częstego farbowania włosów. Podobnie złe jest suszenie tylko pod wpływem gorącego powietrza – mówiłem o tym już kilka razy na YouTube. Jeśli możesz, używaj zimnego nawiewu. Więcej informacji w filmiku poniżej. Tu możesz zostawić suba.

YouTube video

Jak ukryć zakola? Stosuj wcierki do włosów lub minoxidil

Jeśli masz problemy z zakolami i chcesz pobudzić porost włosów, zainteresuj się specjalnymi Elixirami Refill – zwanych również „wcierkami”. Jednym z lepszych rozwiązań w tym temacie jest wcierka od gwiazdy sceny barberskiej – Luke’a, który pod szyldem „Hair Confidence” przygotował specjalny produkt na porost włosów. Wcierka przypomina konsystencją żel i musi być dokładnie rozprowadzona we włosach. Pierwsze efekty pojawiają się po 2-4 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Natomiast po kilku miesiącach można zauważyć znaczące zmiany na skórze głowy.

Podobnym środkiem jest minoxidil, którego zadaniem jest pobudzenie porostu włosów w miejscach, które straciły włosy. Przykładowe efekty kuracji minoxidilem można sprawdzić w internecie. Niektóre leki takie jak Loxon zawierają minoxidil i są dostępne bez recepty.

Przeszczep włosów – rozwiązanie ostateczne i skuteczne

Zawsze powtarzam, że przeszczep włosów to normalna sprawa. Jeśli twoje włosy są dla ciebie ważne i bez nich czujesz się nieatrakcyjnie, to przeszczep włosów jest warty rozważenia. Tego typu operacje są dziś na porządku dziennym. Dlatego warto korzystać z dóbr dzisiejszej medycyny estetycznej. Nawet Cristiano Ronaldo zapowiedział, że gdy zacznie tracić włosy i zakola będą coraz większe, to zdecyduje się na przeszczep włosów. Dlaczego? Ponieważ dla niego wizerunek jest najważniejszy, on wie, że odpowiedni wizerunek jest składową sukcesu. Podpisuję się pod tym, po to istnieje mój blog.