Data publikacji: 7 kwietnia 2021
Data aktualizacji: 7 maja 2021
Od jakiegoś czasu mam duży nawał pracy przy wszystkich swoich projektach. Od kwietnia postanowiłem nawet delegować zadania, które do tej pory zabierały mi czas, ale mogły być zlecane komuś innemu. Jednak moim największym mankamentem jest to, że chcę robić za dużo rzeczy naraz, mam zbyt wiele pomysłów, które wydają się godne wypróbowania. Taka wielozadaniowość, mimo że jest do ogarnięcia, na dłuższą metę bywa męcząca. Szczególnie cierpi na tym psychika.
Zwykle mam do dyspozycji wiele czasu, ale mnogość zadań sprawia, że robię wszystko po trochu i brakuje mi organizacji. W rzeczywistości mógłbym uporać się ze wszystkim w 10 godzin. Potem mija te 10 godzin, a mnie gonią jeszcze jakieś zaległości. Postanowiłem ostatnio coś z tym zrobić i poza delegowaniem niektórych zadań, skupiłem się również na innych rozwiązaniach m.in. suplementach.
Przebodźcowanie – problem XXI wieku
Problem „przebodźcowania” dotyczy już praktycznie wszystkich, którzy mają dostęp do nowoczesnej technologii. Problem ten nabiera na sile, gdy pracujesz przy komputerze lub nieodłącznym elementem Twojej pracy jest włączony smartfon. Znam ten temat doskonale i niestety sam często łapię się na tym, że mam duże trudności w skupieniu się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. To działa tak, że robisz coś, ale za chwilę przychodzą powiadomienia z poczty. Potem przychodzą powiadomienia z Facebooka. Potem jakieś wiadomości ze świata. I tak na okrągło. Prawdziwym zabójcą skupienia są wspomniane już po części Social Media. Wchodzisz na Messengera „tylko odpisać kumplowi na wiadomość”, a zamykasz go po 30 minutach.
Przez te wszystkie powiadomienia człowiek strasznie się rozprasza. Zamiast skupić się na jednej rzeczy, robimy kilka, a czasami nawet kilkanaście zadań naraz. Moim zdaniem bardzo pogarsza to efektywność pracy. Gdyby tylko lepiej to wszystko zorganizować, to nie dość, że moglibyśmy wykonywać pracę szybciej, to jeszcze z lepszymi efektami.
Multitasking moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem i aby osiągnąć swoje cele i założenia, powinniśmy koncentrować się na jednym zadaniu naraz. Wtedy możemy osiągnąć zdecydowanie lepsze rezultaty, niż gdybyśmy robili wszystko „po trochu”.
Czytaj również:
Deep Work – sposób na wielozadaniowość
Praca głęboka (z ang. Deep Work) – to filozofia, według której najlepsze pomysły powstają wtedy, gdy jesteśmy maksymalnie skupieni na wykonywanej pracy. To właśnie w momencie, kiedy nasz umysł przechodzi w tryb „deep work”, nasza praca jest najbardziej efektywna. Filozofię tę stosuje wielu ludzi sukcesu, którzy codziennie mierzą się z wielozadaniowością i przebodźcowaniem.
Podczas pracy głębokiej, eliminujemy z otoczenia wszelkie rzeczy, które mogą rozproszyć naszą uwagę. Najlepiej wyłączyć wtedy powiadomienia, a nawet całkowicie wyłączyć telefon (o ile to możliwe). Sam myślałem już nad tym, aby kupić specjalnie nowy telefon do pracy – jakąś starą Nokię z klapką, na której nie sposób odbierać powiadomienia z Facebooka. Na czas pracy wyłączałbym swojego smartfona i posługiwał się tylko takim starym telefonem. Być może jest to też jakieś rozwiązanie.
Jeśli chcesz dobrze wykorzystywać filozofię Deep Work, powinieneś skupić się na metodach, które prezentuje Cal Newport w swojej książce pt. Praca Głęboka.
Metoda monastyczna
Pierwszą z nich jest metoda monastyczna. Polega ona na tym, że maksymalnie ograniczamy nieistotne zajęcia, które rozpraszają uwagę. To dosyć radykalna metoda, ponieważ polega na całkowitym odcięciu od rzeczy nieważnych i skupieniu tylko na najważniejszym zadaniu. Jeśli więc masz do napisania książkę, to wyłączasz telefon, skrzynkę mailową, Social Media i otwierasz Worda. Jednak wiadomo, że w pewnych przypadkach ta metoda nie jest możliwa do zastosowania w takiej formie (np. jesteś przedsiębiorcą).
Metoda bimodalna
Kolejna – metoda bimodalna – w tym przypadku dzielimy czas pracy na zajęcia ważne oraz mniej istotne. Realizując zadania ważne – skupiamy się na nich w 100% i w tym czasie nie zajmujemy się niczym innym. W pozostałych godzinach w przypadku zajęć mniej istotnych nie musimy być już tak bardzo skoncentrowani, co jest dobrym motywatorem dla naszego mózgu.
Metoda rytmiczna
W przypadku metody rytmicznej pracujemy w tzw. Ciągu. Nie skupiamy się na pracy tak długo, jak przy metodzie monastycznej. Zwykle poświęcamy codziennie 1-3 godziny na „deep work”, a pozostałą ilość czasu wykorzystujemy już przy naturalnym skupieniu.
Wielu ludzi bardzo zachwala metodę rytmiczną, która jest potwierdzeniem, że nawet 2 godziny dziennie maksymalnego skupienia, mogą dawać znakomite rezultaty i przekładać się na lepsze wyniki w pracy.
Metoda dziennikarska
Ostatnia – metoda dziennikarska polega na tym, że nie mamy z góry zaplanowanych momentów, podczas których pracujemy w trybie pracy głębokiej. Na tryb pracy głębokiej przełączamy się wtedy, kiedy mamy akurat na to czas. Nie jest to z pewnością metoda dla wszystkich, ponieważ, wymaga dużej elastyczności i organizacji.
Metoda ta nazywana jest dziennikarską, ponieważ stosował ją m.in. dziennikarz Walter Isaacson, który zaczynał pisać zawsze wtedy, kiedy miał trochę wolnego czasu.
Deep Focus od from Plants – suplement na skupienie
Powyższe metody z pewnością warto przetestować i być może wybrać jedną, która najlepiej nam odpowiada. Jednak warto również wspomóc się suplementami, które pomogą nam lepiej skupić się na wykonywanej pracy. Ostatnio miałem okazję testować suplementy marki from Plants – dokładniej produkt o nazwie „Deep Focus” i o nim również chcę napisać kilka słów.
From Plants to marka, która oferuje ekstrakty roślinne premium – wegańskie, bezglutenowe i bez GMO. To, co wyróżnia produkty tej firmy to skład, który jest dostosowany do wspomagania organizmu, a nie utrudniania mu pracy.
Deep Focus to suplement o składnikach, które pomagają w głębokim skupieniu. W składzie tego produktu znajduje się m.in. cognivia, l-teanina, kofeina z liści herbaty czy witamina B12. Wszystkie te składniki zostały zawarte w malutkich kapsułkach, które umieszczone są w przezroczystym słoiczku.
Deep Focus – działanie
Suplement Deep Focus ułatwia wejście w stan maksymalnej koncentracji. Dzieje się to za sprawą roślinnej l-teaniny, która zwiększa częstotliwość fal alfa w mózgu, odpowiadających za skupienie i koncentrację.
Kolejny atut to poprawa szybkości reakcji i otwartość umysłu. Pomaga w tym zawarty w suplemencie olejek eteryczny z szałwii lawendolistnej, który dodatkowo wspiera procesy myślowe i ułatwia skupienie uwagi.
Producent przewidział też, że dla efektywnej pracy ważna jest energia, a z tym ciężko, szczególnie w dzisiejszych czasach. Stąd też w składzie znajdziemy kofeinę z liści herbaty, która pobudza i dodaje energii. Jest to z pewnością zdrowa alternatywa dla pobudzenia organizmu, w przeciwieństwie do napoju energetycznego.
W mojej opinii suplement spełnia swoje zadanie. Stosując go, odczuwałem większą energię i zwiększony poziom koncentracji. Jak szybko można się spodziewać efektów? To zależy indywidualnie od każdego organizmu, zwykle po tygodniu będą już odczuwalne pierwsze rezultaty – jednak nie jest to reguła. Najlepsze efekty moim zdaniem daje stosowanie suplementu regularnie – codziennie. W połączeniu z zasadami pracy głębokiej udało mi się znacznie poprawić swoją wydajność. Mimo że jestem jeszcze na początku procesu organizacji swojej pracy, to myślę, że jestem obecnie na dobrej drodze.
A może Medytacja?
Innym sposobem na lepszą koncentrację jest medytacja. Pamiętam, że gdy kiedyś regularnie medytowałem, to odczuwałem większy spokój i dłużej mogłem skupić się na jednej czynności. To naturalne, ponieważ medytacja to stan maksymalnego skupienia – zwykle na oddechu. Wtedy w naszej głowie nie kłębią się żadne myśli i osiągamy spokój ducha, daleko od otaczającego nas świata i codziennych problemów.
Dlatego, jeśli masz problem z koncentracją, to polecam stosować również medytację – nawet od czasu do czasu.
Podsumowując, rady odnośnie do lepszej koncentracji i organizacji pracy w pigułce:
- Ogranicz bodźce zewnętrzne, jeśli możesz – wyłącz telefon i powiadomienia,
- Zainteresuj się tematem „Deep Work” i wypróbuj 4 podane we wpisie metody,
- Wypróbuj suplementy roślinne Deep Focus od from Plants,
- Wypróbuj medytację.
Mam nadzieję, że rady zawarte we wpisie przynajmniej w jakimś stopniu pomogą Ci wygrać z wielozadaniowością i brakiem koncentracji w pracy.
Filmik z omówieniem jak tzw. multitasking wpływa na mózg:
https://www.youtube.com/watch?v=1hkQcxtWxGY
Dodatkowo proponuje zapoznać się z detoksem dopaminowym gdy ma się problemy ze skupieniem. Jest sporo materiałów na ten temat w internecie czy na samym youtube choć zasady są proste.
Dzięki wielkie za linka, na pewno zobaczę 🙂