Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Data aktualizacji: 25 kwietnia 2019

Ten temat jest dosyć skomplikowany i naprawdę długo nad tym myślałem. Z jednej strony wszelkie ruchy lub społeczności męskie typu PUA, MGTOW czy REDPILL mają w sobie sporo dobrych cech. Mimo że takie zrzeszenia często przypominają sekty. Niestety im bardziej się zagłębiasz w takie miejsca, tym bardziej zaczynasz wchodzić w głąb czarnej dziury.

Dlaczego? Ponieważ im dalej w las, tym większa skrajność. Skrajności są bardzo, bardzo złe. Niezależnie od dziedziny. Nawet nie potrafisz sobie wyobrazić, jak wiele zła są w stanie uczynić skrajności w twoim życiu. Podążanie w jakąkolwiek skrajność jest jak studnia bez dna. I problem z takimi społecznościami jest taki, że są jak odkurzacz. Podchodzisz z ciekawości zobaczyć, jak to wygląda z bliska. Zapoznajesz się z podstawowymi twierdzeniami i prawdopodobnie do tego momentu jest to dla ciebie niezwykle dobre doświadczenie. To jest ten moment, gdzie spadają ci z oczu różowe okulary, bo ktoś pokazał ci trochę innego życia, niekoniecznie takiego, jakie znasz. Jednak im dłużej tam stoisz, tym bardziej czujesz, jak strumień powietrza zaczyna coraz bardziej przyciągać cię do środka. W końcu nawet się nie obejrzysz, a jesteś już tak głęboko, że wpadłeś w skrajność. Co najgorsze – żywisz się tymi skrajnościami.

Skrajności są jak studnia bez dna

Także moje zdanie o takich społecznościach jest dosyć skomplikowane. Z jednej strony uważam, że są potrzebne, bo to przeciwwaga do tego, co dzieje się na świecie. W naturze zawsze musi istnieć równowaga, więc to normalne, że powstają takie ruchy. Pod warunkiem, że nie wciągają cię jak odkurzacz, stając się podstawowym paradygmatem twojego życia, są w porządku. Niestety zwykle cię wciągają i trzeba bardzo trzeźwego umysłu, aby pozostać obiektywnym. Często powtarzam, że jeśli czytasz to, co pisze ktoś inny, próbuj czasami to kwestionować. Ja czasami słyszę, że ktoś mówi „zgadzam się z tobą w wielu kwestiach, ale w wielu się nie zgadzam” – i bardzo dobrze! Brawo dla ciebie. Na tym powinno to polegać. Jeśli zgadzasz się absolutnie w stu procentach ze wszystkim, co mówię lub mówi ktoś inny, to prawdopodobnie robisz coś źle. Powinieneś kwestionować moje zdanie i opinie i wyciągać z nich to, co uważasz za słuszne. Myślę, że to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. I problem z takimi ruchami polega właśnie na tym, że ludzie ich nie kwestionują. Wskakują do tej studni i nie zadają pytań, nie sprawdzają informacji. Biorą wszystko za pewnik.

Jak zorientować się, że wpadłeś w skrajność?

Oboje chyba się zgodzimy, że powodem całego zła na świecie nie są kobiety. Podobnie powodem całego zła na świecie nie są mężczyźni. Ludzie, którzy wygłaszają podobne twierdzenia, są właśnie w takiej skrajności. Prawdopodobnie nie zdają już sobie nawet sprawy, że się w niej znajdują, ponieważ dla nich to naturalny teren, z którym się dobrze znają. Nasilanie się skrajności zarówno po jednej, jak i drugiej stronie nie jest niczym dobrym. Prowadzi to do narastania konfliktu, a tak zaogniony konflikt może prowadzić do wojny. Dlatego też pisząc Alpha Male starałem się podejść do tematu możliwie obiektywnie i racjonalnie. Zmieniłem kompletnie początkową formułę, w jakiej planowałem to napisać, ponieważ w trakcie uznałem, że to nie jest dobra droga do przedstawienia sytuacji.

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.”

– Fryderyk Nietzsche

Skrajności są początkowo dobrymi intencjami, które ewoluowały

Skrajne ruchy i idee powstają jak reakcja łańcuchowa. Zazwyczaj zaczynają się od jakichś ciekawych twierdzeń, które dalekie są od skrajności i przedstawiają pewne spojrzenie na sytuację. I właśnie to spojrzenie na sytuację, jest w stanie pomóc wielu ludziom otworzyć oczy. To jest świadomość. Świadomość jest niezwykle cenna, powiedziałbym, że świadomość to podstawa szczęśliwego życia. Powinieneś dążyć do bycia świadomym na wielu różnych płaszczyznach. Jeśli stajesz się świadomy na płaszczyźnie finansów i ekonomii, wzrasta szansa, że osiągniesz niezależność finansową, ponieważ poznałeś pewne mechanizmy, niewidoczne gołym okiem. Kurtyna została odsłonięta i zobaczyłeś, co jest po drugiej stronie. Tak samo działa to na innych płaszczyznach życiowych. Wracając do reakcji łańcuchowej – rozprzestrzenia się lawinowo, bez potrzeby zewnętrznej inicjacji. A więc ktoś, wysnuwając jakieś ciekawe wnioski, które były podstawą do stworzenia jakiejś idei, postanawia iść dalej, zagłębiając się w studnię bez dna. W ten sposób rodzą się kolejne wnioski i idee, które z rdzeniem problemu mają coraz mniej wspólnego.

Uważam, że tak właśnie wygląda to w większości sytuacji. Tak było z feminizmem. Początkowo był dobry, a potem zaszła reakcja łańcuchowa, gdzie współczesny feminizm wygląda jak wygląda. Podobnie uważam, że jest z innymi ruchami tego typu.

Zadawanie pytań i kwestionowanie – klucze do pozostania świadomym

Podobne wrażenie można odnieść, czytając Mein Kampf Adolfa Hitlera. Jego poglądy z biegiem lat zaczęły ewoluować, aż w końcu dotarły do wszelkich granic skrajności, co doprowadziło do tragedii. Tacy właśnie jesteśmy. Ktoś daje nam palec, to próbujemy wziąć całą rękę. Nie jest to niestety w żadnym wypadku dobre.

Dlatego też czytając Alpha Male staraj się zadawać wiele pytań. Kwestionuj to, co czytasz i dopiero potem ewentualnie aplikuj pewne rady do swojego życia. Powinieneś to robić za każdym razem, bez względu na to, co czytasz, oglądasz – nigdy nie przestawaj zadawać pytań. To jest pierwszy krok od bycia świadomym człowiekiem.

Nazwa Alpha Male jest nieco zwodząca. Nie ma kogoś takiego jak samiec alfa. Ja zakładam, że to właśnie świadomość i zdolność do otwartego myślenia, słuchania innych, jest wzorcem męskości, którym warto podążać. Jednak to jak się zachowujesz, co robisz, co jest dla ciebie wartościowe – to może być cokolwiek. Jeśli ktoś powie, że Samiec Alfa nie lubi grać w szachy, to przestaniesz? Przecież to nie ma żadnego sensu. Podążanie takimi utartymi schematami, nakreślonymi przez innych ludzi mało ma wspólnego z rozwojem. Sam budujesz swojego samca alfa w sobie. Moim zdaniem najlepiej budować go na świadomości, która jest jak tlen i pytaniach, które są jak klucze otwierające kolejne drzwi wewnątrz siebie.

Twoje doświadczenia, to tylko niewielki wycinek całości

Problem popadania w skrajności na polu relacji damsko męskich jest ogromny. W chwili obecnej, mnoży się z każdą sekundą. Przez to powstaje ogromne niezrozumienie na tej płaszczyźnie, gdzie kobiety i mężczyźni kompletnie nie potrafią się już dogadać. To jest poważny problem, który będzie miał nie najlepsze następstwa, w sumie już je ma. Niezwykle słabe jest mówienie, że „wszyscy są tacy sami”, bo to zwyczajnie nie jest prawda. Ludzie są bardzo różni, a świat nie jest czarno biały. Bardzo wiele osób buduje swoje zdanie na temat danej grupy na podstawie własnych doświadczeń i wtedy stara się przedstawić całą grupę na tej podstawie. Więc jeśli spotkałeś bogatą osobę, która była niemiła to będziesz prawdopodobnie uprzedzony do bogatych ludzi. Potwierdzi to również przekaz w TV, który ładnie przefiltrujesz i skorelujesz ze swoimi doświadczeniami, co tylko utwierdzi cię w przekonaniu, że tak właśnie jest. A to jest niezwykle destruktywne podejście. Ponieważ kiedyś możesz mieć szanse poznać bogatego człowieka, który udzieli ci pewnych wskazówek, które całkowicie zmienią twoje myślenie – niestety ty będziesz chciał go poznać, zakładając z góry, że jest dokładnie taki sam jak inni bogaci ludzie.

Dlaczego skrajności są złe? – podsumowanie

Świat jest zdecydowanie zbyt skomplikowany, aby wysnuwać takie wnioski i szufladkować ludzi w tak banalnie prosty sposób. Oczywiście pewne trendy możemy zaobserwować bez dwóch zdań. Widzimy je, chociażby w badaniach naukowych. Bardzo dobrze jest to wiedzieć, bo to właśnie buduje świadomość. Podam ci przykład. Jeśli widzisz, że na podstawie badań naukowych większość ludzi, którzy zakładają biznes w stylu „a nuż się uda” bankrutują po roku, to znaczy, że powinieneś działać inaczej, aby uniknąć podobnego losu. To może być biznesplan, który znacznie podniesie twoje szanse. Jednak badania naukowe nigdy nie przedstawiają 100% populacji na świecie. Dlatego mówienie, że wszyscy są tacy lub inni jest kompletnie nietrafione. To jest pierwszy objaw tego, że popadłeś w skrajność. A jeśli popadłeś w skrajność, jest to prosta droga do nieszczęśliwego życia, szczególnie na podłożu relacji damsko męskich.

„Pytanie otwiera umysł. Twierdzenie go zamyka.”

– Robert Kiyosaki