Data publikacji: 5 marca 2018
Data aktualizacji: 6 marca 2018

Elona Muska nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ten facet stoi za takimi markami jak PayPal, SpaceX czy Tesla Motors. Jedną z jego głównych idei jest ochrona ludzkości i wdrożenie misji kolonizacyjnych na marsa. Majątek Muska w maju 2016 był szacowany na 13,1 mld dolarów. Do napisania tego wpisu zainspirował mnie YouTuber Evean Carmichael. Tak więc oto 10 lekcji, które proponuje wdrożyć w życie Elon Musk, jeśli w najbliższym czasie masz w planach np. założenie firmy.

1. Nigdy się nie poddawaj. 

Podstawowa zasada, którą kieruje się Elon Musk. Oklepane do granic możliwości, wypowiedziane przez wszystkich kołczy tego świata – „nigdy się nie poddawaj”. Elon zapytany podczas jednego ze swoich wywiadów, czy gdy odniósł trzecią dużą porażkę z rzędu, miał ochotę spakować to wszystko i dać sobie spokój, odpowiada: „Nigdy w życiu, musiałbym umrzeć, albo być całkowicie niezdolnym do dalszej pracy, w innym przypadku nie ma takiej możliwości żebym się poddał”. Również staram się kierować w życiu tą zasadą. Przestanę jak będę martwy, w innym przypadku mnie nie zatrzymacie, choćby nie wiem co.

2. Rób to co lubisz

Życie jest zbyt krótkie, aby poświęcać czas na rzeczy, których się nie lubi. Poza tym nie będziesz wystarczająco zmotywowany, aby rozwijać się na płaszczyźnie, która kompletnie cię nie interesuje. Co za tym idzie, nigdy nie osiągniesz na niej wielkiego poziomu, który pozwoli ci na beztroskie życie. Robiąc to, co lubisz, jest duża szansa, że będziesz chciał być w tym lepszy i lepszy każdego dnia. Nie będziesz się męczył i twoja praca stanie się efektywna oraz efektowna jednocześnie.

3. Nie słuchaj ludzi, którzy sami nic nie osiągnęli i starają się podkopywać twoje ambicje

Elon opowiadał kiedyś, że wielu jego znajomych twierdziło, że to co planuje zrobić jest totalnie szalone i nieosiągalne. Jeden z jego kumpli zaczął kolekcjonować filmy na których były rozlatujące się rakiety i pokazywał je Elonowi przy każdej okazji. Chciał mu tym przekazać wiadomość – „chcesz tworzyć własne rakiety i posyłać je w kosmos? Zobacz ten film, skoro im się nie udało i ich produkty zawodziły, tobie tym bardziej się nie uda!”. Elon go nie słuchał i robił dalej swoje, aż w końcu powstało SpaceX, a niedawno wysłał nawet w kosmos egzemplarz Tesli. Jednak przejście przez te tłumy niedowiarków z podniesioną głową, było bardzo trudnym zadaniem. To jedna z trudności bycia wizjonerem, dla zwykłych ludzi, będziesz szaleńcem bez rozumu, którzy będą próbowali sprowadzić cię z powrotem na ziemię.

4. Podejmuj ryzyko

Wielu ludzi żyje zgodnie z ideą – jestem młody, więc korzystam z życia, potem będę martwił się o resztę. Elon Musk radzi, by zrobić odwrotnie. Skoro jesteś młody, nie masz jeszcze swojej rodziny i właściwie prowadzisz beztroskie życie, jest to idealny czas by zapracować na swoją przyszłość. Czas aby osiągać sukces jest wtedy, gdy jesteś młody. Im szybciej zaczynasz, tym większa szansa, że się uda. Ponadto jeśli jeszcze się uczysz, masz dużo więcej czasu na tworzenie własnych projektów. Dlaczego by tego nie wykorzystać? Tymczasem wielu młodych ludzi żyje z dnia na dzień, imprezuje co weekend, a budzi się dopiero grubo po trzydziestce, zadając sobie pytanie: „co teraz będzie?”

Podpisuję się pod tym. Słyszę często, że mam 22 lata, więc jeszcze mnóstwo czasu na osiąganie swoich celów. Nie zgadzam się z tym, zawsze powtarzam, że czasu już nie mam, dlatego muszę pracować jeszcze więcej i wytrwalej. Dzięki temu jest duża szansa, że osiągnę sukces szybciej niż inni, a reszta życia będzie wyglądała naprawdę wspaniale. O tym mówi również Mj DeMarco w Fastlane Milionera. Ludzie myślą, że na bogactwo przychodzi czas dopiero na emeryturze. Ja uważam, że to bujda i możesz robić wielkie rzeczy mając dopiero dwudziestkę na karku. Ucz się, popełniaj błędy, doświadczaj – podziękujesz sobie, jak kiedyś się to zwróci.

5. Rób coś ważnego

Jeśli coś jest ważne, powinieneś spróbować to zrobić nawet, jeśli istnieje spora szansa, że się nie uda. Podobnie było z Teslą. Musk wcale nie był pewny, czy jego projekt wypali. Ba, uznawał, że prawdopodobnie się nie uda, ale musi przynajmniej spróbować, bo to ważne, nie tylko dla niego, ale również dla całego świata. Spróbował i się udało. Ludzie masowo przesiadają się ze zwykłych samochodów na Tesle.

Elon Musk 10 lekcji sukcesu

6. Pracuj ciężko w ciszy. Niech sukces zrobi hałas.

Tworząc Teslę Elon i jego ludzie inwestowali wszystkie pieniądze w produkt. Nie inwestowali w reklamę. Skupiali się na tym, by ich produkt był tak dobry, jak to tylko możliwe. Oparli się na zasadzie, która mówi, że dobre rzeczy, same robią szum. I tak się stało, Tesla okazała się ogromnym sukcesem o której od zaraz dowiedział się cały świat. Dlatego warto skupić się na tym, by produkt był najlepszy. Włóż wszystko co masz w produkt, doszlifuj każdy jego element, a wieść o twoim tworze, rozejdzie się tak szybko, jak najlepsza plotka w małym mieście.

7. Rozwiązuj problemy

Jedna z podstaw zarabiania i sprzedaży. Twój zarobek mierzy się miarą ludzi, których problemy rozwiązałeś. Jeśli udało ci się wpłynąć na miliony ludzi, jesteś milionerem. Wiele osób chciałoby osiągnąć sukces nie pracując praktycznie wcale i nie dając nic od siebie. Wchodzą więc w jakieś biznesy naginaczy, próbują naciągać ludzi i wręcz zmuszać znajomych do wchodzenia w biznesy oparte na MLM. Nie ma w tym żadnej wartości. Można to porównać do budynku, stojącego na kruchych fundamentach. Chcesz osiągnąć prawdziwy sukces? Zacznij dawać ludziom PRAWDZIWĄ wartość. Daj im merytoryczne podstawy do tego, aby chcieli coś od ciebie kupić.

8. Staraj się pozyskać świetnych ludzi do swojego projektu

Otaczaj się ludźmi, którzy mają podobne wizje i cele do twoich. Pamiętaj, że sam nic nie znaczysz, zawsze potrzebujesz innych ludzi, na tym polega wymiana dóbr i usług. Jeśli planujesz stworzyć coś wielkiego, będziesz potrzebował ludzi, którzy sami są mistrzami w jakiejś dziedzinie i którzy uwierzą w twoją wizję. Nie warto unosić się pychą gdy już coś osiągnąłeś i udawać, że teraz już nikogo nie potrzebujesz. Wręcz przeciwnie, potrzebujesz innych bardziej niż kiedykolwiek.

9. Stwórz produkt, który będzie najlepszy na rynku

Zasada ta jest powiązana z punktem nr. 6. Najlepiej, gdy twój produkt będzie najlepszy na rynku, bo to wystarczający powód, by ludzie w zamian za niego, zaczęli masowo oddawać ci swoje pieniądze. Ten błąd popełnia wielu młodych przedsiębiorców. Tworzą produkt, który już dawno istnieje, przerabiają go po swojemu i nie dodają do niego nic więcej.

10. Pracuj jak szalony

I być może najważniejsza zasada. Wielu ludzi nie potrafi jej zrozumieć (a raczej nie chce), bo to najtrudniejsza ze wszystkich zasad sukcesu. Otóż nie ma czegoś takiego jak sukces bez ciężkiej pracy. Te wszystkie poradniki, które brzmią dumnie – „osiągnij bogactwo w dwa tygodnie”, to bujda na resorach. Te wszystkie biznesy, które każą włożyć ci swoje pieniądze i obiecują, że po miesiącu będziesz milionerem to również bujda. Nie ma czegoś takiego jak szybka droga do sukcesu / bogactwa. Zaczynając przygodę z czymkolwiek – biznesem, blogiem, projektem – musisz na samym początku pracować jak totalny szaleniec i dopiero po jakimś czasie ta tendencja zacznie się zmieniać. Wtedy będziesz musiał jedynie doglądać swojego dzieła.

To trochę jak z gotowaniem zupy. Najpierw szukasz składników, czytasz przepisy, kroisz, mieszasz, dodajesz, sprawdzasz smak, a potem już tylko kontrolujesz sytuację od czasu do czasu, gdy twoja zupa jest gotowa.

„Kiedy zakładaliśmy z bratem naszą pierwszą firmę, zamiast wynająć apartament, wynajęliśmy małe biuro. Spaliśmy na kanapie, mieliśmy jeden komputer, strona działała w dzień, w nocy pisaliśmy kod. 7 dni w tygodniu, cały czas. Po prostu musisz pracować, by coś osiągnąć”

O Elonie Musku chciałbym napisać więcej. Jestem w trakcie czytania jego biografii, bo tak się składa, że sam ruszam z kilkoma projektami i potrzebuję zastrzyku kogoś takiego jak on. Dlatego można spodziewać się jeszcze jednego, bardzo obszernego wpisu na temat tego geniusza, w niedalekiej przyszłości.