Data publikacji: 6 kwietnia 2022
Data aktualizacji: 5 lutego 2024

Whisky ze Szkocji to najbardziej popularny jej rodzaj i wynika to między innymi z faktu, że to państwo to największy producent whisky na całym świecie. Pomimo tego, że inne kraje, takie jak na przykład Stany Zjednoczone, Irlandia czy Japonia również mogą pochwalić się długą tradycją produkowania tego trunku, duża część koneserów jest zdania, że to właśnie szkockie dzieła nie mają sobie równych. Czym charakteryzuje się ten alkohol?

Czym się różni szkocka od whisky?

Szkocka to whisky słodowa lub zbożowa, którą produkuje się na terenie Szkocji według ściśle ustalonych norm regulowanych przez prawo. Między innymi wszystkie szkockie whisky muszą dojrzewać w beczkach z dębu przez co najmniej trzy lata, a informacja o wieku konkretnego napoju na etykiecie butelki musi być zgodna z wiekiem najmłodszej whisky, jakiej użyto do produkcji. 

Profil smakowy tego alkoholu zależy w dużej mierze od regionu: Speyside charakteryzuje się na przykład dość słodkim, deserowym smakiem, a jeśli chodzi o okolicę Islay, znajdziemy tam popularne propozycje torfowe. Najwcześniejsza wzmianka o tym alkoholu pojawiła się już około 1500 roku, jest to więc długa tradycja. Więcej o Whisky przeczytasz tutaj: https://krest.pl/pl/whisky/whisky-szkocka. 

Szkocka whisky posiada długą tradycję

Szkocka whisky single malt

Whisky szkocką możemy podzielić na  kilka kategorii: single malt, single grain, blended whisky, whisky typu blended malt oraz typu blended grain. Szkocką whisky single malt produkuje się z zacieru tylko ze słodu jęczmiennego w jednej destylarni poprzez destylację alembikową: nie dodaje się też innego rodzaju zbóż, jak w innych przypadkach. 

Destylacja alembikowa wymaga większych nakładów finansowych niż destylacja kolumnowa, ponieważ jest to sposób mniej wydajny, co przekłada się także na nieco wyższe ceny tego typu trunku. Trzeba jednak podkreślić, że pośród swoich konkurentów to właśnie single malt są najbardziej złożone i oferują bogatsze profile smakowe.

Najlepsza szkocka whisky

Single malty to nie jedyny gatunek, który ma wielu miłośników. Są także fani blended maltów, czyli mieszanki whisky składającej się z kilku jej rodzajów, neutralnych spirytusów zbożowych, aromatów i barwników, a także whisky zbożowej, czyli destylowanej ze ziaren zbóż (żyto, kukurydza). 

Blended whisky (ze względu na mniejszy koszt produkcji) jest opcją bardziej przystępną cenowo i świetnie nadaje się jako baza do różnego rodzaju drinków. Z kolei whisky zbożowa świetnie się balansuje i znakomicie łączy blendy. Z pewnością trudno będzie wybrać najlepszą szkocką whisky, gdyż każdy ma swój ulubiony gatunek oraz profil smakowy.

Z czym pić szkocką whisky?

Oczywiście, whisky najlepiej smakować czystą, zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o bogatych i złożonych smakach single maltów z najwyższych półek cenowych. Niektóre whisky warto kosztować z odrobiną wody, która zmniejszając niekiedy mocno intensywny smak alkoholu, pozwoli nam wyczuć więcej walorów smakowych, a także ułatwi określenie aromatu. 

Opcja ta jest akceptowalna nawet dla tradycjonalistów, jeśli zastosujemy odpowiednie proporcje oraz niegazowaną wodę w pokojowej temperaturze i o niskiej zawartości minerałów. Jeśli mamy ochotę na drinka, oczywiście możemy użyć whisky typu blended i dodać coli, soku czy likierów barmańskich. Warto pamiętać też o tym, że bardzo duże znaczenie ma profesjonalne szkło — to prosty sposób, by wydobyć wszystkie nuty smakowe starzonego trunku.