Kultura hook up – co to jest?

– Słownik Pojęć –

hook up culture

Hook up culture to termin określający nowoczesne podejście młodych ludzi do relacji, które charakteryzuje się brakiem przywiązania emocjonalnego i hedonizmem. Osoby wyznające trend hook up, wchodzą w krótkie relacje, które mają zaoferować im przede wszystkim przyjemność seksualną i przy okazji wspólnie spędzony czas. Takie osoby nie chcą związków i problemów, które wynikają z codziennego życia z jedną osobą. Trend ten bardzo popularny jest jest na Tinderze, gdzie wiele osób nie kryje się z tym, że szukają tylko kogoś do przygodnego seksu. Coraz więcej jest także osób szukających tzw. „buddy travel” – a więc osoby z którą będą podróżować lub zwiedzą jakiś kraj – ale formalnie nie będą w związku.

 1. Swobodne podejście do seksu:
  • W kulturze „hook up” seks jest często postrzegany jako aktywność rekreacyjna, która nie musi być związana z głębokim zaangażowaniem emocjonalnym.
 2. Krótkotrwałe relacje:
  • Relacje nawiązywane w ramach tej kultury są zazwyczaj krótkotrwałe i pozbawione zobowiązań. Mogą obejmować jednorazowe spotkania lub sporadyczne, niezobowiązujące kontakty seksualne.
 3. Anonimowość i brak zobowiązań:
  • Uczestnicy często cenią sobie anonimowość i brak zobowiązań. Relacje te nie wymagają zaangażowania emocjonalnego ani planowania przyszłości.
 4. Wpływ technologii:
  • Aplikacje randkowe i media społecznościowe znacznie ułatwiają nawiązywanie krótkotrwałych, niezobowiązujących relacji. Platformy takie jak Tinder, Bumble czy Grindr są często wykorzystywane do znajdowania partnerów na jedną noc.

Kultura „hook up” nie jest wolna od kontrowersji. Krytycy argumentują, że może ona prowadzić do powierzchownych relacji, które nie zaspokajają głębszych potrzeb emocjonalnych i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Zwolennicy twierdzą, że daje ona ludziom wolność wyboru i możliwość eksplorowania swojej seksualności w sposób, który najlepiej im odpowiada. Według badań naukowych, kultura hook up gorzej odbija się na kobietach, u których wysoka ilość partnerów seksualnych, jest skorelowana z coraz mniejszą szansą na stworzenie długoterminowego związku w przyszłości.

Gdyby nie rozwój technologiczny i globalizacja świata, omawiany trend nie miał by miejsca. Łatwa dostępność do partnerów niemal z całego świata sprawiła, że dziś niezobowiązujące relacje stają się nową normą społeczną.

– Chciałabym związku, normalnego faceta, a na Tinderze sami goście żyjący kulturą hook up.
– Ehh, współczucia.

*


B
Bad Boy
Betabankomat

C
Chad
Chad lite

F
Femoid
Friends With Benefits
Friendzone
Fuckboy

H
High Tier Normie
Hook up

I
Incel

J
Julka z Twittera

M
Mroczna triada

N
Normik

O
One night Stand
Oskarek deweloperski

P
Płodna Julka
Pretty boy

S
Samiec alfa
Samiec beta
Samiec sigma
Samiec zeta
Situationship
Spinning plates
Subhuman