Situationship – co to jest?

– Słownik Pojęć –

situationship

Situationship to relacja pomiędzy związkiem a byciem samotnym. Nie jest to związek formalny. Dwie osoby spotykają się ze sobą, ale nie są razem. Nie przedstawiają się wzajemnie rodzinie i znajomym. Taka forma relacji obejmuje przede wszystkim wspólne wyjścia oraz seks, ale nic poza tym. W takiej formie relacji nie ma miejsca na uczucia i więź emocjonalną, ponieważ to spowodowałoby, że situationship zamieniłby się w relationship. Pojęcie to przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z TikToka gdzie zostało rozpowszechnione. Najczęściej używają go w swoich TikTokach dziewczyny, które narzekają, że znowu znalazły się w takiej formie relacji i żałują, że w nią weszły, ale już zdążyły się przywiązać i nie potrafią jej zakończyć.

„Związki sytuacyjne” można zdefiniować jako „romantyczne relacje bez jasności lub twardej etykiety”.1 Mogą one obejmować uczucia, zachowania seksualne i wspólne spędzanie czasu, ale także wiążą się z niskim poziomem zaangażowania. Mówiąc prościej, związek sytuacyjny to zasadniczo związek bez żadnych zobowiązań. Jest to więc bardzo podobne do relacji Friends With Benefits i właściwie niczym się od niej nie różni.

 1. Brak jasnych definicji:
  • W situationship brakuje jasno określonych ram i definicji dotyczących statusu relacji. Osoby zaangażowane mogą unikać nazywania siebie partnerami, co prowadzi do niejasności co do charakteru ich związku.
 2. Brak zobowiązań:
  • Situationship zazwyczaj charakteryzuje się brakiem długoterminowych zobowiązań. Uczestnicy mogą spędzać razem czas, angażować się w intymne zachowania, ale nie planują przyszłości jako para.
 3. Elastyczność i spontaniczność:
  • Relacja w situationship jest często elastyczna i spontaniczna, bez ustalonych zasad czy oczekiwań. Może to oznaczać, że spotkania są nieregularne i uzależnione od chwilowych nastrojów i dostępności.
 4. Przejściowy charakter:
  • Wiele situationship jest przejściowych i może prowadzić do jednego z dwóch scenariuszy: ewolucji w pełnoprawny związek lub zakończenia, gdy jedna ze stron poszukuje czegoś bardziej stabilnego i jasno zdefiniowanego.

Dużą rolę w powstaniu pojęcia odegrał Tinder i kultura hook up, gdzie coraz więcej osób zaczyna traktować relacje damsko męskie jako coś niezobowiązującego i przelotnego. Wedle zasady „życie jest za krótkie, żeby poświęcić je jednej osobie”.

– Ehh, znowu jestem w situationship, niby jesteśmy razem, ale nie jesteśmy, mam dosyć.
– Cóż, takie czasy Julka.

*


B
Bad Boy
Betabankomat

C
Chad
Chad lite

F
Femoid
Friends With Benefits
Friendzone
Fuckboy

H
High Tier Normie
Hook up

I
Incel

J
Julka z Twittera

M
Mroczna triada

N
Normik

O
One night Stand
Oskarek deweloperski

P
Płodna Julka
Pretty boy

S
Samiec alfa
Samiec beta
Samiec sigma
Samiec zeta
Situationship
Spinning plates
Subhuman