Zastanawiasz się, co właściwie oznacza „Friends with Benefits”? Być może słyszałeś, jak ten termin pojawia się w filmach i programach telewizyjnych lub widziałeś akronim FWB i nie jesteś pewien, jak to wygląda w praktyce? Może po prostu próbujesz ustalić, czy to właściwa relacja dla Ciebie? Niezależnie od przypadku, aby wejść w relację tego typu, ważne jest, aby zrozumieć, co tak naprawdę oznacza i pociąga za sobą ten rodzaj swobodnej znajomości. Termin FWB został wypromowany szczególnie na Tinderze.

Friends With Benefits – Co to jest? Na czym polega?

Mianem „Friends with Benefits” określa się najczęściej relację, w której kobieta i mężczyzna nie są razem, ale pozostają przyjaciółmi tylko na seks. Ogólnie rzecz biorąc, zwykle kiedy spotykasz się z kimś, żywisz do tej osoby szczególne uczucia. W przypadku związku FWB jesteście tylko przyjaciółmi — przyjaciółmi, którzy spotykają się i zwykle uprawiają seks. Osoby, które są w układzie FWB mogą swobodnie umawiać się z innymi osobami. Przebywanie w takiej relacji ma sprawiać przyjemność, aczkolwiek nie zawsze tak jest, ponieważ to skomplikowane, jak większość relacji, które tworzą ludzie.

Ogólnie rzecz biorąc, układ FWB znacznie różni się od związku długoterminowego. To sytuacja, w której dwoje przyjaciół lub znajomych pozostaje w związku tylko dla seksu, bez żadnych zobowiązań.

DEFINICJA FWB

Związek typu friends with benefits (FWB) to związek, w którym dwie osoby pozostają przyjaciółmi, ale jednocześnie podejmują ze sobą aktywność seksualną. W większości przypadków obie strony wchodzą w taki związek, wiedząc, że nie będzie on wiązał się z żadnymi zobowiązaniami ani monogamią. Zamiast tego skupiają się na cieszeniu się swoim towarzystwem i zaspokajaniu wzajemnych potrzeb bez komplikacji związanych z romantycznym związkiem.

Związek FWB może być świetnym sposobem na cieszenie się towarzystwem i intymnością bez kłopotów związanych z randkami i „dramą” z tym związaną. Ważne jest, aby otwarcie i szczerze komunikować się ze swoim partnerem na temat swoich oczekiwań. W przeciwnym razie może dojść do nieporozumień i zranienia uczuć. Jeśli jednak obie strony są zgodne, związek FWB może być niezwykle zabawnym i satysfakcjonującym doświadczeniem.

Zasadniczo FWB oznacza seks bez zaangażowania, związku emocjonalnego, a czasami szacunku dla siebie. Termin ten jest często używany w przypadku dwudziestolatków, którzy chcą odkrywać swoją seksualność bez konieczności ponoszenia odpowiedzialności za uczucia innych osób. Tego typu relacje mają niewiele wspólnego z przyjaźnią, mimo iż tak się nazywają.

Relacja FWB – plusy

Mężczyźni coraz częściej decydują się na relacje FWB – ponieważ stają się one bardziej opłacalne (czasami) niż długoterminowe związki. Świadomość mężczyzn stale rośnie, czasy się zmieniają. Wielu mężczyzn widząc, że kobiety chcą mieć nie tylko prawa, ale i przywileje – wybiera relacje niezobowiązujące. Brak wartościowych osób na rynku seksualnym sprawia, że w przypadku problemów ze znalezieniem odpowiedniej kobiety, mężczyzna wybiera relację opartą tylko na przygodnym seksie.

System nie sprzyja wchodzeniu w długotrwałe relacje. Mężczyzna ryzykuje szczególnie ciężko wypracowanymi zasobami, które może w związku małżeńskim stracić podczas rozwodu (nawet nie ze swojej winy). Dlatego, zamiast poświęcać się długotrwałej relacji, mężczyźni wolą zachować zasoby, jednocześnie nie rezygnując z seksu. Dzięki temu mogą nadal inwestować w siebie i cieszyć się wolnością. Oczywiście zachowanie takie będzie często nazywane „niedojrzałym i dziecinnym” – bo prawdziwy facet przecież robi inaczej. Jednak myślę, że już tak wiele razy rozwiewałem mit „prawdziwego faceta” i podobnych manipulacji na tym blogu, że nie ma sensu robić tego ponownie.

Skondensowana charakterystyka zalet związków Friends with Benefits znajduje się z kolei w podsumowaniu badań Weaver i wsp. [12], w których posłużono się metodą pół-strukturalizowanych wywiadów będących źródłem bardzo cennych danych jakościowych. Zdaniem tych autorów omawiane związki łączą najlepsze cechy przygodnego seksu (zabawa, swoboda) z najlepszymi cechami związku romantycznego (seks, towarzystwo), omijając jednocześnie jego negatywne aspekty (zobowiązania, zmartwienia, komplikacje). Trzeba mieć tu jednak znowu na uwadze małą liczebność grupy badanej (26 osób). Podobne wnioski płyną jednak także z badań Bisson i Levine’a [4] — najważniejsze korzyści „przyjaźni z bonusem” to seks z zaufaną osobą, pozbawiony zobowiązań i konieczności rezygnowania z wolności i niezależności związanej z byciem singlem.

friends with benefits

Film: To Tylko Seks 2011

Związek FWB – minusy

Na dłuższą metę relacje FWB wcale nie są usłane tylko różami. Zwykle prędzej czy później jedna ze stron będzie domagać się czegoś więcej i relacja tego typu nie będzie trwała zbyt długo. To rodzi kolejne niepotrzebne komplikacje. Relacje FWB wymagają również czasu. Mężczyzna, nawet atrakcyjny – musi poświęcić czas, aby znaleźć chętne na tego typu relacje kobiety. Dokładając do tego fakt, że mężczyzna ma dosyć intensywne życie, pracę, firmę, ogrom pasji i zainteresowań – robi się tutaj poważny problem z samym czasem na poszukiwanie kolejnych relacji tego typu.

Ostateczny minus tego typu relacji jest dosyć oczywisty. Moim zdaniem o wiele wartościowsze są relacje długoterminowe, w których trafiłeś na dobrą i kochającą kobietę (tak, jest ich mało, ale wciąż są). W relacji opartej na większych wartościach, wspólnych pasjach i wzajemnym wspieraniu drzemie większy potencjał. Takie relacje o wiele bardziej rozwijają człowieka. Jest jeden warunek – to musi być relacja dwóch dojrzałych ludzi, świadomych, którzy patrzą w podobnym kierunku. Osoby toksyczne, które same mają ze sobą problemy np. kobiety, które uważają, że to mężczyzna powinien wszystko (płacić, zapraszać i wychodzić z inicjatywą) – nie mają najmniejszego sensu. Dlatego trzeba dobrze obserwować drugą osobę i ewentualne „czerwone flagi”. Jeśli już na początku widzisz duże czerwone lampki – albo zrezygnuj, albo rozważ relację FWB.

PRZECZYTAJ TEŻ:  Dlaczego facet to macho, a kobietę nazywa się "tak nie ładnie"?

W wielu badaniach [4, 11, 12] wśród wad związków Friends with Benefits pierwsze miejsce konsekwentnie zajmuje możliwość pojawienia się romantycznych uczuć do przyjaciółki/przyjaciela, które nie zostają odwzajemnione. Dobrze obrazują to rezultaty uzyskane przez Bisson i Levine’a [4], gdzie ta wada była wskazaniem aż 42, 4% osób. Na drugim miejscu plasuje się ryzyko zniszczenia przyjaźni [4, 12, 18, 19]. Zdaniem osób badanych przez Bisson i Levine’a [4] oraz Reis i wsp. [19] niekorzystne są także towarzyszące omawianym związkom negatywne emocje (zazdrość, zranione uczucia) oraz negatywne konsekwencje seksu (niechciana ciąża, ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową).

Różnice w podejściu kobiet i mężczyzn do związków Friends with Benefits

Tutaj nie ma zaskoczenia – zgodnie z naturą, mężczyźni częściej wybierają związki FWB, a już zdecydowanie częściej wybierają kilka związków FWB jednocześnie. Dla mężczyzny często spełnieniem jest posiadanie wielu partnerek jednocześnie – potwierdza to jego status i spełnia naturalną rolę do posiadania jak największej liczby potomstwa.

Mężczyźni funkcjonują w większej liczbie związków Friends with Benefits zarówno jednocześnie, jak i w ciągu całego życia [4, 5, 17]. Nie dziwi to biorąc pod uwagę, że mężczyźni są bardziej aktywni seksualnie niż kobiety, mają więcej partnerek seksualnych i bardziej liberalne podejście do seksu, również przygodnego [21]. Co więcej, są bardziej od kobiet poliamoryczni, co wyraża się w chęci funkcjonowania w więcej niż jednym związku emocjonalnym lub seksualnym w tym samym czasie [17].

Wspominałem również wcześniej w minusach o tym, że prędzej czy później jedna ze stron będzie chciała zamienić relację FWB na związek romantyczny. Potwierdzają to badania.

Również oczekiwania odnośnie przyszłych losów „przyjaźni z bonusem” różnicują kobiety i mężczyzn. Kontynuacji kontaktów seksualnych z przyjaciółką częściej oczekują mężczyźni, dla kobiet zaś pożądana jest zmiana statusu związku i dominuje pragnienie wejścia z partnerem w związek romantyczny [5, 14].

To rodzi kolejny problem. Kobiety zwykle bardziej emocjonalnie angażują się w relację tego typu. Mężczyźni nie, szczególnie, jeśli mają kilka takich relacji jednocześnie – chcą wtedy utrzymać jak największą ilość z nich i nie zamierzają wchodzić w poważny związek. Tutaj warto dodać, że wielu mężczyzn wchodzi w stały związek z kobietą tylko dlatego, żeby mieć stały dostęp do seksu. Mężczyzna, który ma seksu pod dostatkiem, zastanowi się kilka razy, zanim się na to zdecyduje. Zwykle taki mężczyzna jest bardzo atrakcyjny w oczach kobiet, bo nie jest podatny na manipulacje i jest w pewnym sensie niezależny.

Jak zaproponować FWB?

Szczerość to podstawa w takich kwestiach. Jeśli szukasz relacji niezobowiązującej, powinieneś komunikować to dosyć jasno – sobą i swoim zachowaniem. Nie ma sensu nikogo zwodzić, mówiąc, że zależy Ci na poważnych związkach, jeśli szukasz tylko przelotnych znajomości. Jest wiele kobiet, które na to przystaną. Jeśli relacja będzie się rozwijać i otrzymasz pytanie od kobiety – czego właściwie szukasz – po prostu powiedz, że nie szukasz niczego poważnego na ten moment i utrzymujesz kontakt z wieloma kobietami jednocześnie. Taka szczera komunikacja jest lepsza, bo pomaga Tobie i kobiecie zaoszczędzić sporo czasu.

Oczywiście niektóre związki Friends with Benefits rozwijają się same. Od razu wiadome jest, że nie będzie z tego nic poważnego i obie strony to wiedzą, oddając się chwili uniesienia.

Friends with Benefits – jak to zakończyć?

Chciałoby się napisać, że najlepiej związek tego typu zakończyć normalnie – szczerze o tym rozmawiając. Niestety w większości przypadków takie relacje kończą się w sposób mniej oczywisty. Zwykle jedna strona domaga się czegoś więcej, druga jest przeciwna, dochodzi do zgrzytu, wyrzutów i pretensji. Czasami taka relacja umiera śmiercią naturalną – dwie osoby przestają podtrzymywać kontakt i tyle.

Nie ma sensu tkwić w takiej relacji, jeśli przestała ona komuś odpowiadać. Wtedy trzeba po prostu sobie ją odpuścić. Najgorsze to robienie czegoś wbrew sobie.

*

Podsumowując – relacje Friends with Benefits są ciekawą alternatywą, szczególnie podczas kryzysu na rynku seksualnym i brakach osób wartościowych oraz dojrzałych, które nadają się na poważniejsze relacje. Co więcej, takie relacje mogą być dobrym wyjściem dla mężczyzn, którzy nie chcą ryzykować swoich zasobów na ślubnym kobiercu i wolą zachować je dla siebie – ciesząc się życiem i wolnością. Na dłuższą metę jednak takie relacje nie są tak wartościowe, jak związki długoterminowe.

 


Cytaty z badań pochodzą ze strony: https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/38036/32033


Tinder Poradnik