Data publikacji: 1 lipca 2023
Data aktualizacji: 19 lutego 2024

Na Tinderze od jakiegoś czasu można spotkać się z typami osobowości. Aplikacja umożliwia wybór typu osobowości, który uzyskaliśmy w teście 16 personalities – kwestionariusza osobowości Myers-Briggs, który czerpie również garściami z testu skonstruowanego w 1956 przez Raymonda Cattela. Jednak wiele osób nie ma pojęcia o tym kwestionariuszu i kody osobowości w aplikacji nic im nie mówią. Dlatego w tym wpisie przyjrzymy się co oznaczają poszczególne typy osobowości na Tinderze.

16 osobowości – kwestionariusz Cattela

Jak wspomniałem za typy osobowości na tinderze odpowiada test Myers-Briggsa, który sugeruje nam nasz model osobowości. Od lat psychologowie starają się zamknąć w jakąś klamrę ludzką psychikę i zachowania. Zadanie to jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania, ponieważ ludzie to niezwykle skomplikowane istoty, których nie sposób umieścić w zero jedynkowej tabelce. Mimo wszystko jak w każdej dziedzinie – możemy wysnuć jakieś wnioski na dany temat i stworzyć jakieś trendy na podstawie tego co wiemy.

Właśnie to zrobił m.in. Raymond Cattel. Jego test osobowości sprawia, że w jakimś stopniu możemy określić – jaka jest dana osoba i jakie cechy osobowości u niej dominują.

Różne typy osobowości są do wyboru na Tinderze, już podczas zakładania konta. Jednak żeby określić swój typ osobowość na tinderze musimy najpierw wykonać test osobowości. W tym celu należy przejść na stronę https://www.16personalities.com/pl – należy odpowiadać na pytania w zgodzie z prawdą. Tylko wtedy uzyskamy wynik możliwie najbardziej prawdziwy. Należy pamiętać, że niektóre osoby wpisują swój typ osobowości w opisie na Tinderze, dlatego warto sprawdzić, jeśli nie ma go w tabeli profilu.

erodate opinie
Jeśli na Tinderze nie idzie Ci najlepiej, wypróbuj portal Erodate. Załóż konto i zacznij zbierać pary!

Test osobowości MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) to narzędzie psychometryczne opracowane przez Isabel Briggs Myers i jej matkę, Katharine Cook Briggs, bazujące na teorii typów psychologicznych sformułowanej przez Carla Gustava Junga. MBTI ma na celu klasyfikację ludzi według ich preferencji w czterech wymiarach, tworząc w sumie 16 różnych typów osobowości.

Typy osobowości myers-briggs – Tinder

Aplikacja randkowa tinder jest dosyć okrojna jeśli chodzi o uzupełnianie danych szczegółowych. Dodanie swojej osobowości to miły dodatek. Jednak popularna aplikacja randkowa nie działa tak jak np. OkCupid. Tam na podstawie podanych informacji i typów osobowości, aplikacja podsuwa nam najbardziej kompatybilne pary. Na tinderze takie coś nie ma większego sensu, poza informacją dla potencjalnego matcha.

W osobnym wpisie na temat typów osobowości poruszę szczegółowo każdy z osobna. Tutaj jedynie krótko w jednym zdaniu przedstawię co oznacza dany kod.

Carl Jung
Carl Jung – na bazie jego nauk, powstał test MBTI.

Analitycy

Osobowości analityczne to najczęściej osoby niezwykle inteligentne, które są doskonałymi strategami. Analitycy przewidują przyszłość i wiedzą jak działać, żeby w perspektywie kilku kolejnych lat osiągnąć zamierzone rezultaty.

 1. intj osobowość (ARCHITEKT) – Głęboko analityczni, kreatywni i strategiczni myśliciele, którzy cenią wiedzę i kompetencję. Mają wizje przyszłości, do których dążą w sposób zorganizowany.
  • Najlepsze match’e z ENFP i ENTP.
  • Niskie dopasowanie z SF.
 2. intp osobowość (LOGIK) – Ciekawi teoretycy, kochający eksplorację nowych idei i rozwiązywanie problemów z nietradycyjnym podejściem. Cenią sobie inteligencję i możliwość rozwoju.
  • Najlepsze match’e z ENTJ.
  • Niskie dopasowanie z SF.
 3. entj osobowość (DOWÓDCA) – Asertywni, energiczni liderzy z silnym zmysłem do zarządzania i motywowania innych. Mają jasne wizje i potrafią je efektywnie realizować.
  • Najlepszy match z typami osobowości INFP i INTP.
  • Niskie dopasowanie z typami SF.
 4. entp osobowość (DYSKUTANT) – Innowacyjni, pomysłowi i bystrzy, z umiejętnością szybkiego myślenia i adaptacji. Lubią dyskutować i eksplorować nowe perspektywy.
  • Najlepsze match’e z INFJ i INTJ.
  • Niskie dopasowanie z osobowościami SJ i SF.

Dyplomaci

Dyplomaci to świetni politycy i mówcy. Takie osoby są zwykle empatyczne i wiedzą jak rozmawiać z innymi ludźmi, żeby wypracować wspólny kompromis. Dyplomaci są dobrymi mediatorami i potrafią zdziałać cuda w sytuacjach kryzysowych.

 1. infj osobowość (RZECZNIK) – Empatyczni, wrażliwi na potrzeby innych, z głębokim poczuciem idealizmu. Poszukują znaczenia w relacjach, pomysłach i działaniach.
  • Najlepsze match’e z ESTJ, ISFJ i ESFJ.
  • Niskie dopasowanie z typem osobowości NF.
 2. infp osobowość (POŚREDNIK) – Lojalni, kreatywni i wyobrażeniowi, kierujący się własnymi wartościami. Mają bogate wewnętrzne życie i dążą do zrozumienia siebie oraz innych.
  • Najlepsze match’e z ENFJ i ENTJ
  • Niskie dopasowanie z typami osobowości ST
 3. enfj osobowość (PROTAGONISTA) – Charyzmatyczni, inspirujący liderzy, którzy potrafią połączyć ludzi wokół wspólnej sprawy. Są zorientowani na wsparcie i rozwój innych.
  • Najlepsze match’e z typami osobowości INFP i ISFP.
  • Niskie dopasowanie z typami ST.
 4. enfp osobowość (DZIAŁACZ) – Entuzjastyczni, kreatywni i społecznie zorientowani. Lubią eksplorować różne możliwości życiowe i motywować innych do bycia najlepszymi wersjami siebie.
  • Najlepsze match’e z INFJ i INTJ.
  • Niskie dopasowanie z typami osobowości SJ.

Strażnicy

Strażnicy to ludzie z dużym poczuciem sprawiedliwości. Takie osoby martwią się o innych i lubią pomagać. To osoby lojalne i ceniące sobie wspólnotę i harmonię. Często mężczyźni cenią sobie w kobietach takie cechy osobowości, bo są często skorelowane z byciem dobrą matką czy zapewnieniem ogniska domowego.

 1. istj osobowość (LOGISTYK) – Praktyczni, rzetelni i zorganizowani, z silnym poczuciem obowiązku. Koncentrują się na faktach i efektywności.
  • Najlepsze match’e z ESTJ, ISFJ i ESFJ.
  • Niskie dopasowanie z NF.
 2. isfj osobowość (OBROŃCA) – Ciepli, opiekuńczy i lojalni, z silnym poczuciem wspólnoty. Cenią harmonię i pracują ciężko, by chronić dobro innych.
  • Najlepsze match’e z ISTJ, ESTJ i ESFJ.
  • Niskie dopasowanie z NT.
 3. estj osobowość (WYKONAWCA) – Realistyczni, logiczni, zdecydowani. Lubią porządek i strukturę, dążąc do efektywnego realizowania celów.
  • Najlepsze match’e z ISFP i ISTP.
  • Niskie dopasowanie z NF.
 4. esfj osobowość (DORADCA) – Socjalni, lubiący pomagać innym, zorientowani na wspólnotę. Cenią harmonię i pracują na rzecz utrzymania stabilnych relacji.
  • Najlepsze match’e z ISFP i ISTP.
  • Niskie dopasowanie z NT.

Odkrywcy

Odkrywcy działają. Lubią podróżować, eksperymentować i cenią sobie spontaniczność. Żywiołowi i energiczni ludzie, którzy kochają odkrywać nowe i nieznane – niezależnie od płaszczyzny.

 1. istp osobowość (WRITUOZ) – Eksperymentalni, praktyczni i spontaniczni. Mają naturalną skłonność do rozumienia, jak działają rzeczy, i lubią rozwiązywać praktyczne problemy.
  • Najlepsze match’e z ESTJ i ESFJ.
  • Niskie dopasowanie z NF.
 2. isfp osobowość (POSZUKIWACZ PRZYGÓD) – Cichy, przyjazny, wrażliwy na sztukę. Żyją chwilą i cenią wolność, eksplorując świat z ciekawością i otwartością.
  • Najlepsze match’e z ENFJ, ESTJ i ESFJ.
  • Niskie dopasowanie z NT i SJ.
 3. estp osobowość (PRZEDSIĘBIORCA) – Energiczni, spontaniczni i działający. Lubią aktywnie uczestniczyć w świecie, ciesząc się nowymi doświadczeniami i wyzwaniami.
  • Najlepsze match’e z ISTP, ESTP, ESTJ i ENTP.
  • Niskie dopasowanie z INTJ.
 4. esfp osobowość (ANIMATOR) – Żywiołowi, entuzjastyczni i towarzyscy. Cenią spontaniczność i zabawę, będąc naturalnie zdolnymi do nawiązywania nowych znajomości.
  • Najlepsze match’e z ISTJ i ISFJ.
  • Niskie dopasowanie z z typami osobowości NT.
typy osobowości tinder
Gdybym tylko wiedział o typach osobowości MBTI wybierając partnerkę, to dziś bym tak nie cierpiał.

Co dają typy osobowości tinder – Myers-Briggs?

Dzięki wpisanym w profil typom osobowości, możemy zdobyć więcej jakościowych tinder matchy. Wystarczy podczas przewijania profilu, sugerować się osobowościami mbti Myers-Briggs. Wykorzystując powyższą listę, możesz sprawdzić, które osobowości najbardziej do Ciebie pasują. Warto też sugerować się podobnymi osobowościami. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej wybredny będziesz, tym na większy brak par będziesz narzekać. Coś za coś.

Największą kompatybilność będzie miał introwertyczny typ z introwertykiem i ekstrawertyczny typ z ekstrawertykiem. To mit że przeciwieństwa się przyciągają. Wręcz przeciwnie, jakościowe relacje tworzą ludzie podobni do siebie, których nie męczy przebywanie w swoim towarzystwie.

Znaleźć miłość na tinderze nie jest łatwo, tym bardziej że to raczej aplikacja do relacji typu one night stand oraz relacji friends with benefits. Natomiast przy odrobinie wiedzy i znajomości tematu – można zwiększyć swoje szanse.

Czy warto sugerować się MBTI?

Niektórzy ludzie uważają, że testy osobowości nie mają sensu i są po prostu bardziej ciekawostką, aniżeli faktycznym stanem rzeczy. Albowiem nie ma naukowych dowodów, które potwierdzałyby możliwość zamknięcia ludzkich osobowości w takich ramach, jak proponuje chociażby Carl Jung. Ludzie i ich psychika to zbyt płynne tematy, żeby spiąć je w klamry.

Nie da się jednak nie zauważyć, że każdy z nas ma jakieś indywidualne cechy. Niektórzy są introwertykami, inni lubią towarzystwo. Jedni mają dar do tworzenia i są kreatywni, a inni lubią porządek i rutynę. Ja z punktu widzenia socjologa uważam, że jak najbardziej można powoływać się na te testy, przy szukaniu partnera długoterminowego.


Źródła: