Data publikacji: 3 czerwca 2020
Data aktualizacji: 6 grudnia 2021
Coraz więcej osób ma problem z prawidłowym ułożeniem języka w pozycji spoczynkowej. Niektórzy nie są nawet świadomi tego, gdzie należy trzymać język za zębami. Co gorsza, nieprawidłowe ułożenie języka, może prowadzić do szeregu różnych komplikacji, które fatalnie wpływają na ogólny wygląd twarzy. Czym jest Mewing? Jak poprawić wygląd twarzy?
Dodano: Poniżej znajdziesz również wersję wideo, którą przygotowałem na swój kanał YouTube. Omawiam tam dosyć szeroko cały proces Mewingu.
(Jeśli moje materiały są przydatne, kliknij powyższy przycisk – to nic nie kosztuje, a bardzo mi pomagasz)
Mewing – co to jest?
Mewing to nic innego jak prawidłowe ułożenie języka w stanie spoczynku. Wielu z was może teraz przeżyć lekki szok, bo wydawało wam się, że sprawa jest oczywista. No bo nad czym się tutaj rozwodzić? Chyba, nie chcesz mi powiedzieć, że można trzymać język za zębami nieprawidłowo? Otóż właśnie chcę.
Prawidłowa pozycja języka w stanie spoczynku to tzw. pozycja kobry. Język w tej pozycji przylega do podniebienia. Żeby wszystko było jasne – podniebienie, to górna część jamy ustnej (niektórzy mylą ją z dolną częścią ze względu na nazwę „PODniebienie”). Język nie powinien za to przylegać do żuchwy, a więc leżeć swobodnie na dnie jamy ustnej.
Podsumujmy więc tę część, aby wszystko było jasne od początku.
- Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka = język przylega do podniebienia w pozycji kobry.
- Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka = język leży na dnie jamy ustnej, obciążając żuchwę.
Okazuje się, że dla ogromnej części społeczeństwa, nie jest to wcale oczywiste. Być może sam masz z tym problemy?
Mewing – jak to się robi? Opinie
Najważniejsza podczas Mewingu jest technika. To tak jak z podnoszeniem ciężarów na siłowni. Możesz się szczycić, że podniosłeś 150 kg na klatę, ale jeśli nie potrafisz tego zrobić poprawnie, to tak naprawdę efekty będą mizerne. Układając język w pozycji spoczynkowej, należy pamiętać o tym, aby przylegał on na całej powierzchni podniebienia i nie dotykał przednich zębów. Kluczowa jest tutaj końcowa część języka, która znajduje się bliżej gardła. To właśnie ta część, powinna być usadowiona na podniebieniu. Jeśli uda ci się to zrobić, zauważysz w lustrze natychmiastową poprawę profilu twojej twarzy.
Początkowo możesz mieć problemy z dociśnięciem języka do podniebienia. W takiej sytuacji spróbuj wymawiać ciągle spółgłoskę N. Czasami łatwiej może ci być wymawiać zbitek samogłosek „NG”.
Jakie efekty daje Mewing?
Najwięcej kontrowersji budzą właśnie efekty Mewingu. Jak na razie nie istnieją badania naukowe, które potwierdzałyby działanie tej techniki. Co mam na myśli, pisząc działanie? Chodzi o zauważalne zmiany elementów znajdujących się wokół żuchwy, przy założeniu, że Mewing stosujemy przez długi okres.
To jednak nie powinno być czynnikiem, który powoduje spadek motywacji. Po pierwsze – nie wiadomo, czy w przyszłości nauka nie potwierdzi skuteczności tej techniki. Po drugie – prawidłowe ułożenie języka w pozycji spoczynkowej NATYCHMIAST sprawia, że profil twojej twarzy się poprawia. Wystarczy spojrzeć w lustro, albo nagrać film smartfonem z profilu. Język opuszczony na żuchwę sprawia, że twarz wygląda niekorzystnie. Prowadzi to do oddychania przez usta, co powoduje kolejne komplikacje związane z wyglądem twarzy i postawą ciała.
Ponadto, jeśli przejrzysz fora internetowe lub strony typu reddit, to szybko trafisz na transformacje, które mają świadczyć o działaniu tej metody. Poniżej prezentuję kilka wybranych przemian. Trzeba przyznać, że efekty robią wrażenie. Zwróć uwagę na tym, jak linia szczęki uległa zarysowaniu, a także jak wyeksponowany został podbródek.
Mouth Breather – do czego prowadzi oddychanie przez usta?
Chciałem jeszcze wspomnieć o innym problemie, jakim jest „Mouth Breather”. Nieprawidłowe ułożenie języka często obciąża żuchwę. Prowadzi to do opadnięcia żuchwy, co z kolei często sprawia, że człowiek zaczyna oddychać przez usta, zamiast przez nos. W tym przypadku badania naukowe (Medical News Today) potwierdzają, że chroniczne oddychanie przez usta może prowadzić do wielu różnych problemów i schorzeń.
Inną przyczyną oddychania przez usta może być krzywa przegroda nosowa. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości powietrza podczas oddychania przez nos, przestawia się na oddychanie ustami. Często można to zauważyć podczas zwykłego kataru.
Chroniczne oddychanie ustami sprawia, że szczęka i jama usta nie rozwija się prawidłowo. Podbródek się cofa, a nos wydaje się optycznie zbyt duży. Oddychanie przez usta może również powodować:
- większe ryzyko powikłań zębów, takich jak próchnica i choroby dziąseł,
- większa częstość chrapania i bezdechu sennego,
- problemy ze stawami szczękowymi,
- trudności w mówieniu i połykani,
Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o tym, że oddychać należy przez NOS. Problem może pojawiać się podczas snu, ale i tutaj pojawiają się różne rozwiązania. Niektórzy ludzie stosują różne zakrycia jamy ustnej, aby wymusić na organizmie oddychanie nosem.
Dr. Mike Mew i jego naturalna metoda – pozycja kobry – język
Mewing zapoczątkował brytyjski ortodonta Mike Mew, który twierdzi, że można poprawić wygląd twarzy i problemy ze szczęką, przy użyciu naturalnej metody. Tą naturalną metodą jest oczywiście Mewing. Wiele osób popiera tego doktora, wrzucając do sieci kolejne dowody na działanie jego metod. Środowisko naukowe jest jednak podzielone. Wielu ortodontów twierdzi, że dopóki nie ma badań naukowych, to należy wstrzymać się z takimi radami.
Zdaniem doktora Mewing najlepiej działa u osób najmłodszych, które są jeszcze w fazie dojrzewania. Nie oznacza to jednak, że metoda jest nieskuteczna wśród dorosłych. Tutaj na pierwsze zmiany trzeba czekać trochę dłużej, ale metoda działa.
Trzeba również zauważyć, że Mewing to metoda nowatorska. Prawdopodobnie nigdy by nie powstała, gdyby nie zmieniające się czasy. Ludzie coraz częściej pracują przy komputerach, zapominają o prawidłowej postawie ciała i bagatelizują problemy szczękowe. Prowadzi to do coraz częstszych wad postawy i zgryzu. Podobnie nowatorskim wynalazkiem jest nofap. To ruch, którego zwolennicy twierdzą, że brak masturbacji połączonej z pornografią, bardzo pozytywnie wpływa na życie mężczyzny.
Skutki nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka
Początki nieprawidłowego usadowienia języka w stanie spoczynku, sięgają najczęściej bardzo wczesnego dzieciństwa. Dzieci w początkowej fazie rozwoju wykorzystują tzw. połykanie infantylne. Podczas takiego połykania język przesuwa się płasko w jamie ustnej, napierając o zęby. W wieku około 3-4 lat dzieci powinny przejść na połykanie dojrzałe.
Podczas połykania dojrzałego język ulega pionizacji, a więc przykleja się do podniebienia. Niestety nie zawsze ta zmiana połykania zachodzi w odpowiedni sposób. Zdarza się, że dziecko nie zmienia nawyków i potem w życiu dorosłym nadal wykorzystuje połykanie infantylne. To prowadzi do wielu przykrych konsekwencji. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka oraz pozycja podczas połykania może powodować:
- zgryz otwarty,
- nieodpowiednią pozycję ciała,
- oddychanie przez usta,
- zmęczone oczy,
- krzywy nos,
- cofnięty podbródek.
Odwrócenie tych zmian wcale nie jest takie proste. Często wymaga zastosowania aparatu ortodontycznego lub w skrajnych przypadkach – leczenia operacyjnego. Czasami wystarczy po prostu zmienić nawyki.
Kiedy Mewing nie zadziała?
Według moich obserwacji Mewing nie będzie dawał widocznych rezultatów, gdy:
a) masz dużo tkanki tłuszczowej w organizmie,
b) nie dbasz o prawidłową postawę ciała.
Moim zdaniem to właśnie poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, daje najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o poprawę wyglądu twarzy. Jest to pierwsza rzecz, o którą powinieneś zadbać, jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany swoim wyglądem. Jeśli nigdy nie miałeś BF na poziomie 10%, to nie wiesz, jak wyglądasz.
Im więcej poziomu tłuszczu w organizmie, tym gorzej wygląda twarz, a nierzadko tworzy się także podwójny podbródek, który mocno obniża atrakcyjność człowieka. Dobry profil, zarysowana linia szczęki i dołki w policzkach często są sprawą genów, ale równie często są sprawą niskiego poziomu tłuszczu w organizmie.
Kilka kroków do poprawy postawy i wyglądu twarzy – podsumowanie
Na zakończenie warto jeszcze raz połączyć to wszystko w całość. Dr. Mike Mew – ortodonta z Wielkiej Brytanii twierdzi, że stosując Mewing, można poprawić wygląd twarzy i rozwiązać problemy ze szczęką. Wśród najmłodszych dzieje się to szybciej, dorośli na efekty muszą poczekać dłużej.
Wszystko rozchodzi się po prostu o prawidłową pozycję spoczynkową języka. Samo umiejscowienie języka na podniebieniu automatycznie sprawia, że twarz prezentuję się lepiej – zarówno w pozycji frontowej, jak i z profilu.
Poza pozycją języka szczególną uwagę warto zwrócić na niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Mniejszy BF oznacza większy testosteron, co naturalnie jest atrakcyjne dla kobiet.
Podsumowując:
- Trzymaj język na podniebieniu, gdy nic nie mówisz, nie jesz i nie pijesz.
- Oddychaj tylko przez nos. Wyjątkiem są intensywne ćwiczenia fizyczne.
- Ogranicz poziom tkanki tłuszczowej do minimum.
- Dbaj o prawidłową postawę ciała. Nie garb się!
Co o tym myślicie? Dajcie znać.
SEKCJA FAQ
Po jakim czasie pojawią się efekty?
Efekty Mewingu pojawiają się zazwyczaj po kilku miesiącach. Wszystko zależy od poziomu tkanki tłuszczowej oraz intensywności ćwiczeń.
Co to jest pozycja kobry języka?
To inaczej prawidłowa pozycja spoczynkowa języka. Język powinien przylegać do podniebienia i lekko na nie naciskać.
Czy Mewing działa?
Historie z for pokazują, że Mewing działa. Wielu młodych ludzi praktykuje mewing i na zdjęciach dokumentuje efekty. Im młodszy jesteś, tym większe będą efekty.
co tu się zadziało.. jestem w niemałym szoku jeżeli chodzi o efekty. nie spodziewałem się.
Jestem po zdjęciu aparatu ortodontycznego i moje pytanie jest następujące- czy mewing może w jakiś sposób przemieścić moje zęby, że wróciłyby do stanu przed aparatem, bo jeżeli tak to jest to słabe dla osób które miały aparat. Z góry dzięki za odpowiedź.
Jeśli robisz to dobrze (nie napierasz językiem na przednie zęby) – to nie powinno się nic złego stać.
Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka jest właśnie kluczowa przed/po leczeniu ortodontycznym. Osoby z nieprawidłową pozycją spoczynkową powinny być o tym informowane przez ortodontę. Podobnie jeśli chodzi o połykanie. Wiele osób przełyka pokarmy i płyny napierając językiem na zęby. Jest coraz więcej świadomych lekarzy i coraz częściej wysyłają do gabinetu logopedycznego osoby przed leczeniem, by skorygować ułożenie języka i/lub nieprawidłowe połykanie. Jeśli po leczeniu język nadal będzie tłoczył na zęby to prędzej czy później zęby będą zmieniać ułożenie, bo język jest tworem mięśniowym o olbrzymiej sile. Efekty leczenia ortodontycznego nie będą więc stałe. To samo jeśli chodzi o oddychanie przez usta. Trzeba najpierw znaleźć przyczynę i rozwiązać problem.
całe dzieciństwo oddychałam przez usta przez migdałki. spowodowało to wysunięcie zębów do przodu. dopiero uczę się prawidłowego trzymania języka. jednak mam problem z trzymaniem go na płasko na podniebieniu, ponieważ nie umiem połykać śliny. przez to trzymam język na podniebieniu ale zawinięty w stronę gardła. czy ta pozycja języka jest poprawna?
Podczas połykania język oczywiście nie przylega do podniebienia, bo musi przepuścić ślinę / pokarm. Prawidłowe połykanie wygląda tak, że język przepuszcza ślinę i od razu zaczyna przylegać ponownie do podniebienia. https://www.youtube.com/watch?v=EpTq6iXCsxI
Tu chodzi bardziej o to, że język jest uniesiony do podniebienia razem z pokarmem – co oczywiście sprawia że między podniebieniem a językiem nie ma idealnego zwarcia – no bo przecież jest pokarm. Ale: napór języka w czasie przesuwania pokarmu jest tak duży (w górę, a nie w dół), że zwykło się mówić że język ,,przylega”. Szczególnie w czasie nauki połykania. Uczymy się techniki zassania języka, a więc przylegania, by potem język sprawnie mógł transportować pokarm.
W czasie połykania masa języka powinna być przy podniebieniu, ale czubek języka powinien leżeć kilka milimetrów za górnymi siekaczami. Zawijanie języka to nie jest prawidłowa technika i utrwala Pani jedynie inną, nieprawidłową funkcjonalnie pozycję. Zachęcam do skorzystania z pomocy logopedy, który nauczy Panią prawidłowej pozycji.